Wesele Pszczyna Wesele Pszczyna

pless.pl - medium nr 1 w Pszczynie

Wiadomości

  • 10 lutego 2020
  • wyświetleń: 852

Media na działce - ile kosztuje uzbrojenie działki?

Materiał partnera:

Pierwszym etapem rozpoczęcia inwestycji polegającej na budowie domu jest wybór działki. Jako podstawowy czynnik wyboru przeważnie traktuje się lokalizację i cenę nieruchomości. Bardzo istotna jest również dostępność mediów na danym terenie. Uzbrojenie działki w prąd, wodę, kanalizację czy gaz jest kosztowne. Ponadto nie każda działka posiada możliwość przyłączenia się np. do zbiorczej sieci kanalizacji sanitarnej czy gazu. Najłatwiejszym rozwiązaniem jest kupno działki uzbrojonej jednak ceny takich działek są wysokie. Informację na temat uzbrojenia działki uzyskamy w miejscowym Urzędzie Kartografii i Geodezji. W przypadku kupna działki nieuzbrojonej musimy liczyć się z dodatkowymi wydatkami na przyłączenie mediów. Poniższy artykuł przedstawia orientacyjne koszty uzbrojenia działki.

Media na działce - ile kosztuje uzbrojenie działki?


Przyłączenie prąduProces przyłączenia działki w prąd rozpoczyna się od złożenia wniosku w zakładzie energetycznym. Koszt przyłączenia prądu zależy od mocy przyłączeniowej, odległości, stawek właściciela terenu czy liczby działek na danym terenie. Jeżeli sieć znajduje się niedaleko naszej działki koszt przyłączenia prądu zazwyczaj wynosi około 3000 zł. Należy pamiętać, że im więcej metrów przyłączenia do wykonania, tym wyższy koszt. Sporą niedogodnością jest okres oczekiwania na przyłączenie, który może wynosić nawet pół roku. Jednak umowa na o przyłącze budowlane jest koniecznym załącznikiem do pozwolenia na budowę domu.

Przyłącze gazoweOgrzewanie domu gazem jest wygodnym i rozsądnym cenowo rozwiązaniem. Nic więc dziwnego, że cześć inwestorów jest zainteresowana doprowadzeniem tego paliwa do działki. Przyłącze gazowe wymaga projektu oraz zgłoszenia do odbioru, łączny koszt tych formalności o wydatek około 2-3 tysięcy złotych. Należy liczyć się również z opłatami geodezyjnymi oraz kosztem montażu szafki gazowej. Sumując wszystkie wydatki orientacyjny koszy przyłączenia gazu o długości 15-20 metrów do działki wyniesie około 7-10 tys. złotych.

Przyłącze wodne i kanalizacyjneGłównym czynnikiem wpływającym na koszt przyłączenia wody i kanalizacji jest odległość. Dodatkowo czasami dochodzą problemy techniczne, konieczność zastosowania przepompowni. Cena za metr przyłącza jest różna w zależności od regionu i kształtuje się na poziomie 200-400 zł. Wykonanie przyłącza wymaga przygotowania projektu wykonanego przez osobę posiadającą uprawnienia. Projekt techniczny to kolejny wydatek około 1500-2000 zł. Kupując działkę na terenach podmiejskich oraz wiejskich należy liczyć się, że dany obszar nie jest skanalizowany. W takiej sytuacji inwestor do wyboru ma budowę szamba lub przydomowej oczyszczalni ścieków. Szambo to wydatek około 3-5 tys. złotych, jednak jego użytkowanie wymaga częstego opróżniania i stosowania biopreparatów. Roczny koszt eksploatacji szamba w przypadku rodziny czteroosobowej to wydatek około 2,5-3,5 ty. złotych. Dlatego w perspektywie czasu zdecydowanie bardziej sprawdzi się przydomowa oczyszczalna ścieków. Budowa biologicznej oczyszczalni ścieków dla rodziny czteroosobowej wynosi kilkanaście tysięcy złotych, a roczny koszt eksploatacji około 400-500 zł co pozwala na szybki zwrot inwestycji.