pless.pl - medium nr 1 w Pszczynie

Reklama

Wiadomości

  • 15 maja 2020
  • wyświetleń: 13319

[WIDEO] Starosta o aktualnej sytuacji epidemiologicznej w powiecie

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Koronawirus - raport" podaj

Jaka jest aktualna sytuacja epidemiologiczna w powiecie? Jakie działania podejmuje Powiat, by przeciwdziałać szerzeniu się epidemii? Jak przedstawia się sytuacja górników z kopalni Pniówek? Odpowiedzi na te i inne pytania uzyskaliśmy podczas wywiadu ze starostą Barbarą Bandołą. Zobaczcie nasze wideo.Pierwszy przypadek koronawirusa w powiecie pszczyńskim potwierdzono 18 kwietnia. Badanie wykazało dodatni wynik u młodego mieszkańca gminy Suszec. Od tamtej pory sytuacja jest bardzo dynamiczna i ilość stwierdzonych zakażeń wzrasta. Obecnie (stan na czwartek, 14 maja godz. 19.00) groźnego wirusa w naszym powiecie potwierdzono u 109 osób.

Wśród zakażonych są m.in. osoby pracujące w kopalni Pniówek. - Dobrze, że Jastrzębska Spółka Węglowa postanowiła wykonać badania przesiewowe poddając badaniom wszystkich pracowników kopalni, jak również firm współpracujących z kopalnią (pisaliśmy na ten temat tutaj). Efektem ma być przebadanie prawie 7 tysięcy osób. Wyników tych badań jeszcze nie mamy, ale spodziewamy się, że liczba osób, które mieszkają na terenie powiatu pszczyńskiego, a będą podlegać kwarantannie, zdecydowanie wzrośnie - mówiła Barbara Bandoła.

W trakcie rozmowy starosta przybliżyła działania podejmowane przez powiat, które mają zapobiegać szerzeniu się epidemii. Należy do nich m.in. uruchomienie wymazobusa, którego służby wykonują wymazy do badań na obecność koronawirusa u osób objętych kwarantanną. Barbara Bandoła wspomniała również o zmianie organizacji pracy starostwa, wsparciu przekazywanemu Domom Pomocy Społecznej, szpitalowi i izolatorium oraz społecznym zaangażowaniu mieszkańców powiatu.

Podczas wywiadu starosta mówiła też o wypracowanym w ramach konwentu wspólnym apelu włodarzy gmin i powiatu do mieszkańców. Treść tego apelu znajdziecie w naszym artykule, który dostępny jest tutaj.

Co z maturzystami? - Wiemy, że początkiem czerwca będą odbywały się przesunięte matury. To jest najważniejszy egzamin w życiu każdego, kto chodzi do szkoły kończącej się maturą i myśli o studiach. Przeżywamy tę sytuację razem z maturzystami. Wiemy, że egzaminy będą tylko pisemne. Już dziś staramy się przygotować do tego jak będą one zorganizowane w tym reżimie sanitarnym. Serdecznie pozdrawiam wszystkich tegorocznych maturzystów - zakończyła Barbara Bandoła.

ab, BM / pless.pl

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

Koronawirus - raport

Publikujemy bieżące raporty Ministerstwa Zdrowia, Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej oraz powiatowego Sanepidu dotyczące sytuacji epidemiologicznej w powiecie pszczyńskim, regionie i kraju. Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Koronawirus - raport" podaj