pless.pl - medium nr 1 w Pszczynie

REKLAMA - BILLBOARD WIADOMOSCI

Wiadomości

  • 8 kwietnia 2020
  • wyświetleń: 8142

Na Placu Zwycięstwa i Wolności stanął domek dla owadów

Na Placu Zwycięstwa i Wolności stanął pierwszy w naszym mieście domek dla pożytecznych owadów. To inicjatywa Miejskiego Zakładu Zieleni.

Na Placu Zwycięstwa i Wolności stanął pierwszy domek dla owadów w naszym mieście - 08.04.2020 · fot. UM Pszczyna, Arkadiusz Gardiasz


Jeżeli okaże się, że pomysł jest trafiony, wówczas podobnych domków w naszym mieście może być więcej. Owady w przyrodzie są bardzo potrzebne, a takie domki, zwane też hotelami dla owadów, pozwalają przetrwać im w trudnych warunkach atmosferycznych. Sprawdzają się w centrach miast, czy miejscach, gdzie wcześniej wystąpiły pożary.

Kiedyś owady pożyteczne znajdowały schronienie między innymi w słomianych strzechach, szczelinach między cegłami, belkami. Obecnie budynki betonowe, tynkowane, bez szczelin bardzo to ograniczają, dlatego wiele owadów ginie. Można im pomóc w prosty sposób - wystarczy zainstalować w swoim ogrodzie domek dla owadów. Można też pozostawić fragment "dzikiego ogrodu", czy kwietnej łąki.

Na Placu Zwycięstwa i Wolności stanął pierwszy domek dla owadów w naszym mieście - 08.04.2020
Na Placu Zwycięstwa i Wolności stanął pierwszy domek dla owadów w naszym mieście - 08.04.2020 · fot. UM Pszczyna, Arkadiusz Gardiasz


Domki są szczególnie potrzebne na wiosnę, kiedy owady składają jaja. Latem umożliwiają owadom nocleg i schronienie, a jesienią zapewniają miejsce do przezimowania.

Domek składa się z prostych elementów. Najczęściej wykorzystywane są naturalne materiały takie, jak drewno, glina, słoma lub cegła. Mieszkańcami domków dla owadów są zazwyczaj pszczoły, trzmiele, dzikie murarki, a także biedronki.

ar / pless.pl, źródło: UM Pszczyna

REKLAMA - BANER POD ARTYKUŁEM

REKLAMA - LINK ROTACYJNY

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.