pless.pl - medium nr 1 w Pszczynie

Wiadomości

  • 23 stycznia 2020
  • wyświetleń: 2326

Okna energooszczędne - inwestycja, która się opłaci

Materiał partnera:

Przychodzi zima. Kaloryfery odkręcone na maksa, a w mieszkaniu nadal zimno... Co gorsza od okna wyraźnie czujesz powiewy mroźnego wiatru... Brzmi znajomo? Jeżeli tak, to warto się zastanowić nad wymianą stolarki okiennej na okna energooszczędne.

Okna energooszczędne - inwestycja, która się opłaci


Okna energooszczędne - czy to się opłaca?Nie ma co ukrywać. Okna energooszczędne to niemały wydatek, dlatego wielu z nas zadaje sobie pytanie, czy taka inwestycja ma sens? Bo może lepiej dołożyć trochę do ogrzewania i oszczędzić sobie nie tylko poważnego wydatku, ale również uciążliwego remontu? Otóż nie ulega wątpliwości, że wymiana stolarki okiennej opłaci się pod każdym względem. Po pierwsze znacznie obniży rachunki za energię, po drugie podniesie komfort użytkowania pomieszczeń, po trzecie wreszcie, wpłynie na ich estetykę. Co więcej, ta inwestycja zawsze się zwraca i to naprawdę szybko, bo, jak pokazują dane statystyczne, już po kilku latach.

Czym charakteryzują się okna energooszczędne?Okna energooszczędne na pierwszy rzut oka niczym nie różnią się od zwykłych modeli. Co zatem sprawia, że są takie niezwykłe. Przede wszystkim są to trzy innowacyjne rozwiązania zastosowane w ich produkcji: co najmniej potrójny pakiet szybowy, ciepłe ramki dystansowe oraz powłoka niskoemisyjna.

Jeśli chodzi o pierwszą kwestię, to przestrzeń pomiędzy szybami wypełniona jest gazem szlachetnym, najczęściej argonem albo kryptonem, która dodatkowo podnosi izolacyjność. Niemałą rolę odgrywają też powłoki niskoemisyjne, nanoszone przynajmniej na jedną taflę szkła.

Współczynnik przenikania ciepłaJak podkreśla przedstawiciel producenta okien Hensfort, wartość energooszczędną danego okna najłatwiej stwierdzić za pomocą współczynnika przenikania ciepła określanego symbolem Uw. Jest ona wypadkową kilku parametrów, w tym wartości izolacyjnej ram okiennych (Uf), wartości izolacyjnej pakietu szybowego (Ug) oraz różnych nieszczelności i mostków termicznych. Zmiana choćby jednego z tych elementów wpływa na wysokość Uw, dlatego wysokość współczynnika przenikania ciepła dotyczy zawsze konkretnego modelu okna o ściśle określonych wymiarach, liczbie pakietów szybowych oraz jakości profili.

Regulacje prawneOkna energooszczędne powoli stają się normą w nowoczesnym budownictwie. Więcej nawet! Już teraz przepisy związane z prawem budowlanym określają, jakie wartości powinien osiągać współczynnik przenikania ciepła w oknach fasadowych. Na dzień dzisiejszy jest to 1,3, jednak już w 2021 roku będzie obowiązywała wartość 0,9. Taka polityka wiąże się z promowaniem podejścia prośrodowiskowego. Mniejsze straty ciepła to mniejsze zużycie energii, a tym samym redukcja przedostających się do atmosfery zanieczyszczeń. Tym samym okna energooszczędne to nie tylko wybór ekonomiczny, ale również ekologiczny.

Montaż okien energooszczędnychAby okna energooszczędne w pełni "pokazały" swoje możliwości muszą zostać odpowiednio zamontowane. Najlepiej zatem zrezygnować z samodzielnych prób ich instalacji i powierzyć to zadanie profesjonalnej ekipie. Tym bardziej, że większość salonów z oknami utrzymuje współpracę z grupą sprawdzonych fachowców, dzięki czemu od razu przy zakupie można ustalić szczegóły montażu.

Warto tu też podkreślić, że oprócz prawidłowego doboru materiałów izolacyjnych, przygotowania ramy okiennej oraz osadzenia samego okna, niebagatelne znaczenie ma też czas wykonywania prac. Zdecydowanie odradza się tutaj okres zimowy, zwłaszcza jeżeli są akurat ostre mrozy, ponieważ niska temperatura może utrudnić odpowiednią aplikację materiałów izolacyjnych i, tym samym, negatywnie odbić się na parametrach użytkowych całości. Wreszcie, dobrze jest dopilnować, aby po zakończeniu prac fachowcy sprawdzili za pomocą specjalistycznych metod szczelność konstrukcji. Pozwoli to miejscu wykryć ewentualne nieprawidłowości i od razu je usunąć. Tym samym unikniemy kłopotliwych i przeciągających się w czasie reklamacji.