pless.pl - medium nr 1 w Pszczynie

Wiadomości

  • 24 marca 2020
  • wyświetleń: 14261

Pomagają, szyjąc maseczki dla pracowników szpitali i pacjentów

Mieszkańcy powiatu pszczyńskiego szyją maseczki dla szpitali. W poszczególnych sołectwach powstają kolejne grupy zrzeszające chętnych do pomocy. W poniedziałek, 23 marca kilkaset sztuk maseczek otrzymał Szpital Powiatowy w Pszczynie. Maski ochronne przekazano też Szpitalowi Pediatrycznemu w Bielsku-Białej. Również mieszkanki Rudołtowic zasiliły maseczkami bielski szpital.

Maseczki dla szpitala
Maseczki powstają z materiałów, jakie tylko są dostępne - 23.03.2020 · fot. Powiat


W mediach społecznościowych zawiązała się grupa Pomoc dla Szpitali, która szyje kolorowe maseczki wielokrotnego użytku dla placówek medycznych. Tworzą ją głównie mieszkańcy powiatu pszczyńskiego i okolic. Na dzisiaj to ok. 10 osób. Anna Skrobol przyznaje, że zapotrzebowanie na maseczki jest ogromne. Ciągle odzywają się szpitale i służby, które ich potrzebują.

- Nie chcemy siedzieć bezczynnie w domu, dlatego postanowiliśmy właśnie w taki sposób wesprzeć służby medyczne. Maseczki szyjemy z bawełny, można je prać i dzięki temu są wielokrotnego użytku. Nie spotykamy się, każdy działa w swoim domu i poświęca tyle czasu, ile może. Do pracy przydadzą się każde ręce, również osoby, które nie potrafią szyć, zajmują się wykrawaniem lub organizacją i transportem materiałów - mówi Anna Skrobol, która w poniedziałek, 23 marca przekazała kilkaset maseczek władzom powiatu pszczyńskiego. Trafiły już one do Szpitala Powiatowego w Pszczynie. Kilkaset sztuk grupa przekazała także Szpitalowi Pediatrycznemu w Bielsku-Białej, a kolejne maseczki są w przygotowaniu dla ratowników z Pszczyny i okolic.

Maseczki dla szpitala
Maseczki trafią do szpitali w Pszczynie, Bielsku-Białej i Tychach - 23.03.2020 · fot. Powiat


Zachęcamy osoby zainteresowane pomocą w szyciu maseczek lub przekazywaniem materiałów do kontaktu z grupą Pomoc dla Szpitali Tam udostępniane są instrukcje i inspiracje.

Z inicjatywy wójta gminy Miedźna, Jana Słoninki, 23 marca rozpoczęło się szycie maseczek dla Szpitala Powiatowego w Pszczynie przez mieszkanki gminy Miedźna. Szpital zakupił 200m materiału, gmina Miedźna przekazała na ten cel pozostałe komponenty oraz zadeklarowała zakup kolejnej partii materiału.

Maseczki
Maseczki uszyte przez kobiety z Woli trafią do pszczyńskiego szpitala i innych potrzebujących placówek · fot. powiat


Kolejna grupa działa w Woli. - Zachęcam każdego, kto chce pomóc zarówno w szyciu, jak i w wykrawaniu lub prasowaniu maseczek - mówi Grażyna Plopa, mieszkanka Woli. Materiał na maseczki dostarczyło Starostwo Powiatowe w Pszczynie. - Maseczki przekażemy pszczyńskiemu szpitalowi i przeznaczymy do innych miejsc, gdzie są niezbędne. Wszystkim, którzy angażują się w pomoc już teraz bardzo dziękuję - mówi Barbara Bandoła, starosta pszczyński.

25 marca panie z gminy Miedźna przekazały 2075 masek i tym samym osiągnęły liczbę 2575 wyprodukowanych sztuk!

Maseczki uszyte przez kobiety z gminy Miedźna - 25.03.2020 · fot. UG Miedźna


W podobne inicjatywy zaangażowali się także członkowie rodzin pracowników pszczyńskiego szpitala.

Dr n med. Marcin Leśniewski, dyrektor pszczyńskiego szpitala podkreśla, że maseczki mogą być potrzebne w każdej ilości. Posłużą jako zabezpieczenie ochronne dla pracowników placówki, a także pacjentów. Większość szpitali zabezpiecza się właśnie w taki sposób.Również w Rudołtowicach powstała inicjatywa kobiet "Szyjemy maseczki dla szpitala - grupa Rudołtowice". Część już została dostarczona do szpitala w Bielsku-Białej. Mieszkanki sołectwa chcą jednak wesprzeć nie tylko Bielsko ale i Tychy, a najbardziej pszczyński szpital. Apelują o pomoc, bo brakuje im już materiału. Szukają też kolejnych rąk do pracy - osób, które posiadają maszynę do szycia, mogą wspomóc przekazaniem lub zakupem tkaniny bawełnianej, gumek czy drucików na maseczki, pomóc przy krojeniu materiału lub zaproponować transport materiałów i gotowych maseczek do szpitali.

Maseczki zostaną przekazane szpitalom w Pszczynie, Bielsku-Białej i Tychach oraz tym, które zgłoszą taką potrzebę. Można również wpłacić datek na konto Fundacji Ekologicznej Arka Bielsko-Biała. Nr konta: 76 1020 1390 0000 6602 0139 8502 Bank PKO BP O/Bielsko-Biała. Tytuł przelewu: "Na maseczki".

Link do strony grupy na facebooku, gdzie można znaleźć wszystkie niezbędne informacje: www.facebook.com/groups/687484665124152/?
Ogłoszenie będzie można znaleźć również na stronie sołectwa rudoltowice.pl
Kontakt: tel. 887830887 (Joanna Skrzypczyk, sołtys Rudołtowic).

Rudołtowice maseczki


Działajmy w myśl zasady #PszczynaSobiePomaga

ar / pless.pl, źródło: Powiat

REKLAMA

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.