Praca Pszczyna Praca Pszczyna

pless.pl - medium nr 1 w Pszczynie

REKLAMA - BILLBOARD WIADOMOSCI

Wiadomości

  • 17 kwietnia 2020
  • 18 kwietnia 2020
  • wyświetleń: 8628

[FOTO] Dlaczego wycięto drzewa przy stawie Zabrzeszczok? Odpowiadamy

W ostatnim czasie, gdy jeszcze możliwe było rekreacyjne przemieszczanie się, mieszkańcy zażywający spokoju na łonie natury zauważyli, że w pobliżu stawu Zabrzeszczok w Goczałkowicach-Zdroju wycięto drzewa. W związku z licznymi pytaniami, zwróciliśmy się z prośbą o wyjaśnienia do Urzędu Gminy.

Wycięte drzewa przy stawie Zabrzeszczok - 04.2020 · fot. nadesłane przez czytelnika


Z odpowiedzi udzielonej przez urzędników wynika, że wniosek o zezwolenie na usunięcie 47 drzew rosnących na działce nr 232/20 (przy stawie Zabrzeszczok) został złożony w imieniu ANW Spółka z o.o., która jest dzierżawcą stawu Zabrzeszczok. Uzasadniano go "zagrożeniem dla konstrukcji budowli hydrogeologicznej, która jest kluczowym elementem kompleksu stawowego; stwierdzone przez nich w ostatnim czasie niszczenia konstrukcji nasypu".

- Decyzja o zezwoleniu na usunięcie drzew została wydana po przeprowadzeniu oględzin w terenie, ze względu na zagrożenie bezpieczeństwa ludzi i mienia. Ich usuniecie związane jest z utrzymaniem koryta cieku wodnego, jakim jest Kanał Rybacki Kanar. Niektóre z drzew były obumarłe lub nie rokowały szans na przeżycie - czytamy w piśmie skierowanym do redakcji.

Wycięte drzewa przy stawie Zabrzeszczok - 04.2020
Wycięte drzewa przy stawie Zabrzeszczok - 04.2020 · fot. nadesłane przez czytelnika


Co istotne, mieszkańcy ul. Bór I (bocznej) wielokrotnie zwracali się do Urzędu Gminy z informacją, że drzewa rosnące naprzeciw ich budynków mieszkalnych stanowią dla nich realne zagrożenie. Obawiali się się o swoje życie i mienie, ponieważ część tych drzew rosła bezpośrednio przy linii energetycznej, którą niszczyły. Pozostałe znajdowały się albo na grobli stawu albo bezpośrednio przy Kanarze, utrudniając jego utrzymanie.

- Drzewa rosnące na grobli stawu mogą spowodować jego rozszczelnienie, a co za tym idzie zalanie terenów przyległych, w tym zabudowań mieszkalnych. Ogromne byłyby też straty w prowadzonej tam hodowli ryb - podkreślają urzędnicy.

BM / pless.pl

REKLAMA - BANER POD ARTYKUŁEM

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.