Firmy w czasie epidemii Firmy w czasie epidemii

pless.pl - medium nr 1 w Pszczynie

Wiadomości

  • 17 lutego 2020
  • wyświetleń: 959

Jak wieszać firany na oknie. Kółka, żabki, rzepy, flex - najlepsze metody wieszania firan

Materiał partnera:

Ładne firany i stylowy karnisz niewątpliwie przyczynią się do stworzenia ciekawej aranżacji okna. Jednak, by w pełni wydobyć jego charakter i podkreślić klimat całego wnętrza, warto zastanowić się, jak wieszać firany na oknie. Pod lupę wzięliśmy kółka, żabki, rzepy i flexy.

Jak wieszać firany na oknie. Kółka, żabki, rzepy, flex - najlepsze metody wieszania firan


Jak wieszać firany na oknie - kółkaFirany na kółkach to rozwiązanie proste, wygodne i bardzo efektowne. Sprawdzi się w tych wnętrzach, w których mamy łatwy dostęp do drążka karnisza i w razie potrzeby możemy go zdjąć. Kółka, zwane też przelotkami, mocowane są w tkaninie na stałe, nie zdejmuje się ich nawet do prania. Drążek karnisza przechodzi ("przelatuje", stąd nazwa przelotki) przez otwory kółek. Ich rozmieszczenie ma wpływ na ostateczny wygląd firanki oraz zasłony na oknie. Firany na przelotkach zawsze są marszczone. Stopień marszczenia zależy od gęstości rozmieszczenia przelotek.

Firany na kółkach zasłaniają karnisz, firana wydaje się nieco dłuższa niż w przypadku innych sposobów wieszania. To dobry sposób, by optycznie podwyższyć wnętrze.

Jak wieszać firany na oknie - żabkiŻabki to klasyka gatunku, chyba najstarszy sposób upinania firanek na oknie. Żabki nie są na stałe wpięte w firankę, Miejsce, w którym "złapią" tkaninę trzeba za każdym razem ustalać na nowo. Praca niezbyt przyjemna, bo trzeba mieć cały czas ręce w górze. Za to efekt może zachwycić, szczególnie jeśli wykorzystamy nowoczesne, zdobione żabki. Ten pozornie niewidoczny dodatek może stać się ważnym akcentem dekoracyjnym wnętrza.

Plusem korzystania z żabek jest możliwość ułożenia firanki w praktycznie dowolny sposób. Tylko od nas zależy, czy zdecydujemy się na szerokie zakładki, czy powiesimy firanę bez żadnego marszczenia.

Ponieważ firany wieszane na żabkach nie mają oznaczonych miejsc, w które te żabki powinny trafić, aby nieco ułatwić sobie zadanie i sprawić, by były rozmieszczone w równych odstępach, najwygodniej jest przypiąć dwie skrajne żabki, następnie wyznaczyć środek i tam też przypiąć żabkę. Następnie wyznaczamy środek między skrajną a środkową żabką i przypinamy kolejną. Postępujemy tak do wyczerpania wszystkich żabek.

Jak wieszać firany na oknie - rzepyDo firanek na rzepach potrzebny jest specjalny system mocujący firanę do karnisza. Do listwy montażowej wchodzącej w jego skład przytwierdza się rzep przyszyty do firany. Taśma z rzepem ma szerokość około dwóch centymetrów i wbrew pozorom, nie jest bardzo widoczna.

Rozwiązanie bardzo proste i... do prostych firan. Firany na rzepy z zasady nie są marszczone. Takie rozwiązanie poleca się do tych wnętrz, w których nie zamierzamy przesuwać firan na karniszu. Ze względu na swoją specyfikę i brak marszczenia, sprawdza się ono doskonale w przypadku firanek panelowych.

Jak wieszać firany na oknie - flexyPod tajemniczą nazwą "flexy" kryją się haczyki, wszywane na stałe w tkaninę. Wszycie flexów połączone jest ze zrobieniem zakładek, wieszane w ten sposób firany tworzą dekoracyjne, pionowe fale. Podobnie jak w przypadku przelotek, wieszanie firan na flexach pozwala zasłonić karnisz (stopień jego ukrycia zależy od gęstości firany) i sprawić, by wnętrze wyglądało na nieco wyższe. Nowoczesne firany na flexach to rozwiązanie bardzo uniwersalne, polecane zarówno do salonów i sypialni, jak i do kuchni.