Praca Pszczyna Praca Pszczyna

pless.pl - medium nr 1 w Pszczynie

REKLAMA - BILLBOARD WIADOMOSCI

Wiadomości

  • 11 kwietnia 2020
  • wyświetleń: 7132

[FOTO] Pierwsze budki dla jerzyków w Goczałkowicach już są!

Na dwóch gminnych obiektach - szkole podstawowej i pływalni zamontowano pierwsze budki lęgowe dla jerzyków w ramach akcji "Goczałkowice zapraszają jerzyki". W planach jest montaż kolejnych takich "domków".

Budki lęgowe dla jerzyków na budynku szkoły i pływalni w Goczałkowicach-Zdroju - 08.04.2020 · fot. UG Goczałkowice-Zdrój


"Goczałkowice zapraszają jerzyki" to akcja ekologiczna organizowana przez Urząd Gminy Goczałkowice-Zdrój. W ramach niej zakupiono 15 podwójnych budek lęgowych dla jerzyków. Pierwsze takie budki w miniony weekend zostały zamontowane na dwóch gminnych obiektach - Szkole Podstawowej nr 1 oraz Krytej Pływalni "Goczuś" (po trzy podwójne). Kolejne budki w najbliższym czasie pojawią się na budynkach Urzędu Gminy, Publicznego Przedszkola nr 1 oraz na budynku "Górnik".

Dlaczego akurat jerzyki? Są to ptaki bardzo pożyteczne, a także mocno związane z Goczałkowicami. Ich największą zaletą jest to, że dorosły osobnik zjada dziennie ok. 20 tysięcy owadów, w tym komarów! Mogą więc być ekologiczną alternatywą dla akcji odkomarzania z użyciem środków chemicznych.

Jerzyki to ptaki związane z Goczałkowicami. Dlaczego? Ptaki swoją nazwę wzięły od świętego Jerzego, patrona goczałkowickiej parafii. Do tego jerzyk znajduje się w logo Szkoły Podstawowej nr 1 w Goczałkowicach-Zdroju.

- Poprzez naszą akcję chcemy pokazać mieszkańcom, jaką rolę i znaczenie mają jerzyki oraz zachęcić do zakupienia i zamontowania takich budek na swoich domach we własnym zakresie. Jest szansa, że wkrótce poczujemy efekty tych działań, a będzie to zwiększenie populacji jerzyków na naszym terenie i jednocześnie mniejsza liczba dokuczliwych komarów - mówi wójt Gabriela Placha.

Początkiem marca w Szkole Podstawowej nr 1 odbyły się warsztaty ekologiczne, które prowadziła dr Joanna Kajzer-Bonk, biolog z Instytutu Ochrony Przyrody Polskiej Akademii Nauk w Krakowie. Prawie 280 uczniów miało okazję przekonać się, że jerzyki to naprawdę cenne i ciekawe ptaki. Do dzieci trafiła też ulotka z najważniejszymi informacjami o jerzykach.

O akcji zakładania budek dla jerzyków pisaliśmy już tutaj:
www.pless.pl/wiadomosci/61764-akcja-goczalkowice-zapraszaja-jerzyki-zamontuja-budki-legowe-goczalkowice

ar / pless.pl, źródło: UG Goczałkowice-Zdrój

REKLAMA - BANER POD ARTYKUŁEM

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.