pless.pl - medium nr 1 w Pszczynie

Reklama

Wiadomości

  • 18 lutego 2020
  • 19 lutego 2020
  • wyświetleń: 14231

[ZDJĘCIA] Nowy przewodniczący os. Podstarzyniec. Relacja z zebrania

W poniedziałek, 17 lutego na osiedlu Podstarzyniec odbyło się zebranie sprawozdawczo-wyborcze. Stanisław Zbijowski podziękował mieszkańcom i burmistrzowi za współpracę i poinformował o zakończeniu swojej działalności jako przewodniczącego zarządu. Przeprowadzono wybory. Decyzją mieszkańców funkcję przewodniczącego przez najbliższe 4 lata sprawować będzie Marek Chrapkiewicz.

Zebranie sprawozdawczo-wyborcze na os. Podstarzyniec - 17.02.2020 · fot. BM / pless.pl


Na początku Stanisław Zbijowski przedstawił sprawozdanie z działalności zarządu w 2019 roku. Poinformował, że w minionych dwunastu miesiącach odbywały się liczne spotkania zarządu z burmistrzem i urzędnikami, podczas których podejmowano istotne dla osiedla tematy. Przewodniczący przedstawił też zrealizowane zadania. Wśród nich było m.in. wydarzenie Mikołaj na sportowo, podczas którego dzieci otrzymały upominki, jak również spotkanie opłatkowe dla seniorów.

- Chciałem poinformować, że to jest moje ostatnie sprawozdanie, które napisałem i miałem przyjemność odczytać. Dzisiaj będą wybory nowego przewodniczącego. Nowa siła, nowa krew zajmie się prowadzeniem tego osiedla - zapowiedział Stanisław Zbijowski.

Następnie przeprowadzono wybory. Jedynym kandydatem ubiegającym się o pełnienie funkcji przewodniczącego zarządu osiedla Podstarzyniec był Marek Chrapkiewicz. - Mieszkam na tym osiedlu od urodzenia. Większość czasu, dzieciństwo, spędziłem tutaj. To osiedle jest mi bardzo bliskie - mówił kandydat. - Myśl o włączeniu się w działalność społeczną zrodziła się u mnie w zeszłym roku. Powstał wtedy fanpage naszego osiedla. Chciałbym, wykorzystując nowoczesne platformy komunikacji, wnieść trochę świeżości, aby nasze osiedle się rozwijało. Mam kilka pomysłów, m. in. chciałbym, żeby powstał logotyp osiedla i żeby powróciła tradycja festynów osiedlowych. Liczę na wsparcie zarządu. Mam nadzieję, że będzie nam się dalej dobrze mieszkać na tym naszym małym osiedlu - dodał.

Zgromadzeni mieszkańcy wybrali także nowy zarząd. Członkami zarządu osiedla Podstarzyniec na kadencję 2020-2024 zostali wybrani: Adrianna Bażanowska, Roman Urbańczyk, Antoni Waleczek i Stanisław Zbijowski. W dalszej części zebrania uczestnicy zapoznali się z planami finansowymi zarządu na nadchodzący rok.

Zebranie sprawozdawczo-wyborcze na os. Podstarzyniec - 17.02.2020
Marek Chrapkiewicz nowym przewodniczącym os. Podstarzyniec - 17.02.2020 · fot. BM / pless.pl


Obecny na zebraniu burmistrz Dariusz Skrobol przedstawił działania gminy polegające na dążeniu do poprawy jakości powietrza. Mówił m. in. o realizowanym przez gminę Programie Ograniczania Niskiej Emisji (PONE) oraz o rządowym programie STOP Smog. Burmistrz zapowiedział także, że od 9 marca w Referacie Ochrony Środowiska będzie zatrudniona nowa osoba. - "Oficer czystego powietrza" będzie pomagał we wszystkich działaniach potrzebnych do tego, aby otrzymać dofinansowanie. Będzie również współdziałał przy programach i poszukiwał pieniędzy na wymianę kopciuchów - wyjaśnił Dariusz Skrobol.

Burmistrz wspomniał także o rosnących kosztach odbioru odpadów. Wskazał uwarunkowania tych cen - przepisy krajowe i europejskie. Dariusz Skrobol zauważył, że ustawodawca wyposażył gminę w możliwość obniżenia kosztów wywozu odpadów komunalnych pod warunkiem kompostowania. - W kolejnej deklaracji śmieciowej będziemy Państwa pytać o to, jaki macie kocioł, jak ogrzewany jest dom, ale również będziemy pytać o to, czy Państwo kompostujecie. Jeśli to robicie, cena śmieci będzie obniżona o pewną kwotę, która będzie wynikać z przetargu - zapowiedział burmistrz.

Ponadto Dariusz Skrobol poinformował mieszkańców, że 31 lipca wejdzie w życie ustawa o jakości paliw. W tej ustawie upoważniono odpowiednie agendy, aby kontrolowały jakość paliw na składach opałowych.

Zebranie sprawozdawczo-wyborcze na os. Podstarzyniec - 17.02.2020
Zebranie sprawozdawczo-wyborcze na os. Podstarzyniec - 17.02.2020 · fot. BM / pless.pl


O walce ze smogiem mówił także komendant straży miejskiej w Pszczynie. Artur Krzyżaniak przybliżył działanie platformy smog.pszczyna.pl. - Zachęcam do korzystania z tego narzędzia. Po 2 tygodniach działania tej platformy pojawiło się 150 zgłoszeń. To są miejsca, które na pewno sprawdzi dron. Bardzo proszę Państwa o reakcję i wskazywanie tych miejsc, w których sytuacja nie uległa poprawie - mówił komendant straży miejskiej.

Artur Krzyżaniak prosił także mieszkańców o zadbanie o bezpieczeństwo swoje jako pieszych. Przekazał im również odblaski i ulotki.

Na spotkaniu obecni byli też przedstawiciele kancelarii Genke i Wspólnicy, którzy przedstawili możliwości pozyskania środków na zainstalowanie paneli fotowoltaicznych. - Pomagamy mieszkańcom w zakładaniu instalacji fotowoltaicznych po to, aby zmniejszyć ich rachunki za prąd. Możemy do tego dostosować dotacje z programu "Mój prąd", czy dofinansowania z programu "Czyste powietrze". Dotacji jest dużo, rząd zaczyna coraz więcej dopłacać do odnawialnych źródeł energii. Elektryczność to jest to, co będzie przyszłością, bo rządzący dążą do tego, by było jak najczystsze powietrze - mówił Grzegorz Lekki z kancelarii Genke i Wspólnicy.

Zebranie sprawozdawczo-wyborcze na os. Podstarzyniec - 17.02.2020
Zebranie sprawozdawczo-wyborcze na os. Podstarzyniec - 17.02.2020 · fot. BM / pless.pl


Głos podczas zebrania zabrał również wicestarosta pszczyński. Damian Cieszewski przybliżył mieszkańcom działalność szpitala w Pszczynie. Mówił m.in. o tym, jakie oddziały i poradnie tu funkcjonują oraz jakie są plany wobec placówki. Wicestarosta przypomniał także o możliwości przekazania 1% podatku na rzecz pszczyńskiego szpitala.

Tradycyjnie mieszkańcy mieli możliwość zadawania pytań. Pierwsze z nich dotyczyło remontu ulicy Zuchów. Burmistrz poinformował zainteresowanych, że w tej sprawie został złożony wniosek do ministra. Drugi temat tyczył się ulicy Pionierów - zebrani uzyskali informację, że urząd planuje w tym roku rozpocząć tę inwestycję.

Burmistrz i wicestarosta podjęli także temat ruchu drogowego w Pszczynie. Mówili o przebudowie skrzyżowania dk1 z ulicą Męczenników Oświęcimskich, budowie wiaduktu pod torami (ul. Dworcowa), przedłużeniu prawoskrętu z ulicy Bielskiej w kierunku Bielska-Białej oraz zamknięciu przejazdu kolejowego w ciągu ul. Hallera.

Zebranie sprawozdawczo-wyborcze na os. Podstarzyniec - 17.02.2020
Zebranie sprawozdawczo-wyborcze na os. Podstarzyniec - 17.02.2020 · fot. BM / pless.pl


Mieszkańcy zwrócili uwagę burmistrzowi na zmianę rozkładu jazdy autobusów. Sygnalizowali, że godziny odjazdu pojazdów komunikacji gminnej nie pokrywają się z czasem rozpoczęcia lub zakończenia lekcji w szkołach, do których uczęszczają dzieci z osiedla. Sugerowali również, by przeanalizować możliwość zsynchronizowania przyjazdu autobusów na dworzec PKP z planowanymi godzinami odjazdu pociągów w kierunku Katowic i Bielska-Białej.

Zebrani mieli też uwagi dotyczące centrum przesiadkowego. Ich zdaniem liczba miejsc parkingowych na tym terenie jest zbyt mała. Mieszkańcy zainteresowani byli również sprawą nieprzyjemnego zapachu z Zakładu Kompost Wrona Sp. z o.o. Sp. komandytowa i pytali o możliwości jego ograniczenia.

BM / pless.pl

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.