Firmy w czasie epidemii Firmy w czasie epidemii

pless.pl - medium nr 1 w Pszczynie

Wiadomości

  • 31 grudnia 2019
  • wyświetleń: 3591

Powiatowe inwestycje w drogi i szkoły - podsumowanie 2019 roku

2019 rok był rekordowym pod względem inwestycji realizowanych przez powiat pszczyński - w ciągu mijających 12 miesięcy wykonane zostały zadania o wartości ponad 31 mln zł. Najbardziej kosztowne było dokończenie budowy centrum przesiadkowego, wiele środków pochłonęły także inwestycje drogowe oraz przebudowa bazy oświatowej.

Centrum przesiadkowe w Pszczynie - 04.11.2019 · fot. Oskar Piecuch / pless.pl


Suma budżetu po wprowadzonych w trakcie roku zmianach wyniosła niemal 136 mln zł. Na inwestycje powiat pszczyński przeznaczył aż ponad 31 mln zł.

Najwięcej środków pochłonęło dokończenie budowy centrum przesiadkowego w Pszczynie (wydatki w 2019 r. - 12,5 mln zł). Sporo pieniędzy powiat zainwestował w rozwój bazy oświatowej oraz przystosowanie szkół do przyjęcia podwójnego rocznika. Niemal milion złotych kosztowała modernizacja budynku internatu Powiatowego Zespołu Szkół nr 2 w Pszczynie - na poddaszu powstały pokoje dla uczniów, a II piętro zostało przebudowane na pracownie. Pół miliona zł z budżetu w 2019 r. przeznaczono na dostosowanie budynku, w którym mieści się szkoła w Woli do wymagań przeciwpożarowych. Za niemal 400 tys. zł wymienione zostało źródło ciepła oraz instalacja c.o. w budynku PZS nr 2 przy ul. Bogedaina 24.

W 2019 roku powiat pszczyński przebudował jezdnie na długości niemal 4 km, wybudował lub wyremontował 2,6 km chodników oraz 3,5 km kanalizacji deszczowej, przebudował także siedem przepustów pod drogami.

- Na zadania inwestycyjne na drogach powiatowych w 2019 roku wydatkowaliśmy ponad 11,5 mln zł, a niemal 1,3 mln zł kosztowało bieżące utrzymanie dróg. Dzięki każdemu 1 mln powiatowych pieniędzy realizowaliśmy inwestycje za ponad 3 mln - dzięki pozyskanym środkom z budżetu państwa, JSW oraz współpracy z gminami, za którą bardzo dziękuję - mówi Barbara Bandoła, starosta pszczyński.

Do najważniejszych inwestycji na drogach powiatowych należały: przebudowa ul. Pawiej w Wiśle Małej (6,1 mln zł), przebudowa wraz zabezpieczeniem na szkody górnicze odcinka drogi wraz z przepustem na potoku Pawłówka w ciągu ul. Wyzwolenia w Pawłowicach (860 tys. zł w 2019 r.), budowa chodnika przy ul. Wiejskiej w Jarząbkowicach (436 tys. zł), remont ul. Łącznej w Brzeźcach (980 tys. zł), przebudowa ul. Sznelowiec w Pszczynie (860 tys. zł).

Kolejny odcinek chodnika przy ul. Batalionów Chłopskich w Pszczynie - 09.2019 · fot. Powiat


Minione miesiące były czasem rozwijania działalności szpitala. Łącznie wydatki powiatu na szpital w 2019 roku wyniosły 6.085.540,09 zł.

Dzięki staraniom dyrekcji i spółki prowadzącej placówkę w 2019 roku rozwinięto działalność szpitala o: poradnię chirurgiczną i ortopedyczną, rehabilitację, pracownię endoskopową oraz Zakład Pielęgnacyjno-Opiekuńczy.

Szpital został doposażony w nowe urządzenia, do czego przyczyniły się zarówno środki przekazane przez powiat pszczyński, jak i samorządy gminne. Wartość pomocy ze strony gmin Pszczyna, Goczałkowice, Suszec, Miedźna i Kobiór sięgnęła łącznie kwoty 710 tys. zł, za które zakupiono aparat RTG śródoperacyjny z ramieniem C oraz wyposażenie pracowni endoskopii. W październiku gmina Pawłowice przeznaczyła 30 tys. zł na zakup defibrylatora.

Powiat zainicjował publiczną debatę na temat finansowania działalności bieżącej szpitala. W związku z niską wyceną świadczeń i trudnościami z bilansowaniem się bieżącej działalności, zaproszono gminy powiatu pszczyńskiego oraz gminę Czechowice-Dziedzice i Bestwinę do współprowadzenia spółki odpowiedzialnej za prowadzenie szpitala lub pomocy finansowej w bieżącym utrzymaniu placówki. Gminy odpowiedziały na apel i w projektach budżetu na 2020 zabezpieczyły środki na wsparcie szpitala: gmina Suszec - 200 tys. zł, gminy Pszczyna, Goczałkowice-Zdrój oraz Miedźna - po 100 tys. zł, natomiast gmina Kobiór - 50 tys. zł. - Mamy też zapewnienia o pomocy ze strony gmin Czechowice-Dziedzice oraz Bestwina. Nasza intencją było doprowadzenie do szerokiej debaty na temat szpitala i wyjaśnienie, że zadaniem powiatu nie jest finansowanie działalności medycznej w szpitalu, bo jest to zadanie NFZ i ministra zdrowia - mówi starosta Barbara Bandoła.

Podczas mijającego roku udało się rozwinąć akcje społeczne na rzecz szpitala - dzięki współpracy ze Stowarzyszeniem Omnibus mieszkańcy w ramach 1% podatku przeznaczyli na rzecz szpitala 13 244,05 zł. Pieniądze zostaną przeznaczone na zakup sprzętu dla oddziału noworodkowego. Dochód ze spektaklu charytatywnego "Bajka na niepogodę w wykonaniu samorządowców z powiatu pszczyńskiego wyniósł 16 660,67, natomiast z koncertu "Narodziny Gwiazd" organizowanego przez Ognisko Muzyczne w Pszczynie oraz Szpital Powiatowy w Pszczynie - 4802 zł.

Szpital uzyskał wsparcie przyjaciół z powiatu Anhalt - Bitterfeld w postaci łóżek, sprzętu ortopedycznego i materiałów pielęgnacyjnych. Powiat zainteresował pomocą dla szpitala także fundacje i instytucje regionalne.

- Pierwszy rok pracy Zarządu Powiatu Pszczyńskiego był rokiem wyzwań. Trzeba było dokończyć budowę centrum przesiadkowego, zorganizować szkolnictwo tak, by było możliwe przyjęcie podwójnego rocznika, pomóc w rozwoju szpitala. To się udało. W nadchodzącym, 2020 roku również chcemy zrealizować wiele inwestycji i działań, które pozwolą rozwijać powiat i zaspokoją wiele potrzeb naszych mieszkańców - mówi Barbara Bandoła, starosta pszczyński.

Hodowców
Remont ul. Hodowców w Wiśle Wielkiej · fot. Powiat

BM / pless.pl, źródło: Powiat

REKLAMA

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.