pless.pl - medium nr 1 w Pszczynie

REKLAMA - BILLBOARD WIADOMOSCI

Wiadomości

  • 24 kwietnia 2020
  • 26 kwietnia 2020
  • wyświetleń: 14494

Wybory prezydenckie: decyzja o nieprzekazaniu danych ze spisu wyborców

Zarząd Śląskiego Związku Gmin i Powiatów podjął jednogłośnie decyzję o wystosowaniu do wszystkich jednostek samorządu terytorialnego w woj. śląskim komunikatu w sprawie nieprzekazania Poczcie Polskiej SA danych ze spisu wyborców, na potrzeby organizacji wyborów korespondencyjnych na Prezydenta RP.

- Z dostępnych Zarządowi ŚZGiP opinii prawnych jednoznacznie wynika brak podstaw prawnych do podjęcia takich działań (przekazania danych ze spisu wyborców - przyp. red). Nie została bowiem zakończona ścieżka legislacyjna dotycząca ustawy wprowadzającej wybory korespondencyjne. Co więcej, udostępnienie tych danych może narazić organy wykonawcze gmin na poważne sankcje prawne. Komunikat Zarządu Śląskiego Związku Gmin i Powiatów jest zbieżny ze stanowiskami w tej sprawie innych organizacji samorządowych, w tym stanowiskiem Związku Miast Polskich - czytamy w komunikacie Zarządu Śląskiego Związku Gmin i Powiatów.

Warto dodać, że w czwartek, 23 kwietnia Maciej Tomczykiewicz, adwokat i kandydat na posła w wyborach parlamentarnych 2019 z ramienia Koalicji Obywatelskiej zaapelował do burmistrza Pszczyny o "dopilnowanie bezpieczeństwa danych osobowych mieszkańców Pszczyny". Treść apelu publikujemy poniżej.

Szanowny Panie Burmistrzu,
śledząc przygotowania do "wyborów", których wszyscy jesteśmy świadkami w ostatnim czasie, chciałbym zwrócić Pana uwagę na kwestię bezpieczeństwa danych osobowych mieszkańców Pszczyny.

Odpowiedzialność za te cenne informacje, mieszkańcy powierzyli Panu po raz kolejny w ostatnich wyborach. Chciałbym mieć pewność, że dane mieszkańców naszej gminy, jak i moje, są bezpieczne. Jestem pewny, że zdaje sobie Pan sprawę, jakie ryzyko niesie za sobą wyciek informacji takich jak adres zamieszkania i numer PESEL. Posiadacz takich informacji może zaciągnąć zobowiązania finansowe obciążające niczego nieświadomego człowieka. Dochodzenie prawdy w sądzie w takich sytuacjach nie jest ani łatwe, ani szybkie.

Od wczoraj wielokrotnie docierały do mnie informacje o samorządach otrzymujących wysłane e-mailem żądania, dotyczące przesłania spisów wyborców. Nie mając wiedzy, czy takie pisma dotarły również do Urzędu Miejskiego w Pszczynie, chciałbym w tym miejscu ostrzec Pana i podległych Panu urzędników, że kierowane żądania nie mają podstaw prawnych i w mojej opinii noszą znamiona przestępstwa. Przestępstwem może również być ewentualne przekazanie takiego spisu wyborców Poczcie Polskiej S.A.

Mając na uwadze powyższe, mam nadzieję, że dopilnuje Pan bezpieczeństwa danych osobowych mieszkańców Pszczyny. Jeżeli miałby Pan jakiekolwiek pytania natury prawnej w tej materii, pozostaję do dyspozycji.

Z wyrazami szacunku,

adwokat Maciej Tomczykiewicz

BM / pless.pl

REKLAMA - BANER POD ARTYKUŁEM

REKLAMA - LINK ROTACYJNY

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.