pless.pl - medium nr 1 w Pszczynie

Reklama

Wiadomości

  • 7 maja 2020
  • wyświetleń: 15549

Wymazobus pomaga w przebadaniu pracowników "Pniówka"

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Koronawirus - raport" podaj

Załoga samorządowego wymazobusa pobrała już 100 próbek do badań od mieszkańców powiatu pszczyńskiego. Od rana pracuje w Pawłowicach, gdzie pobierze 200 wymazów od pracowników kopalni.

wymazobus
Wymazobus pomaga w przebadaniu pracowników "Pniówka" · fot. Powiat


W powiecie pszczyńskim w ostatnich dniach rośnie liczba stwierdzonych zakażeń koronawirusem. Do 30 kwietnia przebadane próbki dały dodatnie wyniki u sześciu mieszkańców. 6 maja liczba zakażonych wzrosła do 24.

Więcej infekcji to także więcej pracy dla załogi samorządowego wymazobusa na naszym terenie. Od 10 kwietnia (pierwszy wyjazd) do końca kwietnia, ekipa medyczna pracująca w specjalnej karetce pobrała 58 wymazów od mieszkańców powiatu pszczyńskiego. Od 1 do 6 maja - już 41, w tym najwięcej właśnie 6 maja, bo aż 16. Tego dnia największy przyrost nowych zakażeń na terenie działania Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Tychach odnotowano właśnie w powiecie pszczyńskim.

Wymazobus pobiera próbki od mieszkańców powiatu - 23.04.2020 · fot. Powiat


Większość nowych zakażeń na terenie Śląska oraz powiatu pszczyńskiego związana jest z sektorem górniczym. - Od rana wykonywane są wymazy od pracowników KWK "Pniówek" z udziałem naszego wymazobusa. Tylko dzisiaj pobranych zostanie 200 próbek do badań. Pomagamy w ten sposób służbom wojewody w działaniach mających na celu zahamowanie zakażeń w środowisku kopalni. Praca załogi medycznej tej karetki przyspieszy proces badania górników - mówi Barbara Bandoła, starosta pszczyński. - Dążymy do tego, żeby na naszym terenie robionych było coraz więcej badań. Diagnostyka u pacjentów z podejrzeniem zakażenia ma duże znaczenie w kontekście ograniczania zasięgu epidemii - dodaje.

Przypomnijmy, że wymazobus został zorganizowany dzięki inicjatywie samorządów z terenu działania Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Tychach. To specjalnie zabezpieczona karetka i zespół składający się z pielęgniarki i ratownika medycznego - kierowcy, który wykonuje wymazy u mieszkańców powiatów: bieruńsko-lędzińskiego, mikołowskiego, pszczyńskiego oraz miasta Tychy. O tym, komu pobierane są wymazy, decydują służby sanitarne. Dzięki uruchomieniu karetki mieszkańcy nie muszą tak długo, jak do tej pory czekać na pobranie badań. W przypadku ujemnych wyników, wydawane są decyzje o zwolnieniu ich z kwarantanny.

BM / pless.pl
źródło: Powiat

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

Koronawirus - raport

Publikujemy bieżące raporty Ministerstwa Zdrowia, Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej oraz powiatowego Sanepidu dotyczące sytuacji epidemiologicznej w powiecie pszczyńskim, regionie i kraju. Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Koronawirus - raport" podaj