Wiadomości

  • 2 kwietnia 2020
  • wyświetleń: 3675

Co to jest domena internetowa i czym się różni od subdomeny?

Materiał partnera:

Prowadząc własną działalność gospodarczą, często decydujemy się na utworzenie strony internetowej. Jednym z kroków, które musimy wykonać, jest zakup domeny internetowej. To indywidualna nazwa naszej witryny. Ile kosztuje domena? Jej koszt zależy od kilku czynników, m.in. jej rodzaju. Możemy spotkać na rynku darmowe domeny internetowe. Pamiętajmy jednak, że ich obsługa jest płatna. Co to jest subdomena, którą możemy utworzyć w ramach głównej witryny?

Co to jest domena internetowa i czym się różni od subdomeny?


Co to jest domena internetowa?



Domena internetowa to fragment adresu DNS (Domain Name System), który jest najważniejszy dla strony internetowej. To właśnie ten element adresu www pozwala nam na znalezienie strony, której szukamy. Domena internetowa to indywidualna nazwa, która nie powtarza się na świecie. Wraz z nazwą protokołu, nazwą usługi internetowej oraz rozszerzenia tworzy link do strony internetowej.

Domena to ciąg nazw systemu DNS, które składają się z określonych wyrazów umieszczonych w danej strukturze. Nazwę domeny możemy stworzyć samodzielnie, wykorzystując w tym celu litery, cyfry oraz myślnik. Istnieją również domeny, które mogą zawierać narodowe znaki diakrytyczne. Są to domeny IDN (Internationalized Domain Name).

Domeny internetowe tworzone są po to, aby użytkownicy sieci po wpisaniu określonego adresu znaleźli naszą stronę www. Nazwa domeny powinna kojarzyć się z zawartością naszej witryny. Nie jest to jednak konieczne. Wyróżnia się następujące rodzaje domen:

  • funkcjonalne: .edu, . gov, .org, .biz, .info;
  • funkcjonalne drugiego poziomu: .com.pl, .net.pl, .info.pl, .biz.pl;
  • narodowe: .pl, .de, .fr, .co.uk;
  • globalne: .com, .net;
  • regionalne: .wroclaw.pl., waw.pl, .mazury.pl.


Rejestracja domeny internetowej jest płatna i odbywa się na okres minimum 1 roku. Po ustaniu tego okresu możemy domenę odnowić. Jeśli nie uiścimy opłaty, nasza domena zostanie zawieszona. Domena, która pozostaje w kwarantannie, nie działa. Dopiero po jej ponownym aktywowaniu będziemy mogli korzystać ze strony internetowej, a także poczty e-mail przypisanej do domeny.

Ile kosztuje domena internetowa?



Trudno jednoznacznie określić, ile kosztuje domena internetowa. Jej koszt uzależniony jest od kilku czynników. Domenę możemy kupić już od kilku złotych. Istnieją nazwy, których koszt sięga kilkudziesięciu, a nawet kilkuset złotych. Rejestracja domeny to dopiero początek opłat. Należy pamiętać, że domena musi być co roku aktualizowana. Cena aktywacji domeny internetowej wynosi od 50 do nawet 200 zł za rok. Wszystko zależy od tego, z usług której firmy zdecydujemy się korzystać prowadząc np. swój sklep internetowy lub bloga.

Istnieje możliwość zakupienia domeny z drugiej ręki na tzw. giełdzie domen. Ceny zaczynają się tam od złotówki, a kończą nawet na kilkuset tysiącach złotych. Nie jest możliwe więc określenie ceny domeny online. Wpływ na jej koszt ma jej rodzaj, nazwa, a także końcówka.

To, ile kosztuje dana domena, zależy też od nas. Jak to możliwe? Wystarczy, że wykupimy domenę w ramach inwestycji, następnie sprzedamy ją w lepszej cenie. Inwestycja w domeny internetowe nie jest nowym zjawiskiem. Należy jednak świadomie lokować pieniądze i wybierać adresy, które mają potencjał.

Co to jest subdomena?



Prócz domeny internetowej istnieje na rynku również subdomena. To adres internetowy utworzony w ramach istniejącej już domeny online. Subdomeny tworzy się po to, aby wydzielić konkretne podstrony i działy. Użytkownik może samodzielnie zdecydować o nazwie subdomeny. Będzie się ona wyświetlała po lewej stronie adresu URL. Oto przykład:

  • główna domena: trening.pl;
  • subdomena: posladki.trening.pl.


Subdomena uzależniona jest od domeny głównej. Jeśli ona wygaśnie, nasza subdomena również przestaje być aktywna. Aby móc ponownie korzystać ze swojej strony internetowej, należy wnieść ponownie opłatę.

Wyszukiwarka traktuje domeny i subdomeny jako osobne witryny. Treści publikowane na blogu lub w sklepie internetowym nie mają więc wpływu na pozycję głównej strony internetowej w wynikach wyszukiwania. Warto wiedzieć, że istnieje możliwość przekierowania subdomeny na osobny serwer.

Subdomena - cena



Bardzo ważną wiadomością jest fakt, że subdomenę możemy stworzyć zupełnie za darmo. Wystarczy, że mamy wykupioną domenę główną, która obsługiwana jest przez wybraną firmę. W ramach obsługiwanej domeny możemy tworzyć dowolne subdomeny i używać ich wedle własnych potrzeb. Subdomeny nie trzeba odnawiać. Należy jedynie zadbać o aktualność domeny głównej. To on niej zależy działanie podstron. Opłata za przedłużenie działania domeny internetowej jest niezależna od ilości subdomen, które do niej przynależą.

Subdomeny internetowe dają ogromne możliwości właścicielom stron internetowych. Mogą oni stworzyć dodatkową witrynę dla firmowego bloga, sklepu online czy forum dyskusyjnego. Pamiętajmy, że domeny również mogą być darmowe (tak samo, jak subdomeny). Warto jednak wiedzieć, że usługodawcy rekompensują sobie straty finansowe poniesione za niski koszt dostępu do adresu www wysokim kosztem obsługi hostingu.

Domena a subdomena - podstawowe różnice



Zarówno domena, jak i subdomena pozwala nam na prowadzenie własnej witryny www. Możemy w niej umieszczać dowolne treści, które będą kierowane do odbiorców. Jakie są podstawowe różnice występujące pomiędzy domeną a subdomeną?

Domena to najważniejszy element adresu internetowego, dzięki któremu nasza witryna jest wyszukiwana przez użytkowników. Wyróżnia się domeny: narodowe, regionalne, globalne i funkcjonalne. Domenę możemy zakupić już za kilka złotych. Cena domen sięga często nawet kilku tysięcy złotych. Koszt zakupu nazwy strony internetowej zależy od rodzaju domeny, miejsca jej zakupu (domeny z drugiej ręki sprzedawane na giełdach domen są tańsze) czy innych usług, które będzie dla nas realizowała wybrana firma.

Subdomena to strona utworzona w ramach istniejącej domeny głównej. Jest ona traktowana przez wyszukiwarki internetowe jako odrębna witryna. Jej działanie zależy jednak od aktywności domeny internetowej. Należy więc pamiętać o regularnym przedłużaniu nazwy strony internetowej. W ramach niej możemy utworzyć dowolną ilość subdomen. Działanie te jest całkowicie darmowe. Subdomeny tworzy się po to, aby oddzielić niepasujące do siebie treści znajdujące się w obrębie jednej witryny.