pless.pl - medium nr 1 w Pszczynie

REKLAMA - BILLBOARD WIADOMOSCI

Wiadomości

  • 10 stycznia 2020
  • 14 stycznia 2020
  • wyświetleń: 17330

Ranking "Perspektyw": które szkoły z powiatu wypadły najlepiej?

Portal edukacyjny "Perspektywy" ogłosił najnowsze rankingi liceów i techników. W najlepszej "pięćsetce" ogólnopolskiego zestawienia liceów znalazła się tylko jedna placówka z powiatu pszczyńskiego - I Liceum Ogólnokształcące im. Bolesława Chrobrego z Pszczynie. Nauczyciele i uczniowie technikum z Pawłowic również mogą mówić o sukcesie, bowiem to kolejny rok, kiedy szkoła zajmuje 11. miejsce w województwie.

chrobry, lo
Liceum Ogólnokształcącego im. Bolesława Chrobrego w Pszczynie · fot. LO Chrobry


- Głównym kryterium rankingowym w klasyfikacji liceów i techników są wyniki matury, zarówno z przedmiotów obowiązkowych, jak i dodatkowych. W połączeniu z kryterium opartym na sukcesach szkół w olimpiadach oraz - w przypadku techników - z wynikami egzaminów zawodowych, daje to zestaw obiektywnych i sprawdzalnych kryteriów oceny. Kryteria te zostały uwzględnione w rankingu z różnymi wagami, adekwatnymi do ich znaczenia w ocenie pracy szkoły - tłumaczą twórcy rankingu.

Ranking liceówZgodnie z postanowieniem Kapituły, licea ogólnokształcące zostały ocenione za pomocą trzech kryteriów. Są to: sukcesy szkoły w olimpiadach, wyniki matury z przedmiotów obowiązkowych oraz wyniki matury z przedmiotów dodatkowych.

Dzięki pracy ubiegłorocznych absolwentów I LO im. B. Chrobrego w Pszczynie utrzymał pozycję Srebrnej Szkoły. W 2020 roku znalazł się na 257. miejscu w kraju, 30. liceum na Śląsku. W rankingu maturalnym zajął 251. pozycję. Poza najlepszą "pięćsetką" znalazły się natomiast: LO im. prof. Zbigniewa Religi w Gilowicach - 576. lokata w Polsce i 64. pozycja na Śląsku, a także III Liceum Ogólnokształcące w Pszczynie - 914. miejsce w kraju i 105. miejsce w województwie. Obydwie szkoły nie zostały ujęte w rankingu maturalnym.

Co warte odnotowania, w tegorocznej edycji rankingu najlepszym liceum w Polsce zostało Uniwersyteckie LO w Toruniu. Z kolei w naszym województwie pierwsze miejsce zajęło V Liceum Ogólnokształcące w Bielsku-Białej.

ZSO im. Jana Pawła II w Pawłowicach
ZSO im. Jana Pawła II w Pawłowicach · fot. ZSO im. Jana Pawła II w Pawłowicach


Ranking technikówW przypadku techników brano pod uwagę cztery kryteria. Oprócz trzech podstawowych, obowiązujących w rankingu liceów, znaczenie miały także wyniki egzaminów zawodowych. W tym zestawieniu znalazły się: Technikum w ZSO im. Jana Pawła II w Pawłowicach - 76. miejsce w Polsce i 11. lokata na Śląsku oraz Technikum nr 3 w PZS 2 w Pszczynie - 495. lokata w kraju i 61. w województwie. Poza najlepszą "pięćsetką" znalazło się z kolei Technikum nr 1 w PZS 1 w Pszczynie, które na Śląsku uplasowało się na 76. miejscu.

W skali kraju w tej kategorii najlepsze okazało się Technikum Mechatroniczne nr 1 w ZSLiT nr 1 w Warszawie, natomiast w województwie śląskim najwyżej oceniono Technikum nr 1 w ZS Techniczno-Informatycznych z Gliwic.

Jak pszczyńskie szkoły wypadały w Rankingu Perspektyw w ostatnich latach? Sprawdźcie w artykułach poniżej:BM / pless.pl

REKLAMA - BANER POD ARTYKUŁEM

REKLAMA - LINK ROTACYJNY

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.