pless.pl - medium nr 1 w Pszczynie

REKLAMA - BILLBOARD WIADOMOSCI

Wiadomości

  • 6 maja 2020
  • 7 maja 2020
  • wyświetleń: 9684

Mieszkanka Pszczyny rozpoczęła akcję "Pszczyna podlewa"

Podejmijmy wyzwanie dla Ziemi i włączmy się w akcję "Pszczyna podlewa". Jak to zrobić? Wystarczy zbierać do pojemnika tzw. "szarą wodę" np. z mycia warzyw i owoców, z gotowania, czy odpuszczania wody z kranu do kąpieli nim się zagrzeje, a następnie wykorzystać ją do podlewania kwiatów, krzewów i drzew rosnących przy domu, czy bloku.

podlewanie
fot. Challenge dla Ziemi / Facebook


Pomysłodawcami akcji "Challenge dla Ziemi" są mieszkańcy Oświęcimia. Stworzyli specjalną stronę facebookową www.facebook.com/ChallengeDlaZiemi/, gdzie publikowane są porady dotyczące zbierania wody i podlewania. Teraz również pani Małgorzata z Pszczyny zachęca mieszkańców naszego powiatu do włączenia się w podobną akcję pod nazwą "Pszczyna podlewa".

Mimo że ostatnio mamy deszczowe dni, wody w wysuszonej glebie wciąż jest mało. Warto korzystać z okazji i zbierać deszczówkę. Można też pozyskiwać tzw. szarą wodę, która nie powinna zawierać silnych detergentów. Wtórnie można wykorzystać wodę np. po płukaniu rąk, owoców i warzyw, gotowaniu ziemniaków, czy ryżu, a nawet po kąpieli pod prysznicem z wykorzystaniem szarego mydła, kosmetyków bio, wegańskich żeli itp.

Podlewać należy rano, maksymalnie do godziny ósmej, bądź wieczorem. Wówczas podlewanie będzie efektywniejsze - rośliny lepiej wykorzystają wilgoć, a słońce ich nie poparzy. Wodę należy wlewać obficie na korzenie drzew, nie tylko przy pniu - korzenie rozciągają się w szerokim promieniu drzewa. Jeśli macie możliwość, przykryjcie podlany obszar np. liśćmi. To pomoże zachować wilgoć w glebie, ponieważ zmniejszy się parowanie wody. Warto zadbać codziennie o inne drzewko / roślinę w rotacji co kilka dni.

Jeśli chcecie, w trakcie odzyskiwania wody i podlewania, zróbcie filmik lub zdjęcie i podzielcie się nimi na Facebooku oraz zaproście znajomych do wyzwania. Jeśli jesteście związani z Pszczyną, koniecznie dołączcie tag #pszczynapodlewa. Post warto oznaczyć również tagami #ChallengeDlaZiemi #challengedlamatkiziemi #challengeforearth #podajdalej. W ten sposób akcja ma szansę dotrzeć do większej ilości osób.

ar / pless.pl

REKLAMA - BANER POD ARTYKUŁEM

REKLAMA - LINK ROTACYJNY

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.