pless.pl - medium nr 1 w Pszczynie

REKLAMA - BILLBOARD WIADOMOSCI

Wiadomości

  • 4 lutego 2020
  • wyświetleń: 9139

Mieszkaniec Pszczyny jechał Subaru z licznikiem cofniętym o 80 tys. km

Zmiana wskazania drogomierza, czyli popularne cofnięcie licznika, od 1 stycznia znalazło się pod lupą stróżów prawa. Teraz, poza kontrolą stanu trzeźwości kierowcy i stanu technicznego jego samochodu, sprawdzany jest również stan licznika. Właśnie taką ingerencję w prawidłowość pomiaru przejechanych kilometrów stwierdzili pszczyńscy policjanci w kontrolowanym Subaru Imprezie. Stan licznika był niższy o przeszło 80 tys. km, niż podczas ostatniego badania technicznego.

W sobotę w nocy policjanci zatrzymali do kontroli drogowej na ul. Bielskiej w Pszczynie samochód, którego kierowca jechał bez włączonych świateł. Okazało się, że to nie jedyne przewinienie. Stan licznika w tym samochodzie był bowiem znacznie niższy niż ten, który figurował w bazach po przeglądzie technicznym.

Mieszkaniec Pszczyny w najbliższym czasie będzie musiał wyjaśnić tę kilometrową manipulację. Zgodnie z art. 306a kodeksu karnego zmiana wskazań drogomierza stanowi bowiem przestępstwo, za które grozi od trzech miesięcy do pięciu lat pozbawienia wolności.

Przypominamy, że od 1 stycznia 2020 roku obowiązują nowe przepisy ruchu drogowego. W związku z nimi kierowca będzie musiał umożliwić policjantom i innym służbom mundurowym sprawdzenie stanu licznika swojego pojazdu. Po odczytaniu danych, zostaną one przeniesione do Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców, zwanej popularnie CEPiK-iem.

Warto dodać, że odpowiedzialności karnej z tego paragrafu podlega zarówno osoba, która cofnęła licznik, jak i ta, która zleciła taką usługę.

BM / pless.pl, źródło: KPP Pszczyna

REKLAMA - BANER POD ARTYKUŁEM

REKLAMA - LINK ROTACYJNY

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.