pless.pl - medium nr 1 w Pszczynie

Reklama - billboard wiadomości

Wiadomości

  • 1 lutego 2020
  • 3 lutego 2020
  • wyświetleń: 6169

W Starostwie można oglądać wystawę "Żywy Album Przyrody"

W Starostwie Powiatowym w Pszczynie można oglądać wystawę prezentującą zdjęcia fauny i flory, wykonane w zielonych zakątkach Śląska, w tym powiatu pszczyńskiego. Fotografie przekazał pochodzący z Woli Artur Jurkowski, członek Zarządu Okręgu Śląskiego Związku Polskiego Fotografów Przyrody.

Artur Jurkowski otrzymał specjalne podziękowania od starosty Barbary Bandoły - 29.01.2020 · fot. BM / pless.pl


"Żywy Album Przyrody" to wystawa, która w 2016 roku została zorganizowana przez Okręg Śląski Związku Polskich Fotografów Przyrody. 36 śląskich fotografów stanęło oko w oko z dziką przyrodą m.in. w rezerwatach przyrody "Las Murckowski" czy też "Łężczok" w powiecie raciborskim, w zespole przyrodniczo-krajobrazowym Żabie Doły na granicy Bytomia, Chorzowa i Piekar Śląskich oraz w powiecie pszczyńskim. Zdjęcia ukazują, jak wielka jest bioróżnorodność województwa śląskiego. Wystawa miała swój debiut w Muzeum Śląskim w Katowicach, następnie odwiedziła kilkanaście miejsc ekspozycji w całej Polsce. Zobaczyło ją kilkadziesiąt tysięcy osób.

- Ekspozycja wystawy w pełnym wymiarze dobiegła końca, natomiast jej organizator i współautor, Artur Jurkowski zwrócił się do nas z propozycją przejęcia jej części. Zdjęcia od połowy stycznia można oglądać w sali sesyjnej Starostwa Powiatowego - mówi Barbara Bandoła, starosta pszczyński. - Fotografie w lutym w ciekawy sposób zostaną wyeksponowane w powiatowym centrum przesiadkowym. Następnie chcemy je przekazać już na stałe do Zakładu Pielęgnacyjno-Opiekuńczego w pszczyńskim szpitalu, by osoby starsze i schorowane, które tam przebywają, mogły nimi cieszyć oko - dodaje starosta, która podczas sesji Rady Powiatu Pszczyńskiego podziękowała Arturowi Jurkowskiemu za przekazanie zdjęć.

Galeria Żywy Album Przyrody · fot. Okręg Śląski Związku Polskich Fotografów Przyrody


Związek Polskich Fotografów Przyrody to najstarsza i największa tego typu organizacja w Polsce, która skupia profesjonalistów i amatorów fotografii przyrodniczej. Okręg Śląski liczy 41 członków. - Udało się moim pomysłem przekazać część prac powiatowi pszczyńskiemu nie bez powodu. Jestem związany z tym regionem - pochodzę z Woli. Prace mają walor edukacyjny - zawierają ciekawe opisy gatunków lub miejsc - mówi Artur Jurkowski, który zorganizował wystawę jako prezes, obecnie jest członkiem Zarządu Okręgu Śląskiego Związku Polskiego Fotografów Przyrody.

Jak podkreśla, w fotografii przyrody najwięcej jest oczekiwania, ponieważ przyroda rządzi się swoimi prawami. - Fotografujemy w różnych warunkach, często mało śpimy, dużo czekamy zamaskowani i mało fotografujemy. Nie możemy zainicjować jakiejś sceny, czy też wykreować jakiegoś obrazu. Wszystko zdarza się przez przypadek i tylko szczypta talentu pozwala nam uchwycić to w piękny sposób - mówi Artur Jurkowski. Ważną misją Związku Polskich Fotografów Przyrody jest edukowanie ze świadomego fotografowania, tak, by nie przedkładać fotografii nad piękno przyrody i nie niszczyć jej.

Artur Jurkowski zawodowo jest inżynierem zajmującym się projektowaniem statków kosmicznych typu "cubesat". Fotografuje od 18 lat, a jego przygoda z aparatem rozpoczęła się w Woli. Zresztą na terenie obejmującym część gminy Miedźna "Natura 2000 - Stawy w Brzeszczach" wykonał zdjęcie zatytułowane "Obcy" - najlepsze zdjęcie przyrodnicze w 2016 r. w Polsce, które przyniosło mu największe jak do tej pory wyróżnienie - tytuł fotografa roku ZPFP 2016. Przedstawia opróżniony staw hodowlany spowity gęstą mgłą oraz leżącą samotnie gałąź.

Artur Jurkowski
Artur Jurkowski na tle nagrodzonego zdjęcia "Obcy" · fot. Powiat


Pasją Artura Jurkowskiego jest też przemierzanie świata na rowerze - wspólnie z żoną zwiedzili na rowerach kilkadziesiąt państw na kilku kontynentach.

Artur Jurkowski
Artur Jurkowski, oprócz fotografowania, pasjonuje się zwiedzaniem świata na rowerze · fot. Powiat


Teraz wspólnie z kolegą pracuje nad kolejnym projektem - filmem o Dolinie Górnej Wisły, czyli terenu od Strumienia do Woli, którego cechą charakterystyczną jest występowanie ślepowrona. Krótka zapowiedź filmu została po raz pierwszy zaprezentowana podczas sesji Rady Powiatu. Film ukaże się jesienią tego roku.

BM / pless.pl, źródło: Powiat

Reklama - baner pod artykułem

Reklama - link rotacyjny

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.