Firmy w czasie epidemii Firmy w czasie epidemii

pless.pl - medium nr 1 w Pszczynie

Wiadomości

  • 15 stycznia 2020
  • 16 stycznia 2020
  • wyświetleń: 8341

Goczałkowice: dron sprawdzał, czym mieszkańcy palą w piecach

W Goczałkowicach wykonano pilotażowy oblot, w ramach którego przy pomocy drona badano dym z kominów.

W Goczałkowicach dron sprawdzał, czym mieszkańcy palą w piecach - 14.01.2020 · fot. UG Goczałkowice-Zdrój


Na terenie gminy Goczałkowice-Zdrój regularnie prowadzone są kontrole palenisk. Posiadający upoważnienia wójta pracownicy Urzędu Gminy, często razem z policjantami, odwiedzają posesje, gdzie sprawdzają, czym mieszkańcy palą w piecach i kominkach. W ramach działań mających na celu poprawę jakości powietrza 14 stycznia również prowadzono kontrole, ale w nieco inny sposób. Tym razem paleniska skontrolowano z góry, przy pomocy drona firmy Fly&Watch.

- Dron wyposażony jest w kamerę i czujnik do badania spalin. Widząc dym podlatujemy nad taką posesję, a dron poprzez pompkę zaciąga spaliny, które wydobywają się z komina. W czasie rzeczywistym na laptopie widzimy wynik, pokazujący czy i w jakim stopniu przekroczone są normy jakości powietrza w tym miejscu. Na tej podstawie sugerujemy, żeby w tym miejscu przeprowadzić tradycyjną kontrolę na posesji - mówi Łukasz Bartlewski, operator w firmie Fly&Watch.

W ten sposób skontrolowano kilka miejsc na terenie gminy, m.in. okolice Urzędu Gminy, rejon ulic: Aleja II, Zimowej, Źródlanej, Brzozowej czy Powstańców Śląskich. Kontrole przy pomocy drona odbyły się zgodnie z obowiązującym prawem, w obecności dzielnicowych oraz pracowników Urzędu Gminy.

W Goczałkowicach dron sprawdzał, czym mieszkańcy palą w piecach - 14.01.2020
W Goczałkowicach dron sprawdzał, czym mieszkańcy palą w piecach - 14.01.2020 · fot. UG Goczałkowice-Zdrój


- To bardzo skuteczna metoda kontroli palenisk, bo z góry bardzo dużo widać. Coraz więcej miejscowości decyduje się na takie kontrole. Przy jednym wylocie drona, w krótkim czasie można skontrolować sporą powierzchnię, nawet 500 m kw. Takie kontrole mają też efekt medialny, bo mieszkańcy często wiedząc, że prowadzone są akcje przy pomocy dronów zwracają większą uwagę na to, jak i czym palą - dodaje Łukasz Bartlewski.

Kontrole palenisk przy pomocy drona to kolejne działanie, którego celem jest poprawa jakości powietrza. Od 2018 r. w gminie Goczałkowice-Zdrój realizowany jest Program Ograniczenia Niskiej Emisji. Poprzez dotacje w wysokości do 80% mieszkańcy zachęcani są do wymiany kotłów na nowoczesne, docieplenia ścian oraz stropu/dachu i wymiany okien. W pierwszym etapie zrealizowano 180 inwestycji ekologicznych, trwa drugi etap.

BM / pless.pl, źródło: UG Goczałkowice-Zdrój

REKLAMA

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.