pless.pl - medium nr 1 w Pszczynie

REKLAMA - BILLBOARD WIADOMOSCI

Wiadomości

  • 10 lutego 2020
  • wyświetleń: 7541

Kolejna ofiara "metody na Blika". Pokrzywdzony stracił 500 zł

Pszczyńscy policjanci w dalszym ciągu ostrzegają przed oszustami. Przestępcy wykradają dane do kont na popularnych profilach społecznościowych, a następnie, po zalogowaniu się, proszą znajdujące się w gronie znajomych osoby o opłacenie zamówienia lub pożyczkę. Mundurowi nazywają ten sposób "metodą na Blika".

W ostatnich dniach w Pszczynie odnotowano kolejny przypadek takiego oszustwa. Działająca w ten sposób młoda kobieta przejęła konto pokrzywdzonego, a następnie wysłała do jego znajomych prośbę o przesłanie kodu BLIK. Niestety, jeden z nich umożliwił jej zasilenie swojego konta o 500 zł.

Wymieniony kod, o który pytają sprawcy, jest zestawieniem sześciu cyfr uwiarygodniających nasz dostęp do konta. Działa tak samo jak karta płatnicza, akceptuje bowiem wypłatę w bankomacie lub w kasie. Przesłana przez sprawców informacja dotyczy najczęściej rzekomej nagłej sytuacji i związanej z tym pilnej potrzeby pomocy. Oszuści tłumaczą, że na przykład stoją przy kasie w sklepie lub aptece i mają problem z uregulowaniem płatności za zakupy. Jako powód podają fakt rozładowania się telefonu lub problemów z kartą. W rzeczywistości, po przesłaniu kodu, przestępcy wypłacają pieniądze ofiary z bankomatu.

Radzimy zachować czujność i rozsądnie korzystać z internetu:
  • w przypadku odebranie takiej "prośby" od rzekomego znajomego, zadzwońmy do tej osoby, sprawdźmy, czy naprawdę potrzebuje naszej pomocy lub, w miarę możliwości, skontaktujmy się z nią osobiście,
  • warto też pilnować swoich haseł dostępowych i pamiętać, aby wprowadzone hasła nie były możliwe do odszyfrowania przez osoby nieupoważnione. Dla bezpieczeństwa, co jakiś czas, powinno się je zmienić,
  • zaleca się każdorazowe wylogowanie z aplikacji po zakończeniu użytkowania,
  • istotną rzeczą jest także informowanie dzieci o szkodliwych konsekwencjach korzystania internetu,
  • niewskazane jest również otwieranie maili od nieznanych nadawców.


- Bądźmy czujni! Nie dajmy się zwieść pozorom! Czytajmy dokładnie komunikaty przychodzące na telefon! Zawsze zachowujmy ostrożność w przypadku podejrzanych wiadomości. Zanim przekażemy jakiekolwiek pieniądze lub kody skontaktujmy się z taką osobą telefonicznie i sprawdźmy, czy faktycznie ktoś potrzebuje naszej pomocy - radzą policjanci.

BM / pless.pl, źródło: KPP Pszczyna

REKLAMA - BANER POD ARTYKUŁEM

REKLAMA - LINK ROTACYJNY

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.