pless.pl - medium nr 1 w Pszczynie

Reklama

Wiadomości

  • 3 marca 2020
  • wyświetleń: 5005

Cykl "Dziedzictwo poprzemysłowe Górnego Śląska" z Diablakiem

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Diablak" podaj

1 marca Uczniowski Klub Sportowo - Turystyczny "Diablak" zorganizował dla mieszkańców powiatu pszczyńskiego wyjazd do Zabytkowej Kopalni Srebra w Tarnowskich Górach oraz do Zamku w Starych Tarnowicach.

Z cyklu: "Dziedzictwo poprzemysłowe Górnego Śląska"


Kopalnia Srebra to obiekt wpisany w 2017 roku na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Zwiedzając ją uczestnicy wycieczki w labiryncie korytarzy poznali wykute w skale przodki górnicze, chodniki transportowe i potężne komory powstałe na przełomie XVIII i XIX w., gdzie panują niska temperatura i duża wilgotność powietrza. Jedną z największych atrakcji trasy był przepływ łodziami. Podróż dawnym chodnikiem odwadniającym dostarczyła uczestnikom niezapomnianych przeżyć. Zwiedzanie odbywało się w podziemnych korytarzach położonych 40 m pod ziemią. Najniższy chodnik ma wysokość ok. 140 cm. W podziemiach przez cały rok panuje stała temperatura ok. 10 st. C.

Kolejnym elementem wycieczki było zwiedzenie Zamku w Starych Tarnowicach. Jest to jeden z najstarszych i najcenniejszych przykładów architektury renesansowej na terenie Górnego Śląska. Został on wzniesiony w latach 1520-1570 za sprawą rycerza Piotra Wrochema. W zamku można było podziwiać olśniewający dziedziniec, otoczony arkadowymi krużgankami, będącymi perłą architektury renesansowej na Górnym Śląsku, a także szereg pięknie umeblowanych komnat, w których znajdują się między innymi renesansowe szafy, barokowe sekretery, czy też secesyjne sypialnie. Uczestnicy wycieczki mogli podziwiać także niezwykłą kolekcję przedmiotów związanych z meblarstwem. W jednym z pomieszczeń muzealnych zostały zgromadzone i w innowacyjny sposób wyeksponowane narzędzia rzemieślnicze. Ponadto w zamku znajduje się również jedyna w Polsce wystawa elementów zdobniczych, tak zwanych aplikacji. Zwiedzanie zamku dla dzieci zorganizowano w formie "poszukiwania skarbu", co umożliwiło im inną, ciekawszą i odpowiednio dobraną do wieku formę poznania historii. Była to druga wycieczka z naszego nowego cyklu "Dziedzictwo poprzemysłowe Górnego Śląska"

Jako organizatorzy cieszymy się z dużego zainteresowania naszymi wycieczkami i imprezami. Do udziału w naszych wycieczkach zachęcamy również grupy szkolne pod opieką nauczyciela.

Zapraszamy na najbliższe wycieczki:
06.03. - wyjazd na ściankę wspinaczkową
15.03. - Wycieczka w Pieniny - Wysoka
21.03. - Termy Chochołowskie oraz Zakopane
22.03. - wyjazd do Teatru "Korez" w Katowicach na przedstawienie pt.: "Cholonek, czyli dobry Pan Bóg z gliny". Dodatkowo: zwiedzanie "katowickiego Kazimierza"
29.03. - wycieczka rodzinna w Beskid Mały - Chrobacza Łąka
17.04. - wyjazd na ściankę wspinaczkową
19.04. - wycieczka w Beskid Śląsko - Morawski (Republika Czeska) - Jaworowy
23.04. - wyjazd na spektakl "Skazany na Bluesa" - Teatr Śląski w Katowicach
25.04. - VII Rajd Górski dla Uczniów Szkół Podstawowych - Stożek 2020
26.04. - wycieczka Rodzinna w Beskid Żywiecki - Krawców Wierch

Wszystkie szczegóły dotyczące wyjazdów i organizowanych imprez, już są lub będą dostępne na stronie klubu.

Serdecznie zapraszamy wszystkich pasjonatów turystyki, osoby chcące pochodzić po górach do uczestnictwa w wycieczkach organizowanych przez Uczniowski Klub Sportowo - Turystyczny "Diablak". Szczególnie chcielibyśmy zaprosić do współpracy szkolne koła turystyczne - prosimy o kontakt, bo "wspólnie możemy więcej". Naszym celem jest zachęcanie młodzieży do aktywnego spędzania wolnego czasu, pozostajemy również otwarci na turystów w każdym wieku.

Uczniowski Klub Sportowo - Turystyczny "Diablak" współpracuje przy organizacji wyjazdów z Urzędem Miejskim w Pszczynie oraz Starostwem Powiatowym w Pszczynie.

UKST "DIABLAK"

UKST Diablak

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

Diablak

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Diablak" podaj