pless.pl - medium nr 1 w Pszczynie

Reklama - billboard wiadomości

Wiadomości

  • 27 kwietnia 2020
  • 15 maja 2020
  • wyświetleń: 8623

"Orzeł czarny. Orzeł biały" - nowa publikacja Muzeum Zamkowego

"Orzeł czarny. Orzeł biały. Ziemia pszczyńska 1914-1922" - tak zatytułowane jest najnowsze wydawnictwo Muzeum Zamkowego.

Orzeł czarny. Orzeł biały. Ziemia pszczyńska 1914-1922 - nowa książka Muzeum Zamkowego · fot. Muzeum Zamkowe


Bogaty zbiór wydawnictw Muzeum Zamkowego poszerzył się o kolejną pozycję pt. "Orzeł czarny. Orzeł biały. Ziemia pszczyńska 1914-1922". To historia opowiedziana oczami mieszkańców ziemi pszczyńskiej.

Rocznice obchodzone w latach 2018 i 2019, czyli 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości oraz 100-lecie wybuchu I powstania śląskiego stały się inspiracją najpierw dla wystawy czasowej pt. "Orzeł czarny. Orzeł biały. Ziemia pszczyńska 1914-1922. W stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości", a następnie dla niniejszej publikacji. Wystawa przygotowana została wspólnie z pszczyńskim oddziałem Archiwum Państwowego w Katowicach i była prezentowana w Muzeum Zamkowym w Pszczynie, w budynku Wozowni Stajni Książęcych w Pszczynie, w latach 2018-2019. Zgromadzono na niej kilkaset unikatowych obiektów zarówno z Polski, jak i z zagranicy. Część z nich pokazano po raz pierwszy. Książka jest więc naturalnym uzupełnieniem i podsumowaniem podjętego dwa lata temu tematu osnutego wokół wydarzeń, które doprowadziły do przyłączenia ziemi pszczyńskiej do odrodzonej II Rzeczpospolitej.

Publikacja prezentuje historię ziemi pszczyńskiej - niewielkiego fragmentu Górnego Śląska - w dramatycznych czasach pożogi wojennej oraz powstań i plebiscytu. Opowieść rozpoczyna się w chwili, gdy ziemia pszczyńska wciąż stanowi część cesarstwa niemieckiego, stąd tytułowy orzeł czarny, a kończy się w momencie przyłączenia jej do Polski, co symbolizuje orzeł biały.

Narracja, zaczynająca się wraz z wybuchem Wielkiej Wojny, prowadzona jest często z perspektywy indywidualnych uczestników opisywanych wydarzeń, co niewątpliwie jest atutem publikacji, stanowiąc o jej wartości źródłowej.

- Sięgnęliśmy po pamiętniki, wspomnienia i listy, a także po liczne archiwalne dokumenty z epoki. Wydobyliśmy z zapomnienia losy jednostek. - mówią autorzy książki, Sylwia Smolarek-Grzegorczyk i Marcin Nyga. W ten sposób ukazane zostają losy książąt von Pless oraz mieszkańców ziemi pszczyńskiej, tragiczne życie żołnierzy na froncie i trudy wojennej codzienności ludności cywilnej. Część publikacji poświęcona jest Wielkiej Kwaterze Głównej cesarza niemieckiego, która znajdowała się w zamku pszczyńskim przez prawie dwa lata trwania wojny. Podjęty został również wątek trzech powstań śląskich i walki propagandowej pomiędzy Polakami a Niemcami. Historia zawarta w książce kończy się wraz z uroczystościami, które odbyły się na rynku pszczyńskim 29 czerwca 1922 roku w związku z przejęciem władzy nad częścią Górnego Śląska przez Polskę - przyznają autorzy publikacji, Sylwia Smolarek-Grzegorczyk oraz Marcin Nyga.

Dlaczego autorzy polecają tę książkę?

- Pisząc książkę, chcieliśmy przybliżyć czytelnikowi w przystępny sposób, a zarazem w nowoczesnej formie interesujący i ważny fragment historii ziemi pszczyńskiej. W publikacji pojawiają się prezentowane po raz pierwszy materiały archiwalne, w tym dokumenty i ilustracje, a także relacje uczestników zdarzeń, których zgromadzenie poprzedziły długie kwerendy w muzeach czy archiwach polskich i zagranicznych. Wszystko to czyni ją z jednej strony cennym źródłem informacji dla miłośników historii Śląska, a z drugiej dobrą pomoc dydaktyczną podczas lekcji edukacji regionalnej - mówią.

Autorzy: Sylwia Smolarek-Grzegorczyk, Marcin Nyga
Redakcja: Maciej Kluss, dyrektor Muzeum Zamkowego
Wydawnictwo: Muzeum Zamkowe w Pszczynie
Rok wydania: 2020

Muzeum Zamkowe w Pszczynie zaprasza do odbycia podróży o sto lat wstecz. Książkę można nabyć w sklepie internetowym Muzeum Zamkowego: sklep.zamek-pszczyna.pl

ar / pless.pl, źródło: Muzeum Zamkowe

Reklama - baner pod artykułem

Reklama - link rotacyjny

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.