pless.pl - medium nr 1 w Pszczynie

Reklama

Wiadomości

  • 4 lutego 2020
  • wyświetleń: 11542

Ministerstwo i GDDKiA nie widzą potrzeby budowy węzła na DK-1

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad nie widzi potrzeby budowy węzła na skrzyżowaniu drogi krajowej nr 1 i drogi wojewódzkiej nr 933 w Pszczynie. Tak wynika z odpowiedzi Ministerstwa Infrastruktury na pismo, które w ubiegłym miesiącu wystosował w tej sprawie Konwent Powiatów Województwa Śląskiego.

dk1, męczenników oświęcimskich, skrzyżowanie
Skrzyżowanie DK-1 w ulicą Męczenników Oświęcimskich - styczeń 2016 · fot. pless.pl


- Sprawa budowy bezkolizyjnego węzła na DK 1 w Pszczynie stanęła na Konwencie Powiatów Województwa Śląskiego, ponieważ zależy nam, żeby z wielu miejsc i środowisk strona rządowa i zarządca usłyszeli, jakie jest stanowisko użytkowników tej drogi - tłumaczy Barbara Bandoła, starosta pszczyński.

Chodzi o budowę bezkolizyjnego węzła na skrzyżowaniu krajowej "jedynki" z drogą wojewódzką 933 - ul. Męczenników Oświęcimskich w Pszczynie. Starostowie powiatów z województwa śląskiego przekonują, że to strategiczna inwestycja dla Subregionu Południowego, która pozwoli upłynnić ruch i ograniczyć zanieczyszczenie środowiska.

Przypominają, że estakada na drodze krajowej i skrzyżowanie z ruchem okrężnym poniżej została już zaprojektowana i do niedawna jako przedsięwzięcie kluczowe znajdowała się w "Programie dla Śląska" ministerstwa rozwoju. Tymczasem w 2019 r. przedstawiciele Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad poinformowali, że inwestycja nie będzie realizowana. Jako główny powód podano budowę w regionie alternatywnej trasy S-1 na odcinku Kosztowy-Bielsko-Biała, wyrażając nadzieję że po jej wybudowaniu ruch na DK-1 się zmniejszy.

- Uważam, że to nie jest słuszna argumentacja. Na S1 będzie można włączyć się na terenie gminy Miedźna, nie będzie więc możliwe przesunięcie ruchu, który odbywa się od Tychów. Najważniejszym argumentem jest jednak zagospodarowanie terenów przy DK1, wokół której zlokalizowane są hale i firmy transportowe, generujące ogromny ruch pojazdów - zauważa starosta Barbara Bandoła.

konwent powiatu
Konwent Powiatów Województwa Śląskiego · fot. Starostwo Powiatowe w Bielsku-Białej


W odpowiedzi z ministerstwa infrastruktury podtrzymano tę narrację. Dowiadujemy się z niej także, że "dotychczas wykonane prace koncepcyjne wskazują jako optymalną budowę węzła w wariancie wymagającym znaczącego zwiększenia wymaganych nakładów".

Dalej czytamy, że ze względu na racjonalność gospodarowania funduszami publicznymi budowa węzła, uzasadniona do czasu oddania do użytku drogi ekspresowej S 1, może być kontynuowana pod warunkiem znaczącego zaangażowania strony samorządowej, szczególnie w aspekcie finansowym.

W odpowiedzi na stanowisko Konwentu Powiatów Województwa Śląskiego powtórzono także, że ta droga przestanie być krajowa i będzie pod zarządem województwa. - Gdy my chcemy przekazać drogę powiatową gminie, bo nie spełnia ona parametrów drogi powiatowej, najpierw ją remontujemy, a dopiero wtedy prosimy o jej przejęcie. Nie przekazujemy zaniedbanych dróg, bo to nie jest w porządku - zauważa starosta pszczyński i dodaje: - Obecnie to droga krajowa i Program dla Śląska ogłoszony przez premiera uwzględniał budowę węzła w Pszczynie. Teraz, kiedy inwestycja okazała się finansowo duża, próbuje się przesunąć skalę problemu na samorządy. A samorządy mają znacznie mniej środków i nie są w stanie udźwignąć takich wydatków.

Barbara Bandoła wyraża także ubolewanie, że odpowiedź na apele płynące z różnych stron jest zawsze taka sama, budowana według jednego schematu. - To oznacza, że nikt nad naszą argumentacją się nie pochyla - stwierdza. - Odpowiedź, która dotarła na Stanowisko Konwentu Powiatów Województwa Śląskiego na pewno nie sprawi, że przestaniemy o tę ważną dla Pszczyny i dla całego województwa inwestycję zabiegać. Po mojej rozmowie z posłem Przemysławem Koperskim z Podbeskidzia, który jest przewodniczącym Parlamentarnego Zespołu Antysmogowego, posłowie Lewicy złożyli poprawki do budżetu państwa i ujęcie w nim m.in. budowy bezkolizyjnego węzła w Pszczynie. Mam nadzieję, że ten temat stanie się także misją posłów z naszej ziemi - dodaje starosta pszczyński.

Odpowiedź Ministerstwa Infrastruktury na stanowisko Konwentu Powiatów z 16.01.2020Odpowiedź Ministerstwa Infrastruktury na stanowisko Konwentu Powiatów

ab, BM / pless.pl

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.