pless.pl

Reklama

Wiadomości

  • 11 stycznia 2020
  • wyświetleń: 9939

W tym roku powstaną pracownie programowania i cukiernicza

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "PZS nr 2" podaj

Powiat pszczyński otrzyma niemal 700 tys. zł dofinansowania z funduszy Unii Europejskiej na utworzenie kolejnych pracowni kształcenia zawodowego.

Pracownie zawodowe w placówkach powiatowych - 15.05.2018 · fot. Powiat


Pierwszy z projektów zostanie zrealizowany w Powiatowym Zespole Szkół nr 1 w Pszczynie i będzie wymagał przeprowadzenia prac budowlanych i instalacyjnych oraz zakupu niezbędnego wyposażenia. W warsztatach szkolnych byłej "Samochodówki" powstanie pracownia programowania, z której będą korzystać uczniowie kształcący się w kierunkach: technik programista, technik mechanik oraz technik grafiki i poligrafii cyfrowej. Wartość projektu została oszacowana na kwotę niemal 306 tys. zł, z czego 260 tys. zł wyniesie dotacja z funduszy europejskich.

Z kolei w internacie Powiatowego Zespołu Szkół nr 2 w Pszczynie powstanie pracownia cukiernicza. Po przeprowadzeniu niezbędnych prac budowlanych oraz zakupie wyposażenia służącego do praktycznej nauki zawodu, z pracowni będą korzystać przyszli cukiernicy, kucharze oraz technicy żywienia i usług gastronomicznych. Uruchomienie pracowni pochłonie niemal 512 tys. zł, z czego 435 tys. zł pokryje unijna dotacja.

- Łączny koszt utworzenia nowych pracowni wyniesie niemal 818 tys. zł. Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego wybrał oba nasze projekty do dofinansowania z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego - mówi Barbara Bandoła, starosta pszczyński. - Po podpisaniu umowy o dofinansowanie, przystąpimy do ogłoszenia przetargu na wykonanie prac budowlanych i wyposażenie pracowni. Chcemy, żeby z tej infrastruktury uczniowie mogli korzystać już w nowym roku szkolnym 2020/2021 - dodaje.

Realizacja projektów przyczyni się do poprawy warunków kształcenia zawodowego w powiecie pszczyńskim, a jednocześnie zapewni wzrost kwalifikacji osób korzystających z nowo powstałej bazy dydaktycznej.

Będą to kolejne działania powiatu pszczyńskiego w celu rozwoju zaplecza kształcenia zawodowego. W poprzednich latach w PZS nr 1 oraz PZS nr 2 powiat utworzył dziewięć nowoczesnych pracowni do nauki zawodu. Były to: pracownia usług gastronomicznych z zapleczem cateringowym, rysunku technicznego i dokumentacji technicznej, architektury krajobrazu, montażu i konserwacji urządzeń elektrycznych, elektryczna i elektroniczna, poligraficzna oraz pracownie do praktycznej nauki języka obcego zawodowego. Ich uruchomienie kosztowało niemal 2,8 mln zł, jednak ok. 2 mln zł powiat pozyskał na ten cel ze środków unijnych.

BM / pless.pl
źródło: Powiat

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

PZS nr 2

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "PZS nr 2" podaj