pless.pl

Reklama

Wiadomości

  • 30 kwietnia 2020
  • 3 maja 2020
  • wyświetleń: 12322

III LO zostaje na os. Piastów. Gmina nie przekaże liceum powiatowi

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "III Liceum Ogólnokształcące w Pszczynie" podaj

W czwartek, 30 kwietnia podczas zdalnej sesji Rady Miejskiej radni podjęli decyzję o odstąpieniu od przekazania do prowadzenia III Liceum Ogólnokształcącego w Zespole Szkół nr 1 w Pszczynie oraz o jednoczesnym odstąpieniu od przekazania powiatowi na ten cel budynku po zlikwidowanym gimnazjum przy ul. Batorego.

III Liceum Ogólnokształcące w Pszczynie
III LO zostaje na os. Piastów. Gmina nie przekaże liceum powiatowi · fot. BM / pless.pl


Przypominamy, że w styczniu 2019 roku radni Rady Miejskiej przyjęli uchwały intencyjne w sprawie przekazania do prowadzenia III Liceum Ogólnokształcącego, a także zamiaru zmiany siedziby III LO. Uchwały zostały przyjęte pomimo głosów sprzeciwu ze strony uczniów (zorganizowano m.in. protest - szczegóły tutaj), grona pedagogicznego, rodziców, a także niektórych radnych.

Miesiąc później podjęto decyzję o zmianie terminu przekazania do prowadzenia III LO powiatowi oraz zmianie siedziby placówki. Na ich mocy zmiany miały zostać wprowadzone z dniem 1 września 2020 roku, a więc rok później niż pierwotnie zakładano.

W związku z negatywną opinią Śląskiego Kuratora Oświaty o przeniesieniu siedziby szkoły (artykuł na ten temat znajdziecie tutaj), gmina złożyła zażalenie na postanowienie Kuratora do Ministra Edukacji Narodowej, który podtrzymał opinię kuratora. Aktualnie gmina oczekuje na rozpatrzenie złożonej Skargi do WSA na Postanowienie Ministra Edukacji Narodowej.

Jak czytamy w uzasadnieniu uchwały podjętej 30 kwietnia: brak na dzień dzisiejszy zgody na zmianę siedziby szkoły wyklucza również przekazanie do prowadzenia liceum powiatowi, gdyż wiązałoby się to z koniecznością prowadzenia szkół przez różne organy, w jednym budynku zarządzanym przez gminę.

Warto dodać, że 1 września 2019 roku trzyletnie liceum z mocy prawa stało się szkołą czteroletnią. W rekrutacji na rok szkolny 2019/2020 brali udział po raz ostatni absolwenci gimnazjum i po raz pierwszy absolwenci ośmioletniej szkoły podstawowej.

BM / pless.pl

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.