Firmy w czasie epidemii Firmy w czasie epidemii

pless.pl - medium nr 1 w Pszczynie

Wiadomości

  • 27 marca 2020
  • 29 marca 2020
  • wyświetleń: 5453

Radni: potrzeba środków ochronnych dla personelu medycznego

Stacja pogotowia ratunkowego oraz pszczyński szpital potrzebują pomocy. Brakuje środków ochrony osobistej dla personelu. W interpelacji apelują o to radni Rady Miejskiej.

Radni Rady Miejskiej, Łukasz Tetla, Jacek Kubis i Barbara Psik złożyli 26 marca interpelację w sprawie udzielenia materialnej i finansowej pomocy personelowi medycznemu i ratunkowemu. Jak argumentują, z uwagi na pogłębiający się stan zagrożenia epidemicznego, służba medyczna potrzebuje naszej pomocy w zakresie finansowym i materiałowym. W pierwszej kolejności należy przyjrzeć się dramatycznej sytuacji placówek medycznych. Na terenie naszej gminy działa Szpital Powiatowy, a także jednostka Wojewódzkiej Stacji Ratownictwa Medycznego. Jednostki te od początku działań związanych z zagrożeniem cierpią na deficyt podstawowych środków ochrony osobistej dla lekarzy, pielęgniarek, personelu medycznego oraz ratowników medycznych.

Samorządowcy zwracają się z prośbą do burmistrza o rozważenie propozycji pomocy dla tych jednostek w następujących sposób: środki pieniężne uprzednio wpisane do budżetu gminy na wykonanie działalności kulturalnej i artystycznej na terenie naszej gminy, a niewykorzystane z powodu odwołania imprez masowych mogą posłużyć do zakupu środków ochrony osobistej dla pracowników służby zdrowia: maseczki chirurgiczne z filtrami FFP2 i FFP3, przyłbice medyczne, gogle medyczne, kombinezony ochronne oraz rękawiczki nitrylowe.

Autorzy interpelacji mają świadomość, że materiały ochronne są obecnie mocno ograniczone oraz ich cena wielokrotnie wyższa niż przed wybuchem epidemii. Jednak, jak argumentują, nie możemy pozwolić na to, by ludzie chroniący nasze zdrowie i życie sami je stracili na skutek braków odpowiedniego zabezpieczenia.

Jeśli możliwości finansowe pozwolą, radni proszą o rozważenie zwiększenia środków pieniężnych w budżecie na pomoc społeczną dla osób, które ucierpią przez skutki epidemii, w tym lokalnych przedsiębiorców i pracowników, którzy stracą pracę i utracą dochody z działalności. Samorządowcy zapowiedzieli, że w najbliższych dniach złożą propozycję ochrony i pomocy osobom pokrzywdzonym.

ar / pless.pl

REKLAMA

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.