pless.pl

Reklama

Wiadomości

 • 3 maja 2020
 • wyświetleń: 3665

Powstała mapa miejsc z hospicyjnymi żonkilami

Żonkile nazywane są "Znakami nadziei". To na całym świecie symbol opieki hospicyjnej. Akcję ich sadzenia i oznaczania specjalnymi tabliczkami w naszym powiecie zainicjowało Hospicjum św. Ojca Pio. Właśnie powstała mapa miejsc, gdzie kwiaty zostały zasadzone. Współtworzyli ją Dawid i Samuel, którzy uczą się zawodu technika organizacji reklamy w Technikum nr 2 w Tychach. Do akcji wciąż mogą dołączać kolejne instytucje, ale też osoby prywatne.Żonkil jest znakiem hospicjów rozpoznawalnym na całym świecie. Udział w Znakach Nadziei, czyli sadzenie i pielęgnowanie żonkili w miejscach ogólnodostępnych oraz eksponowanie i powiększanie tych rabat z roku na rok, to prosty gest solidarności z ciężko chorymi, ich najbliższymi i tymi, którzy niosą im pomoc - pracownikami hospicjum.

Akcję Znaki Nadziei pszczyńskie hospicjum zainicjowało w 2018 roku w 50. rocznicę śmierci Ojca Pio i 100. rocznicę otrzymania przez niego stygmatów. Ojciec Pio był człowiekiem, który pozostał wierny swojemu powołaniu. Mimo ogromnych problemów zdrowotnych całe życie poświęcił, służąc pomocą ludziom poprzez modlitwę, spowiedź i eucharystię. Ze względu na świadectwa o uzdrowieniach do Ojca Pio przyjeżdżali ludzie z całego świata z prośbą o ratunek w dramatycznych sprawach duchowych i zdrowotnych. Ojciec Pio był także inicjatorem budowy, działającego do dziś, nowoczesnego szpitala we Włoszech pod nazwą Dom Ulgi w Cierpieniu. Jest więc patronem codziennej pracy pszczyńskiego hospicjum i jego duchowym przewodnikiem.

W 2018 i 2019 roku w akcji wzięły udział 4 instytucje publiczne, 2 firmy, 14 szkół podstawowych, 4 przedszkola i 2 Zespoły Szkolno-Przedszkolne.

Uroczystości 20-lecia działalności Hospicjum Św. Ojca Pio w Pszczynie - inauguracja 2 edycji akcji Znaki Nadziei po
Uroczystości 20-lecia działalności Hospicjum Św. Ojca Pio w Pszczynie - inauguracja 2 edycji akcji Znaki Nadziei poprzez zasadzenie cebulek żonkili - 23.09.2019 r. · fot. Andrzej Grynpeter


- Chcemy, by akcja pokazywała, jak wielu ludzi ma otwarte serca i gotowych jest do wspierania działań, które dają pokój i nadzieję szczególnie jej potrzebującym − nieuleczalnie chorym, osamotnionym, niesamodzielnym - mówią pomysłodawcy.

- Takie akcje budują wrażliwość społeczeństwa i szerzą świadomość o pomocy hospicyjnej. Zależy nam, by choroba i odchodzenie nie były w społeczeństwie tematem tabu- mówi Teresa Buczak, prezes Hospicjum.

Nie każdy może dotrzeć do chorego, jednak każdy może zasadzić kwiaty, zamierające na zimę lecz będące przepięknymi zwiastunami nowego życia - wiosny. Żonkile sadzimy i pielęgnujemy tak, jakbyśmy pielęgnowali nadzieję dla siebie i drugiego człowieka.

znaki nadziei
Hospicyjne znaki nadziei rosną m.in. przy budynku Starostwa Powiatowego przy ul. 3 maja w Pszczynie - 26.04.2020 · fot. ar / pless.pl


Hospicjum zaprasza do przyłączenia się do akcji, poprzez zasadzenie jesienią cebulek żonkili i ustawienie przy nich tabliczki z napisem "Znaki nadziei", a wiosną, gdy zakwitną, o zrobienie zdjęć żonkilowych grządek, rabatek lub donic i przesłanie fotografii do placówki - na pamiątkę i znak, że Znaków nadziei jest coraz więcej.

Trwają zgłoszenia do kolejnej edycji Znaków Nadziei. Osoby i instytucje, które dotychczas nie brały udziału w akcji mogą deklarować się do 30 czerwca. W tej sprawie hospicjum prosi o kontakt pod adresem: znakinadziei@gmail.com

W akcji mogą uczestniczyć:
 • placówki oświaty,
 • firmy,
 • instytucje publiczne,
 • parafie,
 • osoby prywatne,
 • władze samorządowe (osiedla, sołectwa, urzędy: gmin/miast/powiatów).


Kalendarium akcji • Przełom września i października: uroczysta inauguracja akcji, przekazywanie cebulek żonkili i tabliczek z napisem "znaki nadziei" zadeklarowanym uczestnikom akcji, którzy przesłali kartę zgłoszenia, sadzenie cebulek żonkili na skwerach przed placówkami oświaty, firmami, instytucjami, kościołami, w ogrodach prywatnych; można również zasadzić cebulki w donicach, gazonach, doniczkach i in.
 • marzec−kwiecień: wykonywanie zdjęć kwitnących żonkili oznaczonych tabliczką, spotkania z wolontariuszami i pracownikami hospicjum i rozmowy nt. idei i działalności hospicyjnej.
 • kwiecień: przekazywanie podziękowań za udział w akcji i zaświadczeń dla koordynatorów;


Ważne, by "Znaki nadziei" eksponować w widocznych miejscach takich, jak rabaty, kwietniki, donice, parapety okienne. Elementem akcji jest także przesyłanie ich zdjęć na adres znakinadziei@gmail.com z podaniem nazwy uczestnika akcji (instytucji, firmy, parafii, placówki oświatowej) lub nazwiska/pseudonimu osoby prywatnej oraz udostępnianie na swojej stronie www informacji nt. inicjatywy.

- Cieszymy się bardzo, że tyle osób włączyło się do akcji, a Znaki Nadziei są widoczne w tylu miejscach. Zachęcamy do udziału kolejnych partnerów - mówią pracownicy Hospicjum Ojca Pio w Pszczynie.

ar / pless.pl
źródło: Hospicjum św. Ojca Pio w Pszczynie

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.