pless.pl - medium nr 1 w Pszczynie

REKLAMA - BILLBOARD WIADOMOSCI

Wiadomości

  • 25 lutego 2020
  • wyświetleń: 3669

Rusza druga edycja budżetu obywatelskiego w woj. śląskim

Rusza druga edycja Marszałkowskiego Budżetu Obywatelskiego. Mieszkańcy województwa śląskiego zdecydują o podziale 10 mln zł. Między 9 a 31 marca będzie można zgłaszać zadania. Głosowanie mieszkańców odbędzie się na przełomie sierpnia i września. Do końca września poznamy listę zadań zatwierdzonych do realizacji w 2021 roku. Jak w roku ubiegłym środki podzielono na pule regionalne i podregionalne.

MBO


Tegoroczna edycja rozpocznie się od cyklu spotkań z mieszkańcami regionu oraz kampanii informacyjnej. W dniach 17 lutego - 31 marca Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego organizuje serię spotkań, by przybliżyć zasady oraz możliwości, jakie daje MBO.

Zadania będzie można zgłaszać między 9 a 31 marca. Podobnie jak w 2019 roku uruchomiony zostanie generator eBO, za pośrednictwem którego będzie można wypełnić formularz. Gotowy wniosek trzeba będzie - jak w I edycji - dostarczyć do Urzędu Marszałkowskiego.

Następnie zgłoszone zadania będą weryfikowane pod względem formalnym i do 30 kwietnia zostanie opublikowana lista zadań, które spełniły wymagania formalne. W maju i czerwcu departamenty merytoryczne zweryfikują wykonalność zadań pod względem prawno-technicznym. Na tej podstawie powstanie lista zadań dopuszczonych do głosowania.

Głosowanie mieszkańców odbędzie się na przełomie sierpnia i września. Do końca września poznamy listę zadań zatwierdzonych do realizacji w 2021 roku. Zgodnie z założeniami mechanizmu budżetu obywatelskiego, realizacją wybranych zadań zajmie się Samorząd Województwa (budżet obywatelski nie jest systemem dotacyjnym, w którym zgłaszający jest równoznaczny z realizatorem zadania).

Zarząd Województwa zaproponował kwotę, która będzie przeznaczona na realizację wybranych przez mieszkańców zadań Będzie to 10 mln zł.

Poszczególne pule przedstawiają się następującoPula na zadania wojewódzkie: 2,5 mln zł

Pula na zadania podregionalne: 7,5 mln zł podzielona na poszczególne podregiony:

nr 1 - bielski, cieszyński, żywiecki oraz miasto na prawach powiatu Bielsko-Biała: 15% (1 125 000 zł);

nr 2 - powiaty bieruńsko-lędziński, pszczyński oraz miasta na prawach powiatu: Katowice, Mysłowice, Tychy: 15% (1 125 000 zł);

nr 3 - powiaty: mikołowski, raciborski, rybnicki, wodzisławski oraz miasta na prawach powiatu: Jastrzębie Zdrój, Rybnik, Żory: 16% (1 200 000 zł);

nr 4 - powiaty: gliwicki, lubliniecki, tarnogórski oraz miasta na prawach powiatu: Bytom, Gliwice: 15% (1 125 000 zł);

nr 5 - miasta na prawach powiatu: Chorzów, Piekary Śląskie, Ruda Śląska, Siemianowice Śląskie, Świętochłowice, Zabrze: 13% (975 000 zł);

nr 6 - powiaty: częstochowski, kłobucki, myszkowski oraz miasto na prawach powiatu Częstochowa: 11% (825 000 zł);

nr 7 - powiaty: będziński, zawierciański oraz miasta na prawach powiatu: Dąbrowa Górnicza, Jaworzno, Sosnowiec: 15% (1 125 000 zł).

Więcej informacji na stronie Urzędu Marszałkowskiego.

Przypomnijmy, że w ramach I edycji Budżetu Obywatelskiego wśród zadań dotyczących powiatu pszczyńskiego znalazły się następujące programy:

  • Pociąg do kultury - zadanie o zasięgu wojewódzkim - tańszy o 50% bilet kolejowy na przejazdy Kolejami Śląskimi w około 100 miastach i miejscowościach z całego województwa do kin, teatrów, muzeów, ośrodków kultury, opery, filharmonii, galerii sztuki, na festiwale i przeglądy filmowe, muzyczne, teatralne, folklorystyczne itp. Projekt rozpocznie się w II kwartale 2020 r. i potrwa do wyczerpania środków. Po zakupie biletu kolejowego "tam" (całego lub z ulgą ustawową bądź handlową) oraz biletu do wybranej instytucji kultury, w kasie kolejowej lub u konduktora zostanie wystawiony bezpłatny bilet powrotny ważny do 1 dnia po zakończeniu wydarzenia kulturalnego.
  • Dni Wielkowiślanina - impreza plenerowa w dniach 29 - 30 sierpnia 2020 dla mieszkańców sołectwa Wisła Wielka, powiatu pszczyńskiego oraz powiatu bieruńsko-lędzińskiego. Organizatorami imprezy będzie Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Wsi Wisła Wielka przy współpracy z sołtysem, Radą Sołecką oraz KGW. Jednym z głównych celów inicjatywy jest promowanie lokalnych elementów kultury. Zaplanowano spotkania z kulturą, wystawy, taniec. Zaproszone zostaną KGW z powiatu bieruńsko-lędzińskiego. W ramach projektu szczególne znaczenie będą miały działania podkreślające szacunek dla dorobku kulturowego poprzednich pokoleń. Projekt zakłada nie tylko promowanie tradycji, ale i zagospodarowanie wolnego czasu dzieci, młodzieży, osób niepełnosprawnych - ich aktywne uczestnictwo w życiu społeczno-kulturalnym. Kontynuacja programu w następnych latach wpłynie pozytywnie na integrację i afirmację lokalnej wspólnoty.
  • Mobilna Poradnia Ekologiczna - darmowe wykłady, prezentacje, warsztaty dla uczestników w każdym wieku. (np. Zero Waste, przygotowywanie kosmetyków i chemii, szycie eko-woreczków, up-cycling, eko-gotowanie, ogrodnictwo balkonowe, warsztaty dla dzieci, wymienianie odzieży). Zajęcia mają odbywać się w różnych instytucjach na terenie powiatów bieruńsko-lędzińskiego, pszczyńskiego, w Katowicach, Mysłowicach oraz Tychach.
  • Koncertowa ekologia - jednodniowe warsztaty dla dzieci, młodzieży i dorosłych o tematyce ekologicznej, połączone z koncertami dla osób w różnym wieku. Wydarzenia będą promować ekologiczne zachowania w codziennym życiu - właściwą segregację odpadów, racjonalne korzystanie z transportu i surowców (mniejsze zużycie, niemarnowanie żywności), szacunek do środowiska naturalnego. Wydarzeniom towarzyszyć będą animacje i przedstawienia teatralne dla dzieci. Będzie można posilić się ekologiczną żywnością z foodtrucków.


O wszystkich zatwierdzonych projektach na 2020 rok można przeczytać na stronie bo.slaskie.pl/bo/projekty/1?stage=5%3E

ar / pless.pl, źródło: Urząd Marszałkowski

REKLAMA - BANER POD ARTYKUŁEM

REKLAMA - LINK ROTACYJNY

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.