pless.pl

Reklama

Wiadomości

  • 31 stycznia 2020
  • wyświetleń: 7272

Plaga pożarów sadzy w kominie. Strażacy apelują

Nie pomagają apele, prośby i groźby. Nie ma dnia, żeby pszczyńscy strażacy nie podejmowali działań związanych z pożarami sadzy w kominie.

Podobnie było również od poniedziałku, 27 stycznia do czwartku, 30 stycznia, kiedy to jednostki ochrony przeciwpożarowej prowadziły działania we Frydku, Goczałkowicach-Zdroju, Rudołtowicach i Studzionce.

- Czy naprawdę musi dojść do tragedii, aby zrozumieć jakie niebezpieczeństwo niesie ze sobą pożar sadzy w kominie? - pytają strażacy. Zagrożenia te, niestety są ogromne, tj. m.in.
  • możliwość zatrucia się gazami pożarowymi - w tym tlenkiem węgla, przedostającymi się do pomieszczeń mieszkalnych, w wyniku uszkodzonego przewodu kominowego,
  • ryzyko rozprzestrzenienia się pożaru na elementy konstrukcyjne dachu oraz inne materiały palne, znajdujące się w bezpośrednim sąsiedztwie przewodów kominowych,
  • znaczne zniszczenia przewodów kominowych, prowadzące w konsekwencji do zakazu ich użytkowania lub nawet konieczności rozbiórki, ze względu na powstałe uszkodzenia,
  • zapalenie się sąsiednich obiektów, części palnych pokrycia dachowego, drzew i krzewów itp., w wyniku wydostającego się ognia oraz iskier z przewodu kominowego.


- Niestety, bardzo często sami mieszkańcy ignorują przepisy, które narzucają na właścicieli/zarządców/użytkowników m.in. obiektów mieszkalnych, konieczność dbania o przewody kominowe oraz urządzenia i instalacje grzewcze. Niestety brak wiedzy na ten temat, lub lekceważenie tego obowiązku, często prowadzi do poważnych w skutkach pożarów, których finał niestety może być tragiczny - zauważają strażacy.

Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Pszczynie apeluje o przestrzeganie przepisów przeciwpożarowych. Niewłaściwie eksploatowane piece, przewody kominowe spalinowe i dymowe, mogą doprowadzić do powstania pożaru i/lub silnie trującego tlenku węgla, stanowiącego zagrożenie dla wszystkich mieszkańców.

BM / pless.pl

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.