Praca Pszczyna Praca Pszczyna

pless.pl - medium nr 1 w Pszczynie

REKLAMA - BILLBOARD WIADOMOSCI

Wiadomości

  • 26 kwietnia 2020
  • wyświetleń: 4711

[ZDJĘCIA] Trwają prace renowacyjne organów w Brzeźcach

Trwa renowacja organów znajdujących się w kościele parafialnym w Brzeźcach. Mimo, iż na kilka tygodni drzwi świątyni zostały zamknięte, w jego wnętrzu odbywają się dalsze prace remontowe, prowadzone przez doktora Stanisława Pielczyka.

Renowacja organów w Brzeźcach - 20.04.2020 · fot. dr Stanisław Pielczyk


Zakres prac remontowych, obejmuje trzy etapy. Etap I - już zakończony - realizowany był od sierpnia do października 2019 roku. Obejmował on tzw. zespół brzmieniowy. W ramach tego etapu parafia pozyskała i rozliczyła dwie dotacje z Urzędu Miejskiego oraz Starostwa Powiatowego. W październiku ubiegłego roku, prace zostały odebrane przez przedstawiciela Śląskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków oraz przedstawicieli instytucji dotujących.

Obecnie trwają prace w ramach etapu II - renowacja membran rejestrowych i tonowych, a także etapu III - renowacja stołu gry. Zostały wyjęte wszystkie stare membrany, a w ich miejsce montowane są nowe. Renowacja stołu gry z kolei obejmuje kompleksową wymianę membran aparatów połączeniowych, renowację klawiatury pedałowej oraz klawiatur manuałowych. Czas zamknięcia kościoła na czas epidemii zbiegł się z koniecznością wyłączenia z użytkowania organów, celem przeprowadzenia niezbędnych prac na tym etapie.

Jak zaznaczył wykonawca prac, Stanisław Pielczyk, w trakcie remontu zdarzają się nieprzewidziane wcześniej "niespodzianki" oraz dodatkowe prace, nie mniej jednak instrument jest bardzo dobry i posiada wiele ciekawych rozwiązań, oryginalnych dla producenta - firmy Martin Binder & Sohn, co pozwala również zgłębiać nową wiedzę w tym temacie.

Planowany czas zakończenia renowacji organów to koniec lata bieżącego roku. Parafianie mają nadzieję, że po tym trudnym czasie, będą mogli usłyszeć wspaniałe brzmienie unikatowych organów. Instrument w kościele w Brzeźcach jest jednym z trzech, jaki wspomniany warsztat organmistrzowski zbudował na Śląsku. Warto także wspomnieć, że stan zachowania oryginalnej materii zabytkowej szacowany jest na około 95 %, co oznacza, że są to praktycznie oryginalnie zachowane organy.

ar / pless.pl, źródło: Brzeźce dla Was / Facebook

REKLAMA - BANER POD ARTYKUŁEM

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.