Reklama

Wiadomości

  • 10 marca 2020
  • wyświetleń: 7132

EkoSłupki kolorem ostrzegą mieszkańców przed smogiem

Powiat zamontował na terenie Pszczyny urządzenia, które monitorują stężenie pyłów w powietrzu. EkoSłupki pokazują, czy możemy odetchnąć pełną piersią, czy raczej unikać aktywności na powietrzu. Trzy takie instalacje pojawiły się przy ul. 3 Maja (przy budynkach Starostwa Powiatowego i LO im. Bolesława Chrobrego), hali sportowej Powiatowego Ośrodka Sportu i Rekreacji oraz budynku największej powiatowej szkoły - Powiatowego Zespołu Szkół nr 2 w Pszczynie.

EkoSłupki kolorem ostrzegą mieszkańców przed smogiem · fot. Powiat


EkoSłupek to urządzenie służące do pomiaru i sygnalizowania jakości powietrza za pomocą koloru światła. Wyposażony został w oświetlenie ledowe, które na podstawie bieżących pomiarów stężenia pyłów zawieszonych, jak również innych zanieczyszczeń w powietrzu, przybiera barwę zgodną z Polskim Indeksem Jakości Powietrza. Mieszkańcy poprzez światło Ekosłupka zostaną poinformowani o stężeniu dwutlenku siarki, ozonu, formaldehydów oraz pyłów zawieszonych PM 1, PM 2.5 i PM 10.

Montaż EkoSłupków na terenie powiatu ma przyczynić się do wzrost świadomości ekologicznej wśród mieszkańców i ostrzegać przed szkodliwymi dla zdrowia i środowiska zanieczyszczeniami. - Wierzę, że te urządzenia skłonią mieszkańców powiatu do refleksji, jak mogą wpłynąć na ograniczenie emisji szkodliwych substancji - mówi Damian Cieszewski, wicestarosta pszczyński. - Urządzenia zainstalowaliśmy w miejscach użyteczności publicznej, w których codziennie pojawia się wielu mieszkańców, głównie przy powiatowych szkołach i placówkach. Mają one przestrzegać przed podejmowaniem aktywności przy zanieczyszczonym powietrzu i zachęcać do ruchu, gdy jest ono czyste - dodaje wicestarosta i podkreśla, że edukację warto zacząć od najmłodszych, którzy nie potrafią jeszcze czytać, a świetnie rozumieją symbole i kolory. EkoSłupki zainstalowano również z myślą o osobach, które z różnych względów nie korzystają z aplikacji. Teraz wszystkim bieżące orientowanie się w aktualnej sytuacji smogowej ułatwi kolor światła urządzenia.

EkoSłupki kolorem ostrzegą mieszkańców przed smogiem
EkoSłupek pod Starostwem Powiatowym w Pszczynie · fot. Powiat


Słupki zostały wyposażone w kod QR, który po zeskanowaniu telefonem komórkowym kieruje do aplikacji mobilnej AirSensor. Za jej pomocą użytkownik może odczytywać aktualne i szczegółowe dane pomiarowe z obszaru objętego zasięgiem pomiaru danego EkoSłupka.

Ekosłupki pojawiły się na terenie powiatu w ramach nawiązania współpracy ze spółką e-Gminy.

ar / pless.pl

źródło: Powiat

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Smog w Pszczynie" podaj

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

Smog w Pszczynie

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Smog w Pszczynie" podaj