pless.pl - medium nr 1 w Pszczynie

REKLAMA - BILLBOARD WIADOMOSCI

Wiadomości

  • 30 kwietnia 2020
  • wyświetleń: 3130

W Pawłowicach założą fotowoltaikę na szkołach i domach kultury

Gmina Pawłowice do końca roku planuje montaż kolejnych instalacji fotowoltaicznych na obiektach użyteczności publicznej - szkołach i centrach kultury. Procedura przetargowa jest w trakcie realizacji.

Panele fotowoltaiczne przy urzędzie gminy - 29.04.2020
Panele fotowoltaiczne przy budynku urzędu gminy w Pawłowicach - 29.04.2020 · fot. UG Pawłowice


W latach ubiegłych panele fotowoltaiczne zamontowane zostały przy Szkole Podstawowej nr 1 w Pawłowicach, przy Szkole Podstawowej w Pielgrzymowicach oraz przy budynku urzędu gminy. Zasilają też urządzenia działające w stacjach uzdatniania wody w Golasowicach i Warszowicach, w oczyszczalni mechanicznej w Pniówku i biologicznej w Krzyżowicach.

Cztery mikro-instalacje zostaną w następnej kolejności zamontowane na dachach budynków Centrum Kultury w Pawłowicach, Osiedlowego Domu Kultury, Szkoły Podstawowej nr 2 w Pawłowicach oraz Zespołu Szkół Ogólnokształcących.

Szacuje się, że powyższe instalacje w około dwóch trzecich (65%) zapewnią zapotrzebowanie w energię elektryczną w każdej z wymienionych placówek. Według założeń projektowych łączna ich moc to ok. 170,8kWp, natomiast zakładana roczna produkcja energii ma wynieść 162,57 MWh. Planowany koszt inwestycji to ok. 900 tysięcy złotych, z czego 85% gmina pozyskała z Funduszy Europejskich. Projekt realizowany jest w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014-2020.

Wdrażane w gminie nowatorskie rozwiązania dotyczące produkcji energii odnawialnej mają znaczenie ekologiczne oraz ekonomiczne. Odnawialne Źródła Energii (OZE) przyczyniają się do ograniczenia emisji CO2, ale również obniżają koszty zakupu energii przez poszczególne jednostki. Ilość energii zakupionej w ramach ubiegłorocznego przetargu na zakup energii dla gminy Pawłowice, m.in. wykorzystywanej do oświetlenia dróg, czy na potrzeby gminnych jednostek jest o 1592 MWh mniejsza w stosunku do roku 2018. Zmniejszenie zapotrzebowania na energię wynika z montażu kolejnych instalacji fotowoltaicznych na obiektach gminnych, ale również jest konsekwencją montażu energooszczędnych lamp ledowych, czy weryfikowaniem różnic pomiędzy energią zamówioną a faktycznie wykorzystaną na potrzeby gminy.

ar / pless.pl, źródło: UG Pawłowice

REKLAMA - BANER POD ARTYKUŁEM

REKLAMA - LINK ROTACYJNY

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.