pless.pl - medium nr 1 w Pszczynie

REKLAMA - BILLBOARD WIADOMOSCI

Wiadomości

  • 14 lutego 2020
  • wyświetleń: 14848

[WIDEO] PIK otoczył opieką małego żubra. Co miesiąc przekaże 500 zł

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Pokazowa Zagroda Żubrów w Pszczynie" podaj

Pszczyńskie Przedsiębiorstwo Inżynierii Komunalnej postanowiło otoczyć opieką i wesprzeć małego żubra, który pod koniec października przyszedł na świat w Pokazowej Zagrodzie Żubrów w Pszczynie. Malec został odrzucony przez matkę oraz resztę stada. Jedynym rozwiązaniem było umieszczenie go w odizolowanej zagrodzie. PIK co miesiąc będzie przekazywał 500 zł m.in. na jego wyżywienie.

Mały Plestor rośnie w siłę - 14.02.2020. · fot. Oskar Piecuch / pless.pl


Pracownicy PIK 14 lutego oficjalnie otoczyli opieką małego żubra Plestora. Firma zdecydowała się wspierać jego utrzymanie. Plestor otrzymał wsparcie finansowe od przedsiębiorstwa w wysokości 500 zł, które m. in. będzie przeznaczone na pokarm. Żubr zjada od 40 do 60 kg paszy każdego dnia. Pożywieniem żubrów są również zioła, trawy, liście krzewów, żołędzie, pąki i kora drzew, zwłaszcza brzóz. Żubrzyk codziennie pije wodę z kranu dostarczaną przez PIK. Przedsiębiorstwo chce przyczynić się poprzez wsparcie finansowe do odbudowy i rozwoju gatunku żubra w południowej Polsce, a jednocześnie zachęcić mieszkańców do picia wody z kranu. Jej nazwa - "Pszczynianka" została ostatnio wybrana przez mieszkańców w konkursie.

Plestor promuje pszczyńską kranówkę
fot. Oskar Piecuch / pless.pl


W zagrodzie zawisła tabliczka, na której Plestor promuje wodę "Pszczyniankę". To część akcji promocyjnej. Jak zapowiadają jej pomysłodawcy, zwierzę będzie częścią większej kampanii promującej picie wody z kranu w naszym mieście. Akcja przypomni również, że o żubry musimy regularnie dbać, ponieważ to wyjątkowe i chronione zwierzęta. Dziś jest on jednym z symboli Pszczyny, a od 2008 roku można odwiedzać żubry i stanąć z nimi oko w oko w Zagrodzie Żubrów na terenie Parku Zamkowego, zaledwie kawałek od zabytkowej starówki.

W związku z inicjatywą PIKu w piątek, 14 lutego odbył się briefing prasowy w Pokazowej Zagrodzie Żubrów z udziałem Jacka Patyka, prezesa Agencji Rozwoju i Promocji Ziemi Pszczyńskiej, Wojciecha Solika, prezesa PIKu i przedstawicieli Urzędu Miejskiego w Pszczynie.

Loading...


Zdecydowaliśmy się na pomoc żubrowi z kilku powodów. Po pierwsze jest to nasz rodzimy gatunek, który od zawsze kojarzony jest z Pszczyną. Kochamy te zwierzęta, podobnie jak wszyscy mieszkańcy naszego miasta. Chcemy również, aby nasze dzieci i przyszłe pokolenia mogły cieszyć się ich widokiem. Sam Plestor i jego historia niesamowicie nas ujęły, dlatego chcemy otoczyć go troskliwą opieką i wsparciem - mówił Wojciech Solik.

To niejedyna ciekawa akcja PIK w ostatnim czasie. Od kilku tygodniu na pszczyńskim rynku uwagę mieszkańców przykuwała nietypowa instalacja, którą teraz można podziwiać przy Centrum Przesiadkowym w Pszczynie. Instalacja powstała z inicjatywy Przedsiębiorstwa Inżynierii Komunalnej oraz Burmistrza Pszczyny, którzy zachęcają mieszkańców do picia popularnej kranówki. Pokazując, że koszt 1000 litrów wody zakupionej w sklepie to 1200 zł, a ta sama ilość dobrej jakości wody z kranu to koszt zaledwie 5,72 zł. Mieszkańcy sami zaproponowali nazwę "Pszczynianka", a autorzy pomysłu otrzymali specjalne, grawerowane karafki na wodę. Pszczyniankę warto pić, bo jest tania, charakteryzuje się bardzo dobrą jakością i ma porównywalny skład do tej wody, którą możemy kupić w sklepie. Pijąc wodę z kranu, stawiamy na ekologię, bowiem nie generujemy plastikowych odpadów. Z 1000 litrów wody sklepowej pozostaje około 660 plastikowych butelek ważących w sumie ok. 30 kg.

W 2020 roku zaplanowane są kolejne działania mające na celu promocję Pszczynianki, edukację mieszkańców w zakresie niewytwarzania zbędnych zanieczyszczeń, racjonalnego gospodarowania wodą oraz dbania o środowisko. Już niebawem PIK chce zorganizować konkurs plastyczny dla przedszkolaków, w którym młodzi artyści będą mogli przedstawić żubra, ze smakiem pijącego wodę. W nagrodę PIK zaprosi zwycięzców do odwiedzin Pokazowej Zagrody Żubrów i wizyty u małego Plestora, aby mogły one zobaczyć silne i zdrowe żubrzątko.

- Dzisiaj młody żubr po czterech miesiącach swojego życia, pomimo, że jest utrzymywany poza stadem, jest w dobrej kondycji fizycznej, rozwija się prawidłowo, cały czas jest pod opieką weterynarza i pracowników naszej zagrody. Agencja Rozwoju i Promocji Ziemi Pszczyńskiej od wielu lat działa już w obszarze edukacji ekologicznej, tym bardziej z satysfakcją przyjmujemy deklaracje Przedsiębiorstwa Inżynierii Komunalnej w Pszczynie o wsparciu działań związanych z ochroną żubrów linii pszczyńskiej  - mówi Jacek Patyk.

Żubry to wyjątkowe zwierzęta, które w lasach pszczyńskich żyją od blisko 150 lat, będąc częścią naszej tradycji i symbolem miasta. Cieszymy się, że można połączyć ze sobą tak świetne inicjatywy - pomoc Plestorowi oraz promocję Pszczynianki, z której jesteśmy bardzo dumni. A pomoc małemu żubrowi doskonale oddaje klimat i atmosferę Pszczyny, która jest miastem dobrych emocji - dodaje Dariusz Skrobol - burmistrz Pszczyny.

Oskar Piecuch, ar / pless.pl

REKLAMA - BANER POD ARTYKUŁEM

REKLAMA - LINK ROTACYJNY

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

Pokazowa Zagroda Żubrów w Pszczynie

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Pokazowa Zagroda Żubrów w Pszczynie" podaj