pless.pl - medium nr 1 w Pszczynie

REKLAMA - BILLBOARD WIADOMOSCI

Wiadomości

  • 21 stycznia 2020
  • 31 stycznia 2020
  • wyświetleń: 10514

[ZDJĘCIA] Maciej Kluss przybliżył historię i współczesność Muzeum Zamkowego

Wykładem "Muzeum Zamkowe w Pszczynie w XXI w." dyrektor Maciej Kluss rozpoczął w czwartek, 30 stycznia już IX sezon wykładów z cyklu Studium Muzealne.

Wykład inauguracyjny Studium Muzealnego 2020 pt. "Muzeum Zamkowe w Pszczynie w XXI wieku" - 30.01.2020 r. · fot. Andrzej Grynpeter


W trakcie wykładu inaugurującego sezon 2020 dyrektor Maciej Kluss przybliżył licznie zgromadzonym w Sali Lustrzanej słuchaczom historię i dzień dzisiejszy Muzeum Zamkowego, a także najbliższe zamierzenia. Przedstawił w skrócie osoby zajmujące stanowisko dyrektora Muzeum, wśród których pierwszym dyrektorem tworzącym to Muzeum był jego dziadek, Józef Kluss, który dyrektorem Muzeum był w latach 1946-1949 i 1958-1962.

Maciej Kluss wskazał zebranym, co tak naprawdę podlega Muzeum Zamkowemu, czyli sam budynek Muzeum, podwórze od strony wschodniej, budynek Bramy Wybrańców oraz tarasy zamkowe, a ponadto kompleks Stajni Książęcych oraz od zeszłego roku Pałacyk Myśliwski w Promnicach. Reszta terenu okalającego zamek, w tym budynek Oficyny Zamkowej oraz park pszczyński, znajdują się we władaniu władz miasta Pszczyna.

Słuchacze Studium mieli także okazję usłyszeć oraz zobaczyć na zdjęciach, jak pieczołowicie dzięki pracy pracowników Muzeum zostały odtworzone wnętrza muzealne, na wzór wnętrz, po których przechadzała się księżna Daisy w czasie, gdy mieszkała w Pszczynie. Udało się tego dokonać także dzięki zgromadzonej dokumentacji fotograficznej wykonanej w początkowym okresie I wojny światowej. Dokumentację wykonano najprawdopodobniej ze względu na ewentualne odszkodowania dla właścicieli, gdyby działania wojenne przeniosły się na te tereny. Właśnie te zdjęcia stanowią niezwykle cenny zasób pozwalający dziś przedstawić wnętrza zamkowe w ich wystroju sprzed stu lat.

Dyrektor opowiedział o tym, co poza wystawami muzealnymi odbywa się we wnętrzach Muzeum, w tym o licznych koncertach, wydarzeniach kulturalnych, także o ostatnich wystawach, które nieraz łączą wnętrza XIX-wieczne z nowoczesną sztuką, jak miało to miejsce w czasie zeszłorocznego Festiwalu Ars Cameralis. W skrócie poinformował także o tym, jakie koncerty i wystawy są planowane na rok 2020 w Muzeum.

Na zakończenie Studium odbyła się również dyskusja ze słuchaczami o sprawach związanych z Muzeum. Mieszkańcy Pszczyny pytali przede wszystkim o sprawy właścicielskie okolicznych historycznych zabudowań: Ujeżdzalni, Ludwikówki, Bażantarni, Palais, czy parku pszczyńskiego z Herbaciarnią. Jak się okazało, stan tych budowli, czy parku pszczyńskiego leży bardzo na sercu pszczyniakom. Niestety, we wszystkich przypadkach dyrektor Muzeum musiał odpowiedzieć, że nie są to własności Muzeum i pomimo że leży mu na sercu los tych zabytków, to jest to już w gestii prywatnych właścicieli czy władz miasta.

W trakcie wykładu dyrektor opowiedział kilka ciekawostek, czy zabawnych faktów. Pojawiła się na przykład opowieść o tym, że jedno z wielkich luster korytarza I piętra jest pęknięte i wielu zwiedzających stwierdza, że pewnie "ruscy to zrobili...", a prawda jest zupełnie inna, bowiem już na zdjęciach z roku 1915 widać, że lustro jest u dołu pęknięte. Dyrektor powiedział, że kilka lat temu przy okazji analizowania wpływu drgań powstałych w czasie hucznych obchodów Dni Pszczyny przeprowadzono badania wszystkich luster w zamku i okazało się, że największe, o powierzchni ponad 14 metrów kwadratowych, lustra zdobiące Salę Lustrzaną są bardzo dobrze i przemyślanie zamocowane na ścianach Sali, to już lustra zainstalowane na korytarzu przed Salą Lustrzaną zostały zbyt ciasno "spasowane" i nie mogą "pracować w ramach", w związku z czym pęknięcie najprawdopodobniej jest wynikiem naprężeń lub powstało nawet w chwili ich montażu.

Podobnie, jak się okazuje bardzo prozaiczny jest powód, dla którego apartamenty księżnej Daisy z jej osobistą łazienką nie są udostępniane do regularnego zwiedzania. Powodem tego jest niewielka wielkość pomieszczenia łazienki, gdzie w wąskim przejściu z łazienki na korytarz mógłby się "zaklinować" zwiedzający o, jak to dyrektor dyplomatycznie określił, "słusznej posturze" i byłby kłopot.

Zapraszamy do śledzenia zapowiedzi kolejnych wykładów Studium Muzealnego, poświęconych nie tylko dziejom zamku, ale także regionu pszczyńskiego, architektury, historii sztuki, ekspozycji i kolekcji muzealnych oraz udziału w wykładach. Cena biletu wejściowego na wykłady to tylko 1 zł.

Andrzej Grynpeter, BM / pless.pl

REKLAMA - BANER POD ARTYKUŁEM

REKLAMA - LINK ROTACYJNY

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.