pless.pl - medium nr 1 w Pszczynie

REKLAMA - BILLBOARD WIADOMOSCI

Wiadomości

  • 28 kwietnia 2020
  • 3 maja 2020
  • wyświetleń: 4580

50 tys. zł na remonty w zabytkowych kościołach w Łące i Pielgrzymowicach

Powiat pszczyński przekaże 50 tys. zł dotacji na remonty i inne prace w zabytkowych kościołach. Wsparcie otrzymają świątynie w Łące oraz Pielgrzymowicach. Ustawa o ochronie zabytków daje samorządom możliwość finansowania prac w obiektach zabytkowych.

Kościół p.w. św. Mikołaja w Łące - 6.03.2019
Kościół p.w. św. Mikołaja w Łące · fot. pless.pl


Zarząd Powiatu Pszczyńskiego każdego roku ogłasza nabór wniosków na realizację prac konserwatorskich, restauratorskich lub robót budowlanych przy zabytkach. O wsparcie można ubiegać się w formie dotacji. - W tym roku dotacje we wnioskowanej kwocie otrzymają parafie w Łące oraz w Pielgrzymowicach. To łącznie 50 tys. zł. Dzięki środkom przekazanym przez powiat pszczyński możliwe będzie przystąpienie do zaplanowanych przy zabytkach prac - mówi Barbara Bandoła, starosta pszczyński.

Parafia Rzymskokatolicka pw. św. Mikołaja w Łące otrzyma 20 tys. zł na dofinansowanie prac konserwatorskich i robót budowlanych związanych z remontem elewacji drewnianego kościoła. Całkowity koszt planowanych prac wynosi niemal 135 tys. zł, a parafia zwróciła się z wnioskami o dofinansowanie również do Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Śląskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. Zakładana jest wymiana uszkodzonych elementów, usunięcie zdegradowanych powłok malarskich oraz wykonanie nowych. Roboty są konieczne do wykonania ze względu na zły stan drewnianej elewacji.

Będzie to kolejna inwestycja zrealizowana w łąckim kościele. W ubiegłym roku prowadzone były prace konserwatorskie i restauratorskie krzyży z wieży kościoła i dzwonnicy.

Pielgrzymowice, kościół,parafia
Kościół p.w. św. Katarzyny w Pielgrzymowicach · fot. pielgrzymowice.parafia.info.pl


Wnioskowaną dotację w wysokości 30 tys. zł otrzyma Parafia Rzymskokatolicka św. Katarzyny w Pielgrzymowicach na dofinansowanie prac konserwatorskich i restauratorskich 14. stacji Drogi Krzyżowej w pielgrzymowickim kościele. Łączny koszt wyniesie 42 tys. zł.

Drewniany kościół parafialny św. Katarzyny pochodzi z XVII wieku. Parafia w 2017 roku przystąpiła do prac konserwatorskich i restauratorskich wnętrza kościoła. Obecnie trwa odnawianie polichromii ścian nawy głównej kościoła.

BM / pless.pl, źródło: Powiat

REKLAMA - BANER POD ARTYKUŁEM

REKLAMA - LINK ROTACYJNY

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.