Praca Pszczyna Praca Pszczyna

pless.pl - medium nr 1 w Pszczynie

REKLAMA - BILLBOARD WIADOMOSCI

Wiadomości

  • 25 marca 2020
  • wyświetleń: 7761

Działania powiatu zapobiegające rozprzestrzenianiu się koronawirusa

Ze względu na sytuację wywołaną wirusem SARS-CoV-2 powiat pszczyński podjął wiele działań zapobiegających rozpowszechnianiu się epidemii choroby zakaźnej COVID-19.

starostwo
Starostwo Powiatowe wstrzymało przyjmowanie klientów · fot. Powiat


Starostwo Powiatowe w PszczynieW trosce o zdrowie mieszkańców zostało wstrzymane przyjmowanie klientów w Starostwie Powiatowym w Pszczynie oraz wszystkich powiatowych jednostkach. Sprawy - w miarę możliwości - załatwiane są telefonicznie oraz drogą elektroniczną.

Zmiany w funkcjonowaniu starostwa są tymczasowe. Ponieważ sytuacja zmienia się dynamicznie, prosimy o śledzenie strony internetowej www.powiat.pszczyna.pl gdzie na bieżąco zamieszczane będą dalsze komunikaty.

Pisaliśmy o tym tutaj: Starostwo Powiatowe wstrzymuje przyjmowanie klientów. Apel starosty

Powiatowe Centrum Zarządzania KryzysowegoPowiatowe Centrum Zarządzania Kryzysowego jest w stałym kontakcie z Wojewódzkim Centrum Zarządzania Kryzysowego oraz Powiatowym Inspektorem Sanitarnym w Tychach, zbiera informacje i koordynuje działania wynikające z bieżącej sytuacji oraz zaleceń organów wojewódzkich. Przekazuje ośrodkom pomocy społecznej informacje o osobach objętych kwarantanną domową, by w razie potrzeby można było je zaopatrzyć w żywność.

- Liczba osób objętych kwarantanną rośnie. Z zagranicy wracają do kraju kolejne osoby i wszystkie muszą zostać poddane kwarantannie - informuje starosta Barbara Bandoła.

Ważne jest stosowanie się do zaleceń inspekcji sanitarnej, ograniczenie kontaktu z innymi osobami i przestrzeganie zasad higieny.Szpital Powiatowy w PszczynieDyrekcja Szpitala Powiatowego w Pszczynie wprowadziła całkowity zakaz odwiedzin pacjentów. Wstrzymano także pracę poradni chirurgicznej i ortopedycznej, zakładu rentgenodiagnostyki (TK i RTG), zakładu rehabilitacji oraz laboratorium analitycznego.

Poradnie specjalistyczne Szpitala Powiatowego w Pszczynie przyjmują pacjentów wyłącznie w pilnych i nagłych przypadkach, o czym zadecyduje lekarz.

Czytaj więcej:


Szkoły w powiecieZe względu na rozprzestrzenienie się koronawirusa, od 12 marca, początkowo do 25 marca, a następnie do 10 kwietnia decyzją Ministra Edukacji Narodowej zostały zawieszone zajęcia we wszystkich szkołach, przedszkolach i żłobkach. Nie oznacza to jednak, że w tym czasie uczniowie mają wolne od nauki. Nauczyciele powiatowych szkół już od pierwszych dni zawieszenia nauki w szkołach prowadzą nauczanie zdalne. Uczniowie realizują nauczanie w formach ustalonych w danej szkole. W tym celu wykorzystywane są programy i aplikacje do komunikowania się online. Nasi nauczyciele wykorzystują zarówno dzienniki elektroniczne, jak i lubiane przez uczniów aplikacje typu WhatsApp czy Messenger.

- Przede wszystkim w tych pierwszych kilkunastu dniach najważniejsze było dla nas zorganizowanie wolnego czasu młodzieży w domach, by nie wychodziła do parków, nie spotykała się, a jednocześnie miała świadomość, że każdego dnia musi zrealizować konkretne zadania i wytyczne nauczycieli - mówi Damian Cieszewski, wicestarosta pszczyński.

Nauczyciele wysyłają linki z zadaniami i materiały do powtórek. Nadzorują, czy uczniowie wykonują zadania. 25 marca weszło w życie rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej o nauczaniu zdalnym, które m.in. zaleca monitorowanie i sprawdzanie wiedzy uczniów oraz postępów w nauce.

Czytaj więcej: Zajęcia w szkołach zawieszone. Uczymy się w domach

Sport i rekreacjaDo odwołania zamknięte zostały obiekty sportowe Powiatowego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Pszczynie - hala sportowa, boisko Orlik, boiska piaskowe, plac zabaw i siłownia zewnętrzna. Nie odbywają się rozgrywki w ramach współzawodnictwa sportowego szkół podstawowych i ponadpodstawowych, zawieszone zostały rozgrywki Pszczyńskiej Amatorskiej Ligi Piłkarskiej. Odwołane zostały wszystkie najbliższe imprezy sportowe w obiektach POSiR-u. Nieczynny jest także basen Powiatowego Zespołu Szkół nr 2 w Pszczynie.

Imprezy kulturalneOrganizacja imprez kulturalnych, sportowych i innych z udziałem dużych grup mieszkańców w powiecie pszczyńskim została wstrzymana do odwołania.

Czytaj więcej: Oświadczenie starosty Barbary Bandoły ws. organizacji imprez

Osoby niepełnosprawneDo odwołania w pszczyńskim szpitalu nie będzie działał Punkt Obsługi Klienta Powiatowego Zespołu ds. Orzekania o Niepełnosprawności w Rybniku, w którym przyjmowane były wnioski.

Referat ds. Obsługi Osób Niepełnosprawnych zlokalizowany w Szpitalu Powiatowym w Pszczynie, udziela pomocy przy wypełnianiu wniosków wyłącznie telefonicznie pod numerem tel. 32 449 23 78.

Czytaj więcej: Działalność Zespołu ds. Orzekania o Niepełnosprawności zawieszona

Nowa siedzibu punktu dla niepełnosprawnych
Działalność Zespołu ds. Orzekania o Niepełnosprawności zawieszona · fot. Powiat


Apteki na terenie powiatuW związku z nadzwyczajną sytuacją wywołaną zagrożeniem epidemicznym, informujemy o możliwości wystąpienia zmian w godzinach pracy aptek ogólnodostępnych na terenie powiatu pszczyńskiego oraz trudności w skorzystaniu ze świadczeń farmaceutycznych.

Czytaj więcej: Zmiany w godzinach pracy aptek ogólnodostępnych na terenie powiatu pszczyńskiego

Komunikacja powiatowaNa powiatowych liniach obowiązuje rozkład jazdy jak w ferie. Szczegółowe rozkłady jazdy oraz bieżące informacje dostępne są na stronie www.komunikacja.powiat.pszczyna.pl

Czytaj więcej: Zmiany w komunikacji

Pomoc psychologiczna dla mieszkańcówPowiat pszczyński uruchomił telefoniczne wsparcie psychologiczne dla mieszkańców w związku z zagrożeniem epidemiologicznym. Psychologowie oraz interwenci kryzysowi Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Pszczynie oraz Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Pszczynie udzielają wsparcia.

Czytaj więcej: Pomoc psychologiczna dla mieszkańców powiatu

Telefoniczne porady prawne i obywatelskiePorady prawne i obywatelskie będą się odbywać za pomocą środków porozumiewania się na odległość - w tym przypadku rozmowy telefonicznej z innych miejsc niż lokal, w którym znajduje się punkt nieodpłatnej pomocy prawnej lub nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego.

Udzielanie nieodpłatnej pomocy prawnej oraz nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego odbywa się wg kolejności zgłoszeń, po wcześniejszym telefonicznym umówieniu terminu wizyty.

Czytaj więcej: Nieodpłatne porady prawne i obywatelskie przez telefon

telefon
Nieodpłatne porady prawne i obywatelskie przez telefon · fot. Powiat


Pomoc senioromGrupa Ratownicza HKR Pszczyna oferuje pomoc seniorom. Potrzebujecie pomocy lub znacie kogoś, kto potrzebuje? Zachęcamy do kontaktu z pszczyńską organizacją ratowniczą pod numerem telefonu 533 230 201.

Ośrodki Pomocy Społecznej udzielają wsparcia osobom starszym, samotnym i schorowanym, które potrzebują pomocy.

Czytaj więcej: Przestrzegaj zasad kwarantanny

Kwalifikacja wojskowaOd 16 marca na terenie całego kraju zawieszona została kwalifikacja wojskowa. Wezwania do stawienia się przed Powiatową Komisję Lekarską dla powiatu pszczyńskiego, które mieszkańcy powiatu otrzymali na okres od 16 do 26 marca, tracą ważność.

Osoby zobowiązane do stawienia się do kwalifikacji wojskowej w 2020 r., którym komisja nie wydała orzeczeń, zostaną wezwane do kwalifikacji wojskowej w 2021 r.

Baza lokali z jedzeniem na wynos lub na dowózZgodnie z decyzjami rządowymi, lokale gastronomiczne, puby i restauracje zostały zamknięte. Mogą jednak serwować jedzenie "na wynos" i z dowozem do klienta. Sprawdź, które lokale w Twojej okolicy serwują posiłki i napoje na wynos, w tym także z dowozem. Oferujesz takie usługi - napisz do nas, a my bezpłatnie umieścimy odpowiednie informacje.

Czytaj więcej: Baza lokali z jedzeniem na wynos lub na dowóz

Jeśli nie wiesz jak postępować w przypadku podejrzenia zachorowania na koronawirusa, bądź masz jakiekolwiek pytania lub wątpliwości - poniżej podajemy ważne numery telefonów na całodobowe infolinie.

Jeśli zaobserwowałeś u siebie niepokojące objawy, takie jak: gorączka, kaszel, duszność i problemy z oddychaniem i podejrzewasz możliwość zarażenia koronawirusem nie zgłaszaj się do szpitala, ani do lekarza rodzinnego - unikaj kontaktu z innymi osobami!

W takiej sytuacji bezzwłocznie, telefonicznie powiadom sanepid lub zgłoś się do oddziału zakaźnego.

Jeśli nie masz możliwości bezpiecznie - unikając kontaktu z innymi osobami - dotrzeć do oddziału chorób zakaźnych, zadzwoń pod jedną z całodobowych infolinii.

plakat

BM / pless.pl, źródło: Powiat

REKLAMA - BANER POD ARTYKUŁEM

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.