pless.pl - medium nr 1 w Pszczynie

REKLAMA - BILLBOARD WIADOMOSCI

Wiadomości

  • 23 kwietnia 2020
  • wyświetleń: 8674

Wymazobus w powiecie pszczyńskim. Przebadanych zostanie 37 osób

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Koronawirus - raport" podaj

Samorządowy wymazobus kolejny raz pobiera wymazy w kierunku koronawirusa od mieszkańców powiatu pszczyńskiego. Dzisiaj zespół medyczny ze specjalnej karetki pojawi się u siedmiu przebywających w kwarantannie mieszkańców kilku gmin naszego powiatu. Tym samym dzięki wspólnej akcji samorządów powiatowych na naszym terenie przebadanych zostanie już 37 osób.

Wymazobus pobiera próbki od mieszkańców powiatu - 23.04.2020 · fot. Powiat


Wymazobus został zorganizowany dzięki inicjatywie samorządów z terenu działania Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Tychach. To specjalnie zabezpieczona karetka i zespół, składający się z pielęgniarki i ratownika medycznego - kierowcy, który wykonuje wymazy u mieszkańców powiatów: bieruńsko-lędzińskiego, mikołowskiego, pszczyńskiego oraz miasta Tychy, poddanych kwarantannie lub izolacji decyzją tyskiego sanepidu. - Dzięki uruchomieniu karetki mieszkańcy nie muszą tak długo, jak do tej pory czekać na pobranie wymazów. W przypadku ujemnych wyników, wydawane są decyzje o zwolnieniu ich z kwarantanny - mówi Barbara Bandoła, starosta pszczyński.

Zespół medyczny wyposażony jest w niezbędne środki ochrony osobistej. Karetka codziennie przez kilkanaście godzin objeżdża powiaty, pobierając między 20 a 30 wymazów, które następnie trafiają do laboratorium.

Wymazobus pobiera próbki od mieszkańców powiatu
Wymazobus pracuje dziś w powiecie pszczyńskim - 23.04.2020 · fot. Powiat


Do tej pory dzięki ekipie wymazobusa przebadano 30 mieszkańców powiatu pszczyńskiego. W czwartek, 23 kwietnia pobranych zostanie siedem kolejnych wymazów. Choć za pracę zespołu na swoim terenie płacą samorządy, o tym, komu pobierane są materiały do badań, decyduje Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Katowicach. - Nie mamy wpływu na ilość wykonywanych testów. Opłacamy pobierane na naszym terenie wymazy. Wspieramy tym samym administrację rządową, która odpowiada bezpośrednio za walkę z pandemią - mówi Barbara Bandoła i dziękuje za wspólne działania starostom powiatów: bieruńsko-lędzińskiego, mikołowskiego oraz prezydentowi miasta Tychy.

Powiat pszczyński zabezpieczył w budżecie 50 tys. zł na przebadanie swoich mieszkańców. Za tę kwotę możliwe jest pobranie ponad 400 wymazów.

BM / pless.pl, źródło: Powiat

REKLAMA - BANER POD ARTYKUŁEM

REKLAMA - LINK ROTACYJNY

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

Koronawirus - raport

Publikujemy bieżące raporty Ministerstwa Zdrowia, Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej oraz powiatowego Sanepidu dotyczące sytuacji epidemiologicznej w powiecie pszczyńskim, regionie i kraju. Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Koronawirus - raport" podaj