Wiadomości

  • 20 kwietnia 2020
  • wyświetleń: 6037

Rezonans magnetyczny - kiedy wykonać badanie?

Materiał partnera:

Odczuwasz ból głowy, towarzyszą mu zaburzenia widzenia i zawroty - czy to przesłanki do wykonania rezonansu magnetycznego? Czy RM boli? Czy jest bezpieczny? Czy do wykonania rezonansu magnetycznego potrzebujesz skierowania? Na te i wiele innych pytań znajdziesz odpowiedź w naszym artykule.

Rezonans magnetyczny - kiedy wykonać badanie?
fot. Istockphoto.com


Rezonans magnetyczny - na czym polega?



Rezonans magnetyczny (w skrócie RM lub MRI od angielskich słów Magnetic Resonance Imaging) to bardzo dokładne badanie diagnostyczne, które pozwala zobrazować patologiczne zmiany w obrębie tkanek. W badaniu wykorzystywany jest fakt, że każda komórka ludzkiego organizmu zawiera atomy wodoru, te z kolei zbudowane są między innymi z protonów, które wykazują wyjątkowe właściwości magnetyczne. Gdy protony wodoru poddawane są działaniu silnego pola magnetycznego, oddają skierowaną na nie energię w postaci fal radiowych o odpowiedniej częstotliwości, a te dzięki zastosowaniu nowoczesnego oprogramowania przetwarzane są na obraz, pozwalający różnicować zdrowe tkanki od chorych.

Kiedy warto wykonać rezonans magnetyczny?



Rezonans magnetyczny jest bardzo precyzyjnym badaniem obrazowym, które stosowane jest w przypadku urazów, dolegliwości bólowych nieznanego pochodzenia, a także w diagnozowaniu i monitorowaniu przebiegu leczenia m.in. chorób neurologicznych i nowotworowych.

Jednymi z najczęściej wykonywanych badań MRI są rezonans magnetyczny głowy, kręgosłupa, jamy brzusznej, miednicy, serca, poszczególnych stawów. Wykonuje się także rezonans magnetyczny całego ciała - zwykle w przebiegu choroby nowotworowej.

Reasumując, rezonans magnetyczny powinniśmy rozważyć w sytuacji, gdy doznaliśmy urazu, doskwierają nam dolegliwości bólowe o nieznanym podłożu bądź podejrzewamy u siebie zmiany zwyrodnieniowe kręgosłupa. Niepokojące powinny być dla nas także zaburzenia widzenia i zawroty głowy. Nim zdecydujemy się na wykonanie rezonansu magnetycznego (w prywatnych gabinetach wykonywany jest bez skierowania), warto zasięgnąć opinii lekarza.

Przeciwwskazania do wykonania badania



Z uwagi na silne pole magnetyczne, które wytwarzane jest w trakcie badania, przeciwwskazaniem do jego wykonania jest wczesna ciąża, obecność urządzeń elektrycznych w organizmie, takich jak np.: rozrusznik serca, implant ślimakowy, pompa insulinowa czy neurostymulator. Pole magnetyczne może zaburzać pracę tych urządzeń.

Przeciwwskazaniem jest także obecność w organizmie obiektów metalowych takich, jak np.: klipsy naczyniowe, stenty, sztuczne zastawki, protezy i implanty ortopedyczne, aparaty ortodontyczne, a także wewnątrzmaciczne wkładki antykoncepcyjne. Informacji o występowaniu w ciele wyżej wymienionych obiektów nie wolno zatajać przed lekarzem. Należy wręcz przedstawić lekarzowi stosowaną dokumentację medyczną, która pozowali ocenić, czy badanie jest możliwe do wykonania bez zagrożenia zdrowia i życia pacjenta.

Jak przygotować się do badania?



Jeśli rezonans magnetyczny ma zostać wykonany z użyciem kontrastu, zostaniesz zobligowany do wykonania badania krwi - oznaczenia poziomu kreatyniny, czasem także wskaźnika GFR, które pozwolą określić czy Twoje nerki pracują prawidłowo i czy podanie kontrastu będzie bezpieczne. Badania, by wynik był aktualny, wykonaj najbliżej planowanego MRI.

W dniu badania, jeśli konieczne jest podanie kontrastu, na 6 godzin przed planowaną wizytą, powstrzymaj się od jedzenia i picia. Pamiętaj, by w dniu badania zrezygnować z zakładania biżuterii i odzieży, która zawiera metalowe elementy. Wybierz wygodny i niekrępujący strój, który pozwoli Ci wytrawiać od kilu do kilkudziesięciu minut w bezruchu jednej pozycji. Szczegółowe wytyczne odnośnie przygotowania się do badania znajdziesz także na stronie https://badania.znanylekarz.pl/blog/rezonans-magnetyczny-na-czym-polega-badanie/.

Jak przebiega badanie rezonansem magnetycznym?



Warto stawić się na badanie około 15 minut wcześniej. Przygotuj dokumentację medyczną, którą przekażesz lekarzowi. Jeśli badanie ma zostać przeprowadzone z kontrastem, pielęgniarka założy Ci wenflon. Następnie zostaniesz poproszony o ściągnięcie metalowych elementów i zbędnych warstw odzieży (podczas badania pacjent nie jest nagi).

W trakcie badania możesz skorzystać z zatyczek do uszu bądź słuchawek, które nieco przytłumią hałas pracującego rezonansu. Wytwarzaniu pola magnetycznego towarzyszy dźwięk przypominający głośne huczenie pralki. Technik radiolog poprosi Cię o położenie się na łóżku, które następnie zostanie wsunięte do urządzenia przypominającego tunel, wtedy rozpocznie się badanie. Lekarz nadzorujący badanie i technik, który je wykonuje, znajdują się w pomieszczeniu obok, ale cały czas jesteś z nimi w kontakcie. Badanie trwa około 15 minut do 1,5 godziny - w zależności od zakresu badania.

Czy badanie jest bolesne i szkodliwe dla organizmu?



Badanie rezonansem magnetycznym jest w pełni bezpieczne, nie wpływa na funkcjonowanie tkanek. Nie należy mylić rezonansu magnetycznego z tomografią komputerową - badaniem, podczas którego emitowane jest szkodliwe promieniowanie jonizujące. Rezonans jest całkowicie bezbolesny.

Samopoczucie po badaniu - czy można prowadzić samochód?



Pacjent po zakończonym badaniu może swobodnie pić, jeść, a także wrócić do zwykłej codziennej aktywności, w tym prowadzenia pojazdu. Odrębne zalecenia obowiązują w przypadku podania kontrastu - wtedy odczekać około 20 minut, by upewnić się, że nie nastąpi reakcja uczuleniowa.

Jeśli cierpimy na klaustrofobię bądź dolegliwości bólowe, które przed wykonaniem rezonansu mogą wymagać podania leków przeciwbólowych i uspokajających, warto poprosić o towarzyszenie w dniu badania bliską osobę. Podanie tych leków wpływać może na koncentrację i motorykę, a tym samym wyklucza samodzielny powrót samochodem.

Gdzie zrobić rezonans magnetyczny?



Zastanawiasz się, gdzie wykonać rezonans magnetyczny? W szpitalu zaproponowano bardzo odległy termin na NFZ? Może warto skorzystać w usług prywatnej służby zdrowia? Zerknij na stronę Badania.znanylekarz.pl - znajdziesz tu listę placówek, w wybranym przez Ciebie mieście, które wykonują MRI. W jednym miejscu sprawdzisz dostępność terminów, cenę badań i umówisz wizytę przez Internet.