Firmy w czasie epidemii Firmy w czasie epidemii

pless.pl - medium nr 1 w Pszczynie

Wiadomości

  • 19 lutego 2020
  • 26 lutego 2020
  • wyświetleń: 5849

Biblioteka w Piasku nie dla niepełnosprawnych. Będą zmiany?

Siedziba biblioteki w Piasku znajduje się na pierwszym piętrze Ośrodka Kultury "Kaniówka". Aby wejść do instytucji, trzeba pokonać strome schody. Osoby niepełnosprawne, ale też starsze, czy mające problem z poruszaniem się, mają utrudniony dostęp do placówki. Radni Rady Miejskiej w Pszczynie, Andrzej Mańka i Krystyna Fuławka, wystosowali interpelację w sprawie adaptacji filii biblioteki do potrzeb osób z niepełnosprawnością.

Lokal biblioteki w Piasku jest trudno dostępny dla starszych i niepełnosprawnych - 19.02.2020 · fot. ar / pless.pl


Jak argumentują radni, mieszkańcy każdej miejscowości potrzebują przyjaznego miejsca spotkań, centrum aktywności i integracji. Jedną z takich przestrzeni dla społeczności sołectwa jest biblioteka. Stanowi ona atrakcyjne miejsce spotkań grup nieformalnych, które przyciąga osoby w różnym wieku. To właśnie w tej przestrzeni może toczyć się życie kulturalne i społeczne mieszkańców, tu mogą zacierać się różnice pokoleniowe. Biblioteki publiczne odgrywają dużą rolę również w życiu osób niepełnosprawnych.

Poza oferowaniem podstawowych usług, takich jak korzystanie z informacji, instytucja powinna umożliwiać branie czynnego udziału w wydarzeniach kulturalnych, nie tylko o charakterze rehabilitacyjnym, ale i dydaktycznym oraz rozrywkowym. - Przede wszystkim ważne jest, by osoby mające problem z poruszaniem, czy niepełnosprawne, pomimo swoich ograniczeń, mogły cieszyć się życiem na odpowiednim poziomie - pełnym w takim stopniu, jak tylko jest to możliwe - czytamy w interpelacji.

Lokal biblioteki w Piasku jest trudno dostępny dla starszych i niepełnosprawnych - 19.02.2020
Lokal biblioteki w Piasku jest trudno dostępny dla starszych i niepełnosprawnych - 19.02.2020 · fot. ar / pless.pl


Warto podkreślić, że w Piasku swoją siedzibę ma Polskie Stowarzyszenie na Rzecz Osób z niepełnosprawnością intelektualną koło w Pszczynie - Dom Kulejących Aniołów.

Radni Andrzej Mańka i Krystyna Fuławka zwrócili się z prośbą o podjęcie następujących działań:
  • Usunięcie barier architektonicznych w budynku biblioteki poprzez montaż platformy schodowej, krzesła, podnośnika lub innego rozwiązania technicznego;
  • Poprawienie wentylacji w pomieszczeniach poprzez montaż klimatyzacji;
  • Przeprowadzenie analizy pod względem dostępności samych lokali jak i oferty Miejsko-Powiatowej Biblioteki Publicznej i jej filii dla osób z różnego rodzaju niepełnosprawnościami.


W odpowiedzi burmistrza na interpelację czytamy, że Miejsko-Powiatowa Biblioteka Publiczna w Pszczynie nawiązała współpracę z Administracją Zasobów Komunalnych w celu dokonania analizy technicznych możliwości zainstalowania w budynku urządzenia klimatyzacyjnego oraz urządzenia umożliwiającego osobom z niepełnosprawnościami wejście do siedziby filii. Po pozytywnej analizie technicznej zostaną podjęte kroki w celu oszacowania kosztów zakupu i montażu optymalnych urządzeń oraz możliwości finansowych jednostek w tym zakresie.

W budżecie MPBP i AZK na rok 2020 nie ma jak na razie zaplanowanych środków finansowych na powyższą inwestycję. Burmistrz zapowiedział, że poinformuje o wynikach analiz technicznych i ewentualnych dalszych krokach.

ar / pless.pl

REKLAMA

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.