pless.pl - medium nr 1 w Pszczynie

Reklama - billboard wiadomości

Wiadomości

  • 22 stycznia 2020
  • wyświetleń: 9832

58-latek z Jarząbkowic produkował i sprzedawał bimber bez zezwolenia

W ostatnim czasie mieszkaniec Jarząbkowic przekonał się, że w Polsce produkcja alkoholu etylowego wymaga uzyskania wpisu do rejestru prowadzonego przez ministerstwo rolnictwa. Policjanci z pszczyńskiego wydziału do spraw walki z przestępczością gospodarczą wraz z funkcjonariuszami służby celno-skarbowej w trakcie przeszukania zabezpieczyli aparaturę służącą do wytwarzania nielegalnego alkoholu. Podejrzany przyznał się do popełnionego przestępstwa, korzystając z instytucji dobrowolnego poddania się karze. Akta z wnioskiem w tej sprawie trafiły już do prokuratury.

Nielegalna bimbrownia w rękach pszczyńskich policjantów
Nielegalna bimbrownia w rękach pszczyńskich policjantów · fot. KPP Pszczyna


Pszczyńscy policjanci podejrzewali, że 58-latek z Jarząbkowic może trudnić się nielegalną produkcją wyrobów spirytusowych, które miały trafiać do okolicznych mieszkańców. Wspólnie z mundurowymi służby celno-skarbowej znaleźli w domu podejrzanego metalową, 50-litrową beczkę, metalową rurę z gumowym wężem, który zakończony był wskazującym temperaturę zegarem, oraz wypełnione bursztynową cieczą szklane dymiony.

Skonstruowana domowym sposobem aparatura do destylacji alkoholu została zabezpieczona przez policjantów. Ustalono także, że zdarzały się sytuacje, kiedy 58-latek sprzedawał swoje wysokoprocentowe wyroby okolicznym mieszkańcom. Proceder ten miał już trwać od pewnego czasu. Mężczyzna usłyszał zarzut nielegalnego wyrobu napoju spirytusowego i wprowadzania go do obrotu. Ze względu na to, że nie był wcześniej karany i przyznał się do popełnionego przestępstwa, poprosił o możliwość skorzystania z instytucji dobrowolnego poddania się karze.

Należy pamiętać, że zgodnie z art. 42 ustawy o wyrobie napojów spirytusowych oraz o rejestracji i ochronie oznaczeń geograficznych napojów spirytusowych taka osoba podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.

- W Polsce produkcja alkoholu etylowego jest dozwolona jedynie po uzyskaniu odpowiedniego wpisu do rejestru. Należy przy tym spełnić warunki związane z akcyzą, jakością i bezpieczeństwem produkowanego alkoholu. To oznacza, że produkcja popularnego bimbru, nawet na własny użytek, jest zabroniona i podlega karze. Sprawa wygląda inaczej w przypadku nalewek. Tu dopuszczono ich wytwarzanie domowym sposobem, lecz jedynie na własny użytek i pod warunkiem, że nie zostaną przeznaczone do obrotu. Należy przy tym pamiętać o akcyzowanym pochodzeniu używanego spirytusu. Na własny użytek można też wytwarzać nieprzeznaczone do sprzedaży wino, piwo, niskoprocentowy napój z jabłek czy z gruszek oraz pitny miód - przypominają policjanci.

BM / pless.pl, źródło: KPP Pszczyna

Reklama - baner pod artykułem

Reklama - link rotacyjny

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.