pless.pl - medium nr 1 w Pszczynie

Wiadomości

  • 11 marca 2020
  • wyświetleń: 8068

Lekarz Fryderyk Faruga wyróżniony statuetką Żubra Starosty

Fryderyk Faruga jest najstarszym pszczyńskim szpitalnikiem, który do dziś nieprzerwanie uprawia zawód lekarza. Pełną poświęcenia medyczną misję na rzecz pacjentów powiatu pszczyńskiego rozpoczął w 1958 roku.

Żubr Starosty Pszczyńskiego dla lekarzem Fryderyka Farugi - 10.03.2020 · fot. Powiat


Podczas posiedzenia Zarządu Powiatu Pszczyńskiego, starosta Barbara Bandoła wręczyła statuetkę Żubra Starosty Pszczyńskiego Fryderykowi Farudze, który od 62 lat leczy pacjentów powiatu pszczyńskiego.

- Praca oddanych lekarzy to przekonanie, że mamy się na kim oprzeć, skąd czerpać wiedzę i poczucie bezpieczeństwa. Pan doktor jako lekarz pokoleniowy, znający swoje środowisko jest przykładem, jak bezpiecznie mogą czuć się mieszkańcy Suszca, mając takie oparcie - podkreśla Barbara Bandoła, starosta pszczyński. - Cieszę się, że mogę przyznać najwyższe powiatowe wyróżnienie osobie o niezwykłym podejściu do drugiego człowieka, która od lat poświęca się pracy na rzecz pacjentów powiatu pszczyńskiego - dodała starosta, która życzyła niegasnącego zapału i dalszej realizacji zawodowej pasji.

Fryderyk Faruga, który niedawno obchodził 90. urodziny, to najstarszy, czynny zawodowo lekarz powiatu pszczyńskiego. Jako 14-letnie dziecko pracował w czechowickiej kopalni. Po II wojnie światowej odbył studia medyczne. W 1957 r., w trakcie odbywania stażu lekarskiego w bielskim szpitalu, pełnił jednocześnie funkcję lekarza kolejowego w Czechowicach-Dziedzicach, później w Pszczynie. Pracę w pszczyńskim szpitalu rozpoczął w 1958 roku, jest więc najstarszym szpitalnikiem pszczyńskim, ciągle uprawiającym swój zawód. Przez ok. 30 lat był także lekarzem oddziału ginekologicznego Uzdrowiska w Goczałkowicach-Zdroju. Od 62 lat pracuje w ośrodku zdrowia w Suszcu, sprawując opiekę lekarską nad mieszkańcami suszeckiej gminy. Wspólnie z żoną Danutą mieszkają w Suszcu. Zresztą pan Fryderyk związał się z powiatem pszczyńskim właśnie dzięki swojej żonie, która w latach 50. XX wieku pracowała w wydziale finansowym w budynku obecnego Starostwa Powiatowego w Pszczynie.

Żubr dla dra Farugi
Lekarz Fryderyk Faruga wyróżniony statuetką Żubra Starosty Pszczyńskiego · fot. Powiat


- Kiedy w 1958 r. rozpoczynałem pracę w pszczyńskim szpitalu, na palcach dwóch rąk mogłem policzyć, ilu nas wtedy leczyło pacjentów. Dzisiaj jest nas ponad 200 lekarzy w powiecie pszczyńskim. Wtedy pracowaliśmy dzień i noc, we wszystkich ośrodkach zdrowia - w Miedźnej, Kobiórze, Suszcu, Goczałkowicach... - mówił dr Faruga. - Po wojnie dopiero wszystko zaczynało się organizować, więc czasy były pionierskie. W Suszcu były zaledwie dwa skromne pomieszczenia w dawnej szkole ewangelickiej, później powstał Gminny Ośrodek Zdrowia na bazie Domu Starców, powstała Izba Porodowa, gdzie czasami przy braku prądu w nocy byliśmy zmuszeni odbierać porody przy lampie naftowej - wspomina Fryderyk Faruga. I dodaje, że w dawnych latach nie było taboru sanitarnego, a na wizyty jeździł na rowerze lub furmanką. - W czasie ciężkich mrozów przyjeżdżali po mnie saniami z PGR-u w Mizerowie. Przykrywałem się kocami, którymi okrywali konie i jechałem leczyć ludzi - dodaje wieloletni lekarz powiatu pszczyńskiego.

- Nikt nigdy z ust doktora nie usłyszał: "nie mogę", "nie mam czasu", czy "nie teraz". I tak jest do dzisiaj - mówił dr Marcin Leśniewski, dyrektor pszczyńskiego szpitala, który wraz z ordynatorami był obecny podczas uhonorowania wieloletniego przyjaciela. - Jesteśmy tutaj wraz z Wojciechem Kasińskim, kierownikiem Ośrodka Zdrowia w Suszcu, aby pochylić czoło przed doktorem, leczącym pacjentów, których dzieli okres 150 lat. Zaczynając pracę, przyjmował ludzi urodzonych już w 1870 roku i czyni swoją służbę aż do dnia dzisiejszego - zaznaczył dyrektor Szpitala Powiatowego w Pszczynie.

Życzenia i wyrazy uznania doktorowi Farudze złożyli: wójt gminy Suszec, Marian Pawlas, burmistrz Pszczyny, Dariusz Skrobol, wójt gminy Goczałkowice-Zdrój, Gabriela Placha oraz burmistrz Czechowic-Dziedzic, Marian Błachut.

ar / pless.pl, źródło: Powiat

REKLAMA

Moduł komentarzy chwilowo niedostępny. Pracujemy nad jego przywróceniem. Przepraszamy za niedogodności.