Praca Pszczyna Praca Pszczyna

pless.pl - medium nr 1 w Pszczynie

REKLAMA - BILLBOARD WIADOMOSCI

Wiadomości

  • 17 maja 2020
  • wyświetleń: 5140

Potrójne wsparcie dla kościoła św. Marcina w Ćwiklicach

Mimo trudnej sytuacji finansowej z powodu epidemii jest szansa na zakończenie remontu zabytkowego, drewnianego kościoła św. Marcina w Ćwiklicach dzięki potrójnej dotacji.

Kościół św. Marcina w Ćwiklicach otrzymał trzy dotacje na renowację - 05.2020 · fot. Zdzisław Grygier


Na ostatniej sesji Rady Miejskiej samorząd przegłosował przyznanie 15 000 złotych dotacji dla zabytkowej świątyni. Kolejne środki przekazał Wojewódzki Konserwator Zabytków, który przyznał na ten cel 40 000 złotych. Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego przyznało kolejne 92 000 złotych. To wraz ze środkami parafii pozwoli na dokończenie renowacji konserwatorskiej barokowej polichromii chóru, oraz renowacji zabytków ruchomych - dwóch feretronów procesyjnych oraz barokowej chrzcielnicy.

- Szczególne podziękowania za otrzymane środki należą się burmistrzowi Pszczyny, radnym oraz posłom Grzegorzowi Pudzie i Grzegorzowi Gaży. Wszystkim którzy pomogli serdecznie dziękujemy - mówi radny Zdzisław Grygier.

Warto przypomnieć, że ćwiklicki kościół został wybudowany w latach 1464-1466 i jest najstarszym w południowej Polsce budynkiem sakralnym o konstrukcji zrębowej. W jego wnętrzu znajduje się wiele cennych zabytków, m.in. tryptyk - ołtarz z 1466 roku, czy bezcenne polichromie na ścianach i sufitach świątyni.

ar / pless.pl

REKLAMA - BANER POD ARTYKUŁEM

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.