pless.pl - medium nr 1 w Pszczynie

Reklama - billboard wiadomości

Wiadomości

  • 5 stycznia 2020
  • 7 stycznia 2020
  • wyświetleń: 6121

Do Pszczyny trafiły budki dla wolno żyjących kotów

Za nami pierwsza edycja ZWIERZowego programu wspierającego koty wolno żyjące w Polsce. Ponad 100 ciepłych, drewnianych budek da kotom schronienie przed zimą. Część z nich trafiła także do Pszczyny.

Do Pszczyny trafiły budki dla wolno żyjących kotów
Do Pszczyny trafiły budki dla wolno żyjących kotów · fot. Fundacja ZWIERZ


- Koty wolno żyjące nie są zwierzętami bezdomnymi. Są one zdziczałymi zwierzętami, którym ludzie powinni pomagać. Szczególnie w okresie zimowym, gdy koty nie mają się gdzie schować i zagrzać, gdzie często infrastruktura miasta nie pozwala im na znalezienie spokojnego i ciepłego miejsca. Koty dzikie przez większą część roku dobrze sobie radzą na wolności, ale w okresie zimowym potrzebują naszego wsparcia by przetrwać mrozy. Dzięki budkom wiele kotów przeżyje zimę i dalej będzie chronić nasze miasto przed gryzoniami. Koty dzikie pełnią ważną rolę w ekosystemach miast, dlatego naszą powinnością jest im pomóc przetrwać najtrudniejszy czas w roku - mówi Aleksandra Gruszczyńska z Fundacji Zwierzęca Arkadia, działającej na terenie powiatu pszczyńskiego.

W tym roku budki trafiły do organizacji pozarządowych m.in. z Pszczyny. Wszystkie one zajmują się opieką nad kotami. Za ich pośrednictwem budki trafią do lokalnych karmicieli - społecznych opiekunów kotów wolno żyjących. To oni na co dzień doglądają zwierząt, dokarmiają, sprzątają budki, a także zapewniają kotom dostęp do opieki weterynaryjnej.

Do Pszczyny trafiły budki dla wolno żyjących kotów
Do Pszczyny trafiły budki dla wolno żyjących kotów · fot. Fundacja ZWIERZ


- Ważne jest dla nas, aby wspierać mądrze. Dlatego w pierwszej edycji budki rozdysponowane będą przez współpracujące z Fundacją organizacje. Lokalni działacze najlepiej wiedzą, gdzie pomoc jest najbardziej potrzebna. Dodatkowo, wiemy też, że dzięki temu koty będą objęte kompleksową opieką. Poza dachem nad głową i dokarmianiem bardzo ważne jest, aby je kastrować. To jedyny humanitarny i skuteczny sposób na to, by zwalczać bezdomność zwierząt - komentuje Marta Cieśla z fundacji ZWIERZ.

Warto dodać, że koty wolno żyjące podlegają ochronie prawnej wynikającej z przepisów ustawy o Ochronie Zwierząt. Zgodnie z ustawą stanowią ogólnonarodowe dobro i powinny mieć zapewnione warunki rozwoju i swobodnego bytu. Wszelkie próby ich zabijania, przeganiania, wywożenia z miejsc ich bytowania lub utrudnianie karmicielom sprawowania opieki nad nimi jest są niezgodne z prawem i karane. Naruszenie przepisów ustawy o Ochronie Zwierząt i znęcanie się nad zwierzętami jest zagrożone karą grzywny do 100 tys. złotych, ograniczenia lub pozbawienia wolności do lat 3.

BM / pless.pl

Reklama - baner pod artykułem

Reklama - link rotacyjny

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.