Firmy w czasie epidemii Firmy w czasie epidemii

pless.pl - medium nr 1 w Pszczynie

Wiadomości

  • 30 stycznia 2020
  • wyświetleń: 4823

110 kotłów do wymiany. Będą też docieplenia i wymiany okien

Trwa realizacja II etapu Programu Ograniczenia Niskiej Emisji w gminie Goczałkowice-Zdrój. Do końca października zostanie wykonanych 140 inwestycji ekologicznych.

Goczałkowice-Zdrój
fot. UG Goczałkowice-Zdrój


Celem przyjętego przez Radę Gminy w czerwcu 2018 r. Programu Ograniczenia Niskiej Emisji jest zmniejszenie ilości zanieczyszczeń emitowanych do powietrza. Cały program ma być realizowany do 2023 r., a jego łączny szacowany koszt wynosi ponad 6,7 mln zł.

W ramach bieżącego etapu Programu mieszkańcy mają możliwość uzyskania dofinansowania w formie dotacji celowej wynoszącej do 80% na zakup i montaż kotłów gazowych, wymianę okien, docieplenie ścian, docieplenie stropu/dachu, a także do 60% na zakup i montaż automatycznego kotła węglowego min. V klasy.

I etap zakończył się w sierpniu 2019 r. Wymieniono 130 kotłów na terenie gminy, wykonano też 30 inwestycji obejmujących docieplenie i 20 inwestycji obejmujących wymianę okien.

Trwa realizacja II etapu Programu Ograniczenia Niskiej Emisji. Do 28 stycznia podpisano 21 umów z mieszkańcami. Na początek lutego zaplanowano odbiory pierwszych inwestycji. W ramach II etapu łącznie zaplanowano 140 inwestycji, w tym wymianę 110 kotłów, 10 dociepleń ścian, 10 dociepleń stropów/dachów i 10 wymian okien. Termin zakończenia tego etapu to 31 października.

Program jest realizowany z udziałem środków pozyskanych z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.

Gmina planuje kolejne etapy Programu. Żeby sprawdzić, jakie jest zapotrzebowanie w zakresie dofinansowania do wymiany źródeł ciepła, wymiany okien czy docieplenia budynków, wśród mieszkańców prowadzona jest ankieta, podczas kontroli palenisk.

BM / pless.pl, źródło: UG Goczałkowice-Zdrój

REKLAMA

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.