pless.pl - medium nr 1 w Pszczynie

REKLAMA - BILLBOARD WIADOMOSCI

Wiadomości

  • 23 stycznia 2020
  • wyświetleń: 6483

Policyjna kontrola wykazała cofnięcie przebiegu w Seacie Ibizie

Zmiana wskazania drogomierza, czyli popularne cofnięcie licznika, od 1 stycznia znalazło się pod lupą stróżów prawa. Teraz, poza kontrolą stanu trzeźwości kierowcy i stanu technicznego jego samochodu, sprawdzany jest również stan licznika. Właśnie taką ingerencję w prawidłowość pomiaru przejechanych kilometrów stwierdzili pawłowiccy policjanci w kontrolowanym seacie. Stan licznika był niższy niż podczas ostatniego badania technicznego.

We wtorek tuż przed północą pawłowiccy policjanci zatrzymali do kontroli samochód marki Seat Ibiza. Okazało się, że stan licznika był o blisko tysiąc kilometrów niższy niż ten, który figurował w bazach po przeglądzie technicznym. Mieszkaniec Żor w najbliższym czasie będzie musiał wyjaśnić tę kilometrową manipulację. Zgodnie z art. 306a kodeksu karnego zmiana wskazań drogomierza stanowi bowiem przestępstwo, za które grozi od trzech miesięcy do pięciu lat pozbawienia wolności.

Przypominamy, że od 1 stycznia 2020 roku obowiązują nowe przepisy ruchu drogowego. W związku z nimi kierowca będzie musiał umożliwić policjantom i innym służbom mundurowym sprawdzenie stanu licznika swojego pojazdu. Po odczytaniu danych, zostaną one przeniesione do Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców, zwanej popularnie CEPiK-iem.

Warto dodać, że odpowiedzialności karnej z tego paragrafu podlega zarówno osoba, która cofnęła licznik, jak i ta, która zleciła taką usługę.

BM / pless.pl, źródło: KPP Pszczyna

REKLAMA - BANER POD ARTYKUŁEM

REKLAMA - LINK ROTACYJNY

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.