pless.pl - medium nr 1 w Pszczynie

REKLAMA - BILLBOARD WIADOMOSCI

Wiadomości

  • 13 lutego 2020
  • wyświetleń: 5590

Włodarze z powiatu rozmawiali o szpitalu i poprawie jakości powietrza

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Szpital w Pszczynie" podaj

Pierwsze w tym roku posiedzenie konwentu włodarzy z powiatu pszczyńskiego poświęcone było przyszłości szpitala, ochronie powietrza oraz rozwiązywaniu problemów uzależnień.

Konwent powiatowy w Suszcu
Włodarze z powiatu pszczyńskiego rozmawiali o przyszłości szpitala, ochronie powietrza oraz rozwiązywaniu problemów uzależnień · fot. Powiat


Konwent Starosty, Burmistrza i Wójtów Gmin Powiatu Pszczyńskiego odbył się 12 lutego w gminie Suszec. Tematyka dotyczyła m.in. ochrony powietrza. Włodarze zapoznali się z planami utworzenia na terenie województwa Związku Powiatowo-Gminnego Śląska Energia, którego głównym celem będzie praca nad likwidacją niskiej emisji, poprawa jakości powietrza i warunków życia mieszkańców.

O utworzeniu lokalnej wspólnoty energetycznej opartej na innowacyjnym modelu wytwarzania, magazynowaniu, dystrybucji i zarządzania energią elektryczną i cieplną mówił Józef Kruczek, radny Rady Powiatu Gliwickiego. Plany są szerokie i związane m.in. z realizacją elektrowni odnawialnych źródeł energii, tworzeniem farm wiatrowych, fotowoltaicznych czy magazynów energii. Założeniem związku jest wypracowanie przychodów dla samorządów oraz korzyści dla mieszkańców w postaci obniżenia kosztów za energię elektryczną. List intencyjny w sprawie przystąpienia do związku podpisało póki co sześć śląskich samorządów.

Samorządowcom zostało zaprezentowane urządzenie do pomiaru i sygnalizowania jakości powietrza na terenach otwartych, tzw. EkoSłupek. Urządzenie ostrzega przed zanieczyszczeniami, informuje o stanie powietrza oraz zbiera dane do analizy. EkoSłupki montowane są najczęściej przy parkach, szkołach, placach zabaw, boiskach czy szpitalach. Informują, w jakim powietrzu przebywamy, a mieszkańcy mogą podjąć decyzję, czy w danym miejscu, w danej chwili podejmować aktywność fizyczną. Początkiem roku dwa EkoSłupki zamontowane zostały w gminie Kobiór. Do montażu kilku urządzeń przymierza się powiat pszczyński.

ekosłupek
Eko-słupki zainstalowane w Bielsku-Białej. Kobiór również podążył tym śladem · fot. bielsko.info


Podczas konwentu kontynuowane były rozmowy dotyczące przyszłości Szpitala Powiatowego w Pszczynie. Dyrektor placówki, dr n. med. Marcin Leśniewski omówił pierwszy pełny rok działalności lecznicy, zagrożenia i perspektywy oraz wskazał, jak można podwyższyć szanse na przetrwanie szpitala.

Z danych przedstawionych przez dyrektora wynika, że w 2019 r. szpital udzielił pomocy mieszkańcom kilkudziesięciu gmin. Najwięcej pacjentów było mieszkańcami gminy Pszczyna, w dalszej kolejności gmin: Miedźna, Czechowice-Dziedzice, Suszec i Goczałkowice-Zdrój. - W 2019 r. do zbilansowania bieżącej działalności placówki zabrakło nam prawie 4 mln zł. W 2020 r., mimo planowanych większych wpływów z kontraktu NFZ, bardzo optymistycznie szacujemy, że zabraknie nam ok. 3,2 mln zł. Szpital potrzebuje od 3 do 5 mln zł rocznie żeby przetrwać, od 5 do 10 mln zł żeby przetrwać i realizować bieżące inwestycje oraz od 10 do 20 mln zł, żeby się rozwijać - mówił dyrektor Leśniewski, który wskazał także na dużą dysproporcję pomiędzy miastami na prawach powiatu, które dysponują budżetami w wysokości ok. 6 tys. zł na mieszkańca a powiatem pszczyńskim, który jest powiatem ziemskim, gdzie wysokość budżetu w przeliczeniu na mieszkańca wynosi ok. 1 tys. zł. Dysproporcję mogłaby wyrównać współpraca z gminami i utworzenie szpitala samorządowego.

Starosta Barbara Bandoła podkreśliła, że od momentu ponownego uruchomienia szpitala w połowie 2018 roku do końca 2019 roku powiat pszczyński przeznaczył ponad 10 mln zł na uruchomienie placówki, remonty budynku, zakupy sprzętu i dopłaty do bieżącej działalności. - Jestem bardzo wdzięczna za każdą pomoc gmin, bo dzięki niej możemy unowocześniać nasz szpital. W ubiegłym roku wsparcie gminnych samorządów wyniosło 740 tys. zł, w tym roku zadeklarowana pomoc wynosi już 550 tys. zł. Za te środki kupimy sześć nowych respiratorów - mówiła starosta.

Burmistrz Dariusz Skrobol podkreślił, że temat pomocy dla szpitala będzie poruszony na jednym z następnych posiedzeń komisji Rady Miejskiej w Pszczynie.

szpital w Pszczynie
Samorządowcy rozmawiali o przyszłości szpitala w Pszczynie · fot. pless.pl


Samorządowcy zapoznali się również z możliwościami działań Śląskiej Fundacji Błękitny Krzyż na rzecz mieszkańców powiatu pszczyńskiego w zakresie uzależnień i pomocy społecznej. Fundacja prowadzi w Pszczynie poradnię leczenia uzależnień oraz mieszkania chronione, hostel dla uzależnionych w Bielsku-Białej oraz ośrodki readaptacyjne dla osób uzależnionych w Bielsku-Białej i Pszczynie. Od ubiegłego roku poradnie leczenia uzależnień w Pszczynie i Bielsku-Białej działają w ramach kontraktu NFZ i mogą przyjąć znacznie więcej pacjentów. Dyrektor fundacji, Roman Wojnar zaproponował szerszą współpracę z ośrodkami pomocy społecznej i gminnymi komisjami rozwiązywania problemów alkoholowych.

Podczas konwentu rozmawiano także o promocji gmin w Biurach Informacji Turystycznej prowadzonych przez Agencję Promocji i Rozwoju Ziemi Pszczyńskiej, organizacji na terenie powiatu pszczyńskiego Wojewódzkich Finałów Igrzysk Młodzieży Szkolnej oraz współpracy przy organizacji centrów opieki psychiatrycznej.

Konwent Starosty, Burmistrza i Wójtów Powiatu Pszczyńskiego to cykliczne spotkania samorządowców, podczas których włodarze podejmują wspólne inicjatywy na rzecz mieszkańców powiatu pszczyńskiego.

BM / pless.pl, źródło: Powiat

REKLAMA - BANER POD ARTYKUŁEM

REKLAMA - LINK ROTACYJNY

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

Szpital w Pszczynie

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Szpital w Pszczynie" podaj