pless.pl - medium nr 1 w Pszczynie

Reklama

Wiadomości

  • 1 maja 2020
  • 19 maja 2020
  • wyświetleń: 5253

Symbole narodowe powinny wisieć w mieście przez cały rok?

Z okazji Święta Flagi i Święta Konstytucji 3 Maja radny Marek Szklorz zaapelował do burmistrza o wprowadzenie praktyki całorocznego eksponowania symboli narodowych na gminnych budynkach użyteczności publicznej. Burmistrz nie zapowiada wprowadzenia dodatkowych regulacji w tej sprawie, ale żywi nadzieję, że dyrektorowie placówek gminnych przychylnie odniosą się do pomysłu samorządowca.

flaga na Urzędzie Miejskim
Flagi na pszczyńskim ratuszu · fot. UM Pszczyna


Radny PiS proponuje eksponowanie flagi na budynkach podlegających gminie Pszczyna. Jak argumentuje, według obowiązujących przepisów od 2004 roku flaga może być eksponowana każdego dnia przez wszystkich obywateli, instytucje oraz organizacje nie tylko w święta narodowe, czy 2 maja, gdy przypada Dzień Flagi. Zasady wywieszania flag określa ustawa z dnia 31 stycznia 1980 roku o godle, barwach i hymnie Rzeczypospolitej Polskiej oraz o pieczęciach państwowych (z późniejszymi zmianami). Warto zaznaczyć, że przepisy regulują obecność flagi przede wszystkim w publicznych miejscach - pisze Marek Szklorz w interpelacji do burmistrza.

Samorządowiec proponuje rozważenie przez burmistrza podjęcia działań, aby na budynkach użyteczności publicznej podległych gminie, takich jak szkoły publiczne i przedszkola, wprowadzić praktykę całorocznego eksponowania flagi państwowej na maszcie zamocowanym przed frontem budynku lub w inny sposób na honorowym miejscu z zapewnieniem dobrej widoczności. Według Szklorza byłoby to przywrócenie tradycji sprzed wielu lat, kiedy szkoły publiczne posiadały takie maszty z flagą państwową.

Jak wskazuje radny, symbole narodowe: biało-czerwona flaga, godło z białym ortem w koronie i Mazurek Dąbrowskiego określają naszą państwowość, stanowią o naszej historii, tradycji. Dla Polaków są bardzo ważne, gdyż niejednokrotnie zostały one okupione życiem naszych rodaków, którzy walczyli o swoje prawa i suwerenność, ponadto są symbolami poczucia więzi i wspólnoty narodowej oraz naszej tożsamości. Symbole narodowe należy otaczać szacunkiem. Jest to zarówno prawo, jak i obowiązek wszystkich obywateli i organów państwowych. Winni jesteśmy także przekazywanie przyszłym pokoleniom właściwych postaw wobec symboli narodowych w tym flagi państwowej.

- Obserwujemy, jak wiele narodowości, w tym Polaków, z dumą prezentuje przywiązanie do swoich barw narodowych, wyposażając swoje posiadłości w całoroczną ekspozycję flagi państwowej, tym bardziej uzasadnione jest więc prezentowanie tych symboli w instytucjach publicznych, co wpisuje się w narrację przywiązania do Ojczyzny, przynależności do wspólnoty i prezentowania nowoczesnego patriotyzmu. Dajemy tym samym widoczny i wyraźny sygnał młodemu pokoleniu, które zdobywa wiedzę w tych szkołach o ważności i szacunku dla symboli państwowych stanowiących wyraz tożsamości narodowej i przywiązania do swojego państwa. W niektórych gminach jest to już praktykowane dlatego warto podjąć dyskusję i działania, w szczególności w kontekście zbliżającego się Dnia Flagi, aby wprowadzić to również w naszej gminie - argumentuje Marek Szklorz i dodaje: - niech słowa z opracowania Biura Bezpieczeństwa Narodowego: "Dziś biało czerwone barwy i flaga są symbolem patriotycznych wartości, jednoczących wszystkich Polaków i łączących tradycje ze współczesnością" będą inspiracją do podjęcia rzeczowej dyskusji.

Do propozycji odniósł się już burmistrz, Dariusz Skrobol:

- Zaproponowana kwestia całorocznego eksponowania flagi państwowej zasługuje na uwagę i niewątpliwie jest elementem upowszechniania postaw patriotycznych, nie tylko z okazji wielkich świąt, czy uroczystości państwowych. Sądzę że w wyniku pańskiej interpelacji inicjatywa ta zostanie przyjęta przez dyrektorów placówek oświatowych oraz pozostałych jednostek gminnych bez konieczności wprowadzania dodatkowych regulacji. Mam nadzieję, że z czasem całoroczne eksponowanie flagi państwowej stanie się w naszej gminie powszechne również na terenie naszych prywatnych miejsc zamieszkania - napisał w odpowiedzi na interpelację Szklorza Dariusz Skrobol.

ar / pless.pl

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.