pless.pl - medium nr 1 w Pszczynie

Reklama

Wiadomości

  • 23 lutego 2020
  • 24 lutego 2020
  • wyświetleń: 26863

Pszczynianin reżyserem "Spowiedzi emigranta". Film zobaczysz w Canal+

"Spowiedź emigranta" - to tytuł najnowszego filmu dokumentalnego wyreżyserowanego przez pochodzącego z Pszczyny Wojciecha Kusia. Premiera dokumentu miała miejsce w poniedziałek na antenie Canal+.

Kadry z filmu "Spowiedź emigranta" · fot. materiały prasowe


"Emigrant song" to film drogi, nakręcony podczas trasy koncertowej Czesława Mozila po Wielkiej Brytanii. Muzyk podróżuje swoim samochodem po Anglii i Szkocji, gdzie w ośrodkach kulturalnych wystawia dla Polonii muzyczny monodram. Dzieli się z widownią doświadczeniami z pobytu na emigracji, dotyka niewygodnych dla rodaków tematów. Są wśród nich rasizm, brak tolerancji i jedności wśród Polaków, a także problemy z językiem, czy tęsknota za Polską. Mozil na scenie prowokuje odważnymi tekstami piosenek, prześmiewa życie emigrantów, ale i porusza. W ten sposób inspiruje widownię do własnej spowiedzi przed kamerą.

"Emigrant song" to film o stanie ducha współczesnej, polskiej emigracji. Kamera podąża za Mozilem, który odwiedza polskie sklepy i garmażerie, towarzyszy polskim budowlańcom w ich pracy. Odwiedza też polskie domy i rodziny, u których nocuje podczas swojej trasy.

Kadry z filmu "Spowiedź emigranta"
Kadry z filmu "Spowiedź emigranta" · fot. materiały prasowe


Film jest bardzo aktualny ze względu na obecną, pobrexitową sytuację, w której znalazły się dziesiątki tysięcy polskich emigrantów w Wielkiej Brytanii.

Dokument miał premierę w poniedziałek, 24 lutego na antenie stacji Canal+. W 2020 roku film będzie pokazywany jeszcze 90 razy w Canal+.

"Spowiedź emigranta"
Reż.: Wojciech Kuś
Montaż: Marek Domowicz
Produkcja: SPIVART Czesław Mozil
Producent: Maciej Ostatek

Wojciech Kuś

Reżyser, scenarzysta, montażysta. Urodził się w 1978 roku. Pszczynianin ukończył LO im. Bolesława Chrobrego, potem wyjechał do Krakowa na studia.

Studiował m.in. filmoznawstwo na Uniwersytecie Jagiellońskim oraz reżyserię na Wydziale Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Napisał i wyreżyserował kilka odcinków serii dokumentalnej "Sztuki ekranowanej" dla TVP Kultura (I i II nagroda na festiwalach sztuki telewizyjnej w Montrealu i Nowym Jorku dla serii) oraz pełnometrażowy film dokumentalny o Czesławie Mozilu.

Jego krótkometrażowy film "Ćmy" był pokazywany na festiwalach w Kanadzie, Kosowie, T-Mobile Nowe Horyzonty i PFFF w Gdyni. Obecnie pracuje w filmie i TV.

Wybrana filmografia:
Spowiedź emigranta, (2020), scenariusz i reżyseria
Film dokumentalny, 45 min.

W moim maluteńkim świecie, (2011), scenariusz i reżyseria, montaż
Film dokumentalny, 50 min.

Ćmy (2010), scenariusz i reżyseria
Film krótkometrażowy, 30 min.

Sztuka ekranowana, (2007-2008), scenariusz i reżyseria
Telewizyjna seria dokumentalna dla TVP Kultura
Producent: FikFilm
I i II nagroda dla najlepszej produkcji telewizyjnej na międzynarodowych festiwalach sztuki telewizyjnej w Nowym Jorku i Montrealu

315/420, (2007), scenariusz i reżyseria
Film dokumentalny, 15 min.
Producent: WRiTV

ab, BM / pless.pl

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.