pless.pl - medium nr 1 w Pszczynie

REKLAMA - BILLBOARD WIADOMOSCI

Wiadomości

  • 21 lutego 2020
  • 23 lutego 2020
  • wyświetleń: 7466

"Statut Gminy Synagogalnej w Pszczynie" - nowa książka S.Pastuszki

Sławomir Pastuszka, autor wielu publikacji o kulturze żydowskiej oraz współorganizator Spotkań z Kulturą Żydowską w Pszczynie, wydał kolejną książkę.

Sławomir Pastuszka
Sławomir Pastuszka napisał nową książkę rozpoczynającą serię "Źródła do historii i kultury Żydów w Pszczynie" · fot. Małgorzata Koniorczyk


Najnowsze opracowanie autorstwa Sławomira Pastuszki rozpoczyna serię wydawniczą zatytułowaną "Źródła do historii i kultury Żydów w Pszczynie". Jej celem jest prezentacja najważniejszych i najciekawszych źródeł związanych z dziejami społeczności żydowskiej w Pszczynie i okolicy, które przechowywane w licznych archiwach i bibliotekach po opracowaniu i przetłumaczeniu na język polski mają szansę trafić do szerszego grona odbiorców, a także przyczynić się do ich dalszego wykorzystania w publikacjach naukowych i popularnonaukowych.

Treść pierwszej z serii książek poświęcona została statutowi Gminy Synagogalnej w Pszczynie z 1896 roku, najważniejszemu dokumentowi, który określał jej podstawowe założenia prawne, finansowe i organizacyjne. Jej zasadnicza część to wierny odpis normatywu i jego tłumaczenie na język polski, poprzedzone wstępem wyjaśniającym czytelnikowi wszelkie zawiłości związane z powstaniem i treścią statutu.

- Jest to pierwsza książka z zapoczątkowanej przeze mnie serii, w ramach której - mam nadzieję - ukażą się jeszcze m.in. statuty gminy z lat 1844 i 1855, czy teksty autorstwa Abrahama Muhra i rabina Davida Raua. Na to jednak potrzeba mi sporo czasu, weny i niestety... pieniędzy - mówi Sławomir Pastuszka.

W tym miejscu warto dodać, że książka ukaże się w nakładzie 50 sztuk, ponieważ w całości jest finansowana z prywatnych funduszy autora. Docelowo opracowanie ma trafić do bibliotek i instytucji oraz osób zainteresowanych. Za skład i opracowanie graficzne odpowiada Wydawnictwo JAK z Krakowa.

"Statut Gminy Synagogalnej w Pszczynie" - nowa książka S.Pastuszki

BM / pless.pl

REKLAMA - BANER POD ARTYKUŁEM

REKLAMA - LINK ROTACYJNY

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.