Praca Pszczyna Praca Pszczyna

pless.pl - medium nr 1 w Pszczynie

REKLAMA - BILLBOARD WIADOMOSCI

Wiadomości

  • 24 stycznia 2020
  • wyświetleń: 7823

100 lat Śląskiego Związku Piłki Nożnej: wręczono odznaki i medale

W czwartek, 23 stycznia w sali Gminnego Ośrodka Kultury w Suszcu odbyła się gala 100-lecia Śląskiego Związku Piłki Nożnej w Podokręgu Tychy. Podczas wydarzenia przypomniano najważniejsze piłkarskie wydarzenia i sukcesy z naszego regionu. Zasłużeni działacze otrzymali Odznaki Honorowe Polskiego Związku Piłki Nożnej, wśród nich byli również mieszkańcy powiatu pszczyńskiego. Z kolei samorządowcy zostali uhonorowani Medalami 100-lecia Śląskiego Związku Piłki Nożnej.

Gala 100-lecia Śląskiego Związku Piłki Nożnej w Podokręgu Tychy - 23.01.2020 · fot. Śląski Związek Piłki Nożnej


Podczas wydarzenia wspomniano znakomitych zawodników wywodzących się z tej ziemi, takich jak wychowanek Unii Bieruń Stary i 8-krotny reprezentant Polski Henryk Latocha, który w 1970 roku w barwach Górnika Zabrze wystąpił w finale Pucharu Europy Zdobywców Pucharów, czy 66-krotny reprezentant Polski Łukasz Piszczek, który w rodzinnych Goczałkowicach założył piłkarską akademię. Tu pracowali oddani piłce nożnej trenerzy na czele z Karolem Grzesikiem, którego śladem podąża nie tylko znany również jako piłkarz syn Dariusz. Tu swoje sędziowskie szlify zdobywają arbitrzy, których wzorami byli Zbigniew Słabik, Tadeusz Moszkowicz i Zygmunt Karakuszka. Tu wreszcie wyrastali pasjonaci działacze, tacy jak przez wiele lat stojący na czele zarządu Podokręgu Czesław Juskowiak i Henryk Kula, który od 2016 roku kieruje Śląskim Związkiem Piłki Nożnej.

Nic więc dziwnego, że obecny prezes Podokręgu Tychy Piotr Swoboda, jako gospodarz uroczystości, pierwszego przywitał Henryka Kulę, podkreślając, że współpracują już prawie 20 lat. Następnie wymienił obecnych na gali wiceprezesów Śląskiego Związku Piłki Nożnej Artura Szymczyka i Jarosława Brysia oraz prezesów Podokręgów: Skoczów - Bogusława Walicę, Rybnik - Andrzeja Paulusa, Sosnowiec - Józefa Grząbę, Lubliniec - Krzysztofa Olczyka oraz członków zarządu Śląskiego Związku Piłki Nożnej Leszka Brzozę i Grzegorza Morkisa, który wystąpił także w roli chorążego pocztu sztandarowego Śląskiego Związku Piłki Nożnej.

Piotr Swoboda powitał również samorządowców ze starostami: Powiatu Pszczyńskiego Barbarą Bandołą, Powiatu Bieruńsko-Lędzińskiego Bernardem Bednorzem i Powiatu Mikołowskiego - Mirosławem Dużym na czele.

Gala 100-lecia Śląskiego Związku Piłki Nożnej w Podokręgu Tychy - 23.01.2020
Gala 100-lecia Śląskiego Związku Piłki Nożnej w Podokręgu Tychy - 23.01.2020 · fot. Śląski Związek Piłki Nożnej


Po tym oficjalnym wstępie przyszedł czas na film, w pigułce podsumowujący minione 100 lat Śląskiego Związku Piłki Nożnej, uzupełniony wystąpieniem Henryka Kuli. - Bardzo się cieszę, że mogę być u siebie w domu i razem z wami świętować jubileusz 100-lecia Śląskiego Związku Piłki Nożnej. Związku, którego kluby zdobyły 67 tytułów mistrzowskich: 32 na zielonej trawie, 14 w futsalu i 21 w piłce kobiecej. Związku, którego trenerzy wychowali około 250 reprezentantów Polski. Możemy być z tego wszystkiego dumni, ale nie byłoby tego bez ciężkiej pracy działaczy i trenerów oraz litrów potu wylanego przez zawodników na treningach. Do tych, których widzieliśmy na ekranie mogę dodać jeszcze działacza Edwarda Kucowicza, prezydenta Tychów Andrzeja Dziubę oraz Andrzeja Szłapę najwybitniejszego polskiego futsalistę. Przez ich wyróżnienie naprawdę chcę podziękować wszystkim działaczom, trenerom, sędziom piłkarskim i samorządowcom, którzy tworzyli i tworzą historię śląskiej piłki nożnej. Kochani działacze, w moim imieniu podziękujcie żonom i partnerkom, bo bez ich zrozumienia i wsparcia nie mielibyśmy tej siły, żeby pracować dla dobra wspólnego jakim jest śląska piłka.

Po przemówieniach przyszedł czas na wyróżnienia zasłużonych działaczy. Odznaki Honorowe Polskiego Związku Piłki Nożnej otrzymali: Michał Bucki i Janusz Gąska - Brązowe, Wilhelm Hachuła, Arkadiusz Nawrocki, Gerard Sklorz i Edward Urbańczyk - Srebrne oraz Eugeniusz Pluszczyk - Złotą. Natomiast Odznaki Honorowe Śląskiego Związku Piłki Nożnej przyznano: Annie Gotz, Aleksandrowi Lipskiemu, Gabrielowi Pali, Jackowi Sławackiemu i Michałowi Senczkowi - Brązowe, Bolesławowi Galochowi, Janowi Gwoździowi, Zdzisławowi Operchalskiemu, Rafałowi Oprzondkowi i Alojzemu Sojce - Srebrne oraz Jarosławowi Góralczykowi, Aleksandrowi Łozińskiemu, Bernardowi Przymikowi, Rafałowi Urbańcowi i Franciszkowi Wróblowi - Złote.

Gala 100-lecia Śląskiego Związku Piłki Nożnej w Podokręgu Tychy - 23.01.2020
Gala 100-lecia Śląskiego Związku Piłki Nożnej w Podokręgu Tychy - 23.01.2020 · fot. Śląski Związek Piłki Nożnej


Ponadto Medalami 100-lecia Śląskiego Związku Piłki Nożnej uhonorowani zostali: Kazimierz Szachnitowski, Zygmunt Karakuszka i Jerzy Sodzawiczny oraz starostowie, burmistrzowie i wójtowie, w imieniu których za wyróżnienie podziękował Wójt Gminy Suszec Marian Pawlas.

- Moi drodze samorządowcy - dodał Henryk Kula. - Ja wam naprawdę bardzo, bardzo serdecznie dziękuję. Bez samorządu i waszych dotacji na sport dzieci i młodzieży śląskiej piłki by nie było. Za to wam serdecznie dziękuję i obiecuję, że każdą złotówkę, którą nam dajecie oglądamy dwa razy zanim wydamy, żeby do tych reprezentantów, których już tyska piłka wychowała, dołączyli następni.

Piotr Swoboda zakończył oficjalną część gali puentą: "Internet to nie wszystko. Niech dzieci przyjdą na boisko!". Po tych słowach zaczęła się część artystyczna z żartami i występem big bandu, które stanowiły wstęp do przyjacielskich wspomnień i opowieści podsumowujących minione 100-lecie śląskiej piłki nożnej.

BM / pless.pl, źródło: Śląski Związek Piłki Nożnej

REKLAMA - BANER POD ARTYKUŁEM

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.