pless.pl - medium nr 1 w Pszczynie

Wiadomości

 • 27 stycznia 2020
 • wyświetleń: 4181

Chroń siebie i bliskich przed zanieczyszczeniem powietrza w domu. Zobacz, jak!

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Smog w Pszczynie" podaj

Materiał partnera:

Co przychodzi Ci do głowy, kiedy słyszysz o zanieczyszczeniu powietrza? Najpewniej masz skojarzenie ze smogiem, który atakuje zwłaszcza zimą. Musisz mieć świadomość tego, że nie tylko jakość powietrza, którym oddychasz na zewnątrz, może budzić obawy. A co z powietrzem w domu? W nim może kryć się znacznie więcej szkodliwych substancji. Sprawdź, jakich i w jaki sposób je wyeliminować.

Chroń siebie i bliskich przed zanieczyszczeniem powietrza w domu. Zobacz, jak!


Często mówi się, że powietrze w domu może być wielokrotnie bardziej zanieczyszczone niż to na zewnątrz. Jest w tym wiele prawdy. Dlaczego? W znacznie bardziej zamkniętym obiegu, nawet przy dobrej wentylacji, stopień koncentracji szkodliwych substancji, w tym np. dostającego się z zewnątrz smogu, a także kurzu, roztoczy, bakterii, wirusów, a także związków lotnych wywołujących nieprzyjemne zapachy, może być znacznie wyższy niż na zewnątrz.

Co zanieczyszcza powietrze w domu?Trzeba przyznać, że w pomieszczeniach stopień ryzyka, jakie niesie za sobą pył zawieszony (słynne PM 2,5 oraz PM 10) jest niższy niż na zewnątrz. Nie oznacza to jednak, że takich cząstek nie ma w tym, co oddychasz. Dostają się do wnętrza zarówno przez system wentylacyjny, jak również wtedy, kiedy wietrzysz pomieszczenia.

To jednak dopiero początek problemów. Kolejne, jeszcze groźniejsze, to:

 • grzyby i pleśnie - często pojawiające się, kiedy ściany w budynku są zawilgotniałe (co może być wynikiem złej wentylacji lub termoizolacji - np. w łazience),
 • bakterie - obecne np. na domowych sprzętach (np. na pilocie do TV, klawiaturze komputera, w muszli WC czy w koszu na śmieci), a także roznoszone przez zwierzęta,
 • kurz i roztocza - wszechobecne, osadzające się zwłaszcza na tkaninach, w tym np. na pościeli,
 • substancje wydzielane przez materiały budowlane, np. formaldehyd,
 • szkodliwe związki zawarte w chemii domowej (np. związki chloru w produktach do dezynfekcji).


Ta lista niemal się nie kończy. Jeśli więc zastanawiasz się, skąd np. biorą się nieustanne infekcje dróg oddechowych Twojego dziecka albo dlaczego wszyscy jesteście podatni na alergię, masz już bardzo prawdopodobną odpowiedź. Temu problemowi można jednak zapobiec w bardzo prosty sposób: wystarczy postawić na dobry oczyszczacz powietrza.

Chroń siebie i bliskich przed zanieczyszczeniem powietrza w domu. Zobacz, jak!


Oczyszczacze powietrza dostępne w Leroy Merlin pozwalają stworzyć zdrowy mikroklimat w budynku.

Oczyszczacz powietrza, czyli co?Oczyszczacz powietrza to specjalne urządzenie, którego zadaniem jest filtrowanie i usuwanie zanieczyszczeń z tego, czym oddychasz w pomieszczeniach. Nowoczesne modele są wyposażone m.in. w:

 • filtry HEPA - efektywnie wyłapujące nie tylko pył zawieszony z powietrza z zewnątrz (PM 2,5 i PM 10), ale także cząstki mniejszych frakcji, w tym kurz,
 • filtry z aktywnym węglem - efektywnie pochłaniające np. roztocza, jak również pleśń i grzyby,
 • funkcję jonizacji powietrza - pozwala ona oczyścić je z bakterii oraz innych szkodliwych substancji.


Dodatkowo liczne urządzenia są wzbogacone o funkcję nawilżania powietrza. Ma ona również duże znaczenie, gdyż właściwy poziom wilgotności również przekłada się na lepszą jakość wdychanego powietrza i mniejsze uczucie suchości np. w nosie czy gardle.

Jak wybrać oczyszczacz?W sklepach z szerokim asortymentem, np. w Leroy Merlin, znajdziesz wiele modeli oczyszczaczy powietrza. Czym kierować się przy zakupie? Cena to nie jedyny wyznacznik. Zwróć uwagę na:

 • metraż pomieszczenia - im większy, tym wyższa musi być wydajność urządzenia (zawsze sprawdź na opakowaniu, na jaki metraż jest przeznaczone),
 • potrzeby związane z wilgotnością powietrza - dostrzegasz, zwłaszcza zimą, że jest zbyt suche? W takim razie wybierz wersję z nawilżaczem,
 • to, jakie zanieczyszczenia filtruje - zaawansowany, wielowarstwowy system filtrów przyda się zwłaszcza, jeśli w domu jest alergik, dziecko lub osoba starsza, a także, gdy w gronie domowników znajduje się czworonóg.